دود آتش سوزی هورالعظیم نوار غربی خوزستان را فرا می گیرد

اهواز – ایرنا – مدیر کل هواشناسی خوزستان گفت: احتمال اینکه نوار غربی خوزستان صبح جمعه به علت دود ناشی از آتش سوزی هورالعظیم با کاهش دید مواجه شود وجود دارد.

محمد سبزه زاری پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بستان امروز صبح با کاهش دید افقی سه هزار متر ناشی از دود آتش سوزی هورالعظیم مواجه بود.
وی افزود: با توجه به بالا بودن شاخص های ناپایداری سطوح فوقانی جو و جنوبی بودن جریانات جوی از امروز صبح تا پایان هفته جاری تند بادهای لحظه ای، بارش های رگباری پراکنده و رعد وبرق به ویژه در مناطق مرتفع شمالی و شرقی و نیز برخاستن گرد وغبار از صبح امروز پنجشنبه تا اواخر فردا جمعه و با شدت و ضعف دور از انتظار نیست.
سبزه زاری ادامه داد: صبح امروز به علت وجود ابرهای ناپایدار در نوار ساحلی و جنوبی و غربی شعاع دید در شهرهای آبادان به یک هزار و 500 و اهواز و ماهشهر و شادگان به سه هزار رسید.
مدیر کل هواشناسی خوزستان بیان کرد: در 24 ساعت گذشته ماهشهر و کشاورزی اهواز با 38.4و ایذه با 14 درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و خنک ترین نقاط استان و حداکثر دمای اهواز به 37.9 و حداقل به 21.3 درجه سانتیگراد رسید.
از ابتدای تابستان امسال بیش از 2 هزار هکتار از بخش ایرانی هورالعظیم دچار آتش سوزی شده است.
هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین در جنوب غربی کشور در خوزستان قرار دارد. یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع شده است.
آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم از اوایل تیر امسال آغاز شده و تاکنون حدود 25 هزار هکتار را درگیر کرده است.
دود ناشی از این آتش سوزی تا بیش از یکصد کیلومتر فراتر رفته و گاهی تا 10 شهرستان و روستاهای زیادی را درگیر می کند، به طوری که علاوه بر دشت آزادگان، هویزه، اهواز، کارون، حمیدیه و باوی، شهرهای شادگان، آبادان، خرمشهر و ماهشهر نیز در برخی روزها تحت تاثیر این دود قرار گرفت، و دود ناشی از این آتش سوزی در چهارم مهر ماه باعث شد که آلودگی هوا در اهواز به هفت برابر حد مجاز برسد.
مرحله نخست عملیات آتش نشانی به وسیله 2 بالگرد و یک هواپیمای آبپاش از 29 تیر تا سوم مرداد انجام شد و مرحله دوم از 11 تا 15 مرداد متوقف شد. به گفته مسئولان این عملیات تاثیری در خاموش شدن آتش نداشته بنابراین متوقف شده است اما با این حال مرحله سوم خاموش کردن هور از اواخر مرداد از سرگرفته و بعد از چند روز متوقف شد. کارشناسان بر این باورند که تنها راهکار خاموش شدن آتش و دود در این تالاب، آبگیری آن و تامین حقابه است.
3004/6068

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال