کانال مرگ همچنان آهوهای تشنه خوزستان را می بلعد

اهواز - ایرنا - معاون محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به ادامه مرگ و میر آهوهای تشنه منطقه حفاظت شده میشداغ، از مرگ 2 راس آهوی کمیاب در روزهای اخیر در این منطقه بر اثر سقوط در کانال آب خبر داد.

سید عادل مولا روز شنبه در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: روز جمعه یک راس آهوی ماده و چند روز پیش نیز یک راس آهوی نر در این کانال آب، سقوط کرده و تلف شدند.
مرگ و میر آهوهای کمیاب این منطقه در اثر سقوط در کانال آب سازمان آب و برق خوزستان، از چهار سال پیش آغاز شده است. کانال اصلی آبرسانی به طول 17 کیلومتر از منطقه حفاظت شده میشداغ (مشداخ) در دشت آزادگان، که کریدور تردد آهوهای کمیاب است، عبور می کند.
مولا با اشاره به افزایش احتمال مرگ و میر آهوها در فصل تابستان،افزود: محیط بان های شهرستان دشت آزادگان در روزهای گذشته برای گشت زنی در اطراف این کانال و پیشگیری از سقوط این آهوها در کانال روباز بسیج شده اند، اما نتوانستند از سقوط این 2 راس آهو جلوگیری کنند.
وی گفت:با وجود درخواست مکرر اما ایمن سازی این کانال هنوز انجام نشده است.
مولا افزود: در سال های گذشته چشمه های طبیعی منطقه در اثر خشکسالی از بین رفته است و با وجود ساختن چند آبشخور در منطقه، آهوها برای نوشیدن آب تازه به سمت کانال پای پل کرخه می روند اما به دلیل روباز و ناایمن بودن و داشتن شیب تند در آن سقوط و تلف می شوند.

* چهار سال مکاتبه بی نتیجه
رییس اداره حفاظت محیط زیست دشت آزادگان نیز گفت: محیط بان های این شهرستان جمعه شب گذشته چهار آهوی این منطقه را از سقوط در کانال آب نجات دادند.
مهرشاد احمدوندی با اشاره به اینکه کانال آب در محدوده شهرستان های شوش و دشت آزادگان قرار دارد، افزود: قرار است امروز نشستی با روسای اداره محیط زیست شوش و پارک ملی کرخه برگزار شود تا از ظرفیت آنها برای نگهبانی از جان آهوها استفاده شود.
وی تنها راه نجات آهوان را ایمن سازی کانال آبرسانی دانست و بیان کرد: تاکنون بیش از 20 مورد مکاتبه با سازمان آب و برق خوزستان انجام شده اما نتیجه ای نداشته است.
احمدوندی گفت: بیشترین تلفات آهوها در سال های 93 و 94 و پیش از ساخت آبشخور در منطقه بوده اما پارسال نیز 2 راس آهو تلف شدند.
وی ادامه داد: بر اساس آخرین سرشماری در 40 درصد منطقه حفاظت شده میشداغ، 43 راس آهو از این گونه شمارش شده است.
کانال اصلی آبرسانی موسوم به «پای پل کرخه» که برای انتقال آب از سد تنظیمی کرخه به شبکه آبیاری و زهکشی زمین های غرب کرخه در دهه 80 احداث شده بود، از سال 93 برای طرح آبرسانی غدیر به بهره برداری رسیده است.
این کانال روباز در زمان ساخت، مجوز ارزیابی زیست محیطی نداشته و زیستگاه میشداغ را در عمل به 2 قسمت تقسیم کرده که امکان تردد آهوها و سایر زیستمندان را در منطقه از بین برده است.
آهوی میشداغ (مشداخ) از جمله گونه های خاص و در معرض انقراض خوزستان و تنها گونه آهویی است که در زیستگاه طبیعی خود زندگی می کند.
مرگ و میر آهوها از سال 93 با آبگیری این کانال آغاز شد که در آن سال 17 راس و سال پس از آن، هشت راس آهو در این کانال سقوط کرده و تلف شدند.
منطقه حفاظت شده دیمه رامهرمز، منطقه حفاظت شده کرخه و دز و منطقه حفاظت شده میشداغ سه منطقه خوزستان با آهوهای خاص و منحصر بفرد هستند اما میشداغ تنها محلی در کشور است که آهوها در زیستگاه خود به طور طبیعی زندگی می کنند.
میشداغ (به زبان محلی مشداخ) یکی از مناطق کویری منحصربفرد با وسعت 60 هزار هکتار در غرب خوزستان بین شهرهای بستان و عبدالخان (در حوزه استحفاظی شهرستان های دشت آزادگان و شوش) قرار دارد که از سال 90 به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت.
9754/ 6037

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال