استاندار خوزستان:

محصولات پایه و اساسی توسعه کشور باید بومی سازی شوند

اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: محصولاتی که به نوعی پایه و اساس توسعه کشور محسوب می شوند باید 100 درصد بومی سازی شوند.

به گزارش ایرنا، غلامرضا شریعتی عصر چهارشنبه در جریان بازدید از مراحل تولید مته حفاری در پژوهشکده تکنولوژی تولید سازمان جهاد دانشگاهی استان، عنوان کرد: نگاه ها باید به خوزستان تغییر کند و این موضوع که در این استان توانایی انجام کارهای بزرگ وجود دارد باید ترویج پیدا کند.
وی بومی سازی دانش فنی و تولید مته دندانه ای مورد استفاده در صنعت نفت را یک افتخار محلی و ملی خواند و افزود: تکیه بر توانایی متخصصان داخلی استان این دستاورد بزرگ را رقم زده است و باید از آن تمام و کمال حمایت کرد.
نماینده عالی دولت در استان خوزستان بیان داشت: خوزستان از ظرفیت های بسیار مناسبی در حوزه دانشگاه و صنعت برخوردار است و قطعا باید از متخصصان این حوزه حمایت شود.
شریعتی با تاکید بر پیوند دانشگاه و صنعت ، عنوان کرد: در حال حاضر این موضوع یک امر ضروری است و در این صورت است که نیازهای کشور در حوزه های مختلف رفع می شود.
وی ادامه داد: هیچ کشوری در دنیا نیست که تمام نیازهای خود را از طریق تولید تامین کند به دلیل اینکه روش غلطی است اما در زمینه محصولات پایه و اساسی که توسعه کشور را در پی دارد تفاوت وجود دارد و باید اینگونه محصولات 100 بومی سازی شوند.
استاندار خوزستان با بیان اینکه صنعت نفت در اقتصاد کشور نقش کلیدی دارد، گفت: به همین دلیل بومی سازی تجهیزات در این بخش می تواند در دوران تحریم به کشور کمک بسیار زیادی کند.
شریعتی افزود: ارز آور ترین محصول کشور نفت است و نباید اجازه داد برخی کشورها در روند اقتصادی کشور با برخی اقدامات مانند تحریم اخلال ایجاد کنند.
نماینده عالی دولت در استان بر خودکفایی در کالاهای استراتژیک تاکید کرد و گفت: اگر کشور به واردات محصولاتی مانند گندم و شکر وابسته باشد برخی کشورها از این طریق وارد بازی سیاسی با ایران می شوند.
وی گفت: نفت هم مانند گندم است و اهمیت دارد و باید یادآور شد که شرکت ملی نفت ایران دومین شرکت بزرگ نفتی خاورمیانه با ظرفیت درآمدی حداقل 100 تا 140 میلیارد دلار در سال است و لازم است نیاز وابستگی خارجی این صنعت کاهش پیدا کند.
استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: شرکت مناطق نفت خیز جنوب اعلام کرده که 80 درصد تجهیزات این صنعت در داخل کشور تامین می شود و 20 درصد وابستگی خارجی داریم که این میزان از واردات هم به واسطه کسب دانش و تولید ملی باید به مرور زمان کاهش پیدا کند.

*توجه به متخصصان دانشگاهی
شریعتی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت توجه به متخصصان دانشگاهی و ایجاد انگیزه برای خدمت به کشور تاکید کرد و افزود: این متخصصان و چهره های دانشگاهی هستند که پشتوانه بسیار قوی برای اقتصاد کشور محسوب می شوند.
وی ادامه داد: فعالیت های پژوهشی و علمی این افراد به صنعت و اقتصاد کشور مسیر صحیح را نشان می دهد و لازم است تا از آنها حمایت شود.
استاندار خوزستان با اشاره به اینکه تولید این مته در صنعت نفت نتیجه همکاری بین بخشی در دانشگاه و نفت است، عنوان کرد: بعضا برخی دستگاه های اجرایی در استان که از مجموعه یک وزارتخانه هستند نمی توانند بین خود هماهنگی ایجاد کنند اما می بینیم که ورود و همکاری دانشگاه با صنعت منجر به تحولی چشم گیر در اقتصاد و صنعت شد.
شریعتی یادآور شد: جهاد دانشگاهی 9 قلم بعدی محصولات سفارش شده از سوی وزارت نفت را نیز با همین روند به نتیجه برساند و استانداری به عنوان مدیریت ارشد و کلان استان از این اقدام استقبال می کند و حتی اگر لازم باشد برای خرید تجهیزات مورد نیاز از محل اعتبارات استانی بودجه اختصاص داده می شود.
گفتنی است، مته دندانه ای یکی از اقلام اساسی و استراتژیک در صنعت نفت است که دانش فنی، طراحی و ساخت آن هم اکنون با تلاش اعضای پژوهشکده تکنولوژی تولید سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان در اختیار کشور قرار گرفته است.
6068/9931

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال