بیش از82 درصد از نفت مخزن میدان اهواز تخلیه شده است

اهواز- ایرنا- مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با اشاره به عمر 60 ساله میدان نفتی اهواز گفت: در حال حاضر بیش از 82 درصد نفت این مخزن تخلیه شده است.

به گزارش ایرنا، محسن دهان زاده چهارشنبه در آیین گشایش و راه اندازی سامانه مشعل بدون دود واحد بهره برداری شماره 3 اهواز واقع در بنگستان این کلانشهر، عنوان کرد: اجرای این پروژه در حال حاضر در شمال غرب ابرمخزن و یا میدان اهواز قرار دارد که به لحاظ رنگ رتبه هفت در جهان را دارد.
وی با اشاره به اینکه این مخزن در سال 1338 به بهره برداری رسید ، گفت: طی این مدت بیش از 82 درصد از نفت موجود در این میدان تخلیه شده است.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون ادامه داد: اغلب تاسیسات نفتی دارای عمر بالای 50 سال هستند و به دلیل این قدمت ، مشکلات ناشی از نفت تقریبا اجتناب ناپذیر است اما این گفته به معنای نداشتن برنامه برای رفع آن نیست.
وی با تاکید بر اینکه در آینده اقدامات بهتری انجام خواهد گرفت، گفت: سامانه ای که امروز به بهره برداری رسید با هدف جمع آوری گازهای ناشی از تولید نفت مخازن تا میزان 98 درصد است.
این مقام مسئول در نفت و گاز کارون یادآور شد: هدف از ایجاد سامانه مشعل بدون دود برای جلوگیری از آلودگی های محیط زیست به لحاظ بروز دود، هدر رفت منابع و بهینه سازی مصرف انرژی است.
وی هزینه اجرای این طرح را 18 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: هزینه های صورت گرفته با اجرای موفق سامانه مشعل بدون دود جبران شده و بر اساس برآوردهای صورت گرفته ماهانه از این محل 810 هزار دلار ارزش افزوده خواهیم داشت.

*بیش از8200 میلیارد ریال پروژه زیست محیطی
دهان زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر پروژه هایی به ارزش بیش از 8200 میلیارد ریال پروژه در سه حوزه جلوگیری از آلایندگی ناشی از نفت، پساب و جمع آوری گاز تعریف شده است.
وی ادامه داد: رعایت اصول زیست محیطی در این تاسیسات به قدری اهمیت دارد که معاون دادستان مرکز استان و نیز مدیرکل اداره حفاظت از محیط زیست خوزستان در بازدیدهای مکرر تذکرات متعددی به شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون داده اند.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با اشاره به اینکه بحث جمع آوری گازهای همراه با تولید نفت از سال 1340 در مجموعه جنوب شروع شد، گفت: با این وجود تا سال 1357 صرفا 20 درصد از گازهای همراه که بعضا فلرهای آنها دیده می شود، جمع آوری می شد.
وی تصریح کرد: جمع آوری گاز در سال 1370 از 20 به 40 درصد ارتقا پیدا کرد و این موضوع به معنی ایجاد زیرساخت ها و تسریع در پروژه های مرتبط با جمع آوری گاز است و در سال 1380 این عدد به 70 درصد رسید که طی سال های 91 تا 94 این میزان به بیش از 90 درصد جذب گاز انجام شده است.

7148/6002

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال