پرنده‎‎نگرهای سوئدی به خوزستان آمدند

اهواز - ایرنا - یک تیم 13 نفره پرنده‎شناس سوئدی با هدف بازدید از گونه‎ها و ظرفیت‎های شاخص پرنده‎نگری خوزستان چهارشنبه وارد این استان شدند.

به گزارش چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، این تور 13 نفره سوئدی را هانس مگنوس اولمن سرپرستی می کند و احسان طالبی کارشناس باتجربه پرنده‎نگری آنها را همراهی می کند.
این گروه سفر خود را از تهران آغاز کرده و پس از دیدن جاذبه‎ها و پرندگان شاخص کویری کاشان، اصفهان و شیراز، و ظرفیت‎های پرنده‎نگری بوشهر و بندر گناوه، صبح چهارشنبه وارد خوزستان شدند.
این گروه قرار است به مدت چهار روز در تالاب شادگان، دز و کرخه به جستجوی پرندگان پرداخته و از جاذبه‎های پرنده‎نگری خوزستان دیدن کنند.
پروفسور هانس مگنوس سوئدی، از پرنده‎شناسان مطرح بین‎المللی بوده که سال‎ها است در زمینه‌ پرندگان دنیا تحقیق کرده و به عنوان پرنده‌شناس، سرپرستی گروه‎های پرنده‌شناسی و پرنده‌نگری زیادی را از اروپا به سراسر دنیا بر عهده داشته است.
وی نخستین بار در سال 1382 به ایران سفر و از آن پس تاکنون از مناطق بسیاری در ایران بازدید کرده و در پروژه های تحقیقاتی سازمان حفاظت محیط زیست با کارشناسان ایرانی همکاری داشته است.
استان‎های خوزستان، هرمزگان، سمنان و‌گلستان به دلیل داشتن گونه‎های پرندگان شاخص متنوع، بیشتر هدف سفرهای این پرنده‎شناس سوئدی بوده است.
او تاکنون بیش از 6 بار با گروه‎های پرنده‌نگر با ملیت‌های سوئدی، نروژی، هلندی و غیره به خوزستان
سفر کرده و بیشتر بازدید آنها اطراف رودخانه‌های دز و کرخه بوده است.
از تعداد 530 گونه پرنده ثبت شده در کشور 285 گونه پرنده مربوط به خوزستان است که 55 درصد از گونه های پرنده کشور را شامل می شود.
از پرنده های ثبت شده در خوزستان 2 گونه در فهرست گونه های بحرانی، پنج گونه در فهرست گونه های در خطر انقراض و 10 گونه در فهرست گونه های آسیب پذیر قرار دارند.
پنج سایت پرنده نگری در تالاب های خوزستان شامل تالاب شادگان (2 سایت)، تالاب بامدژ، تالاب هورالعظیم و تالاب میانگران پیش بینی شده و طرح آنها با عنوان 'برج پرنده نگری' در سازمان حفاظت محیط زیست مصوب شده است.
گونه های مختلف پرندگان مهاجر شامل انواع مرغابی، غاز، پرندگان شکاری شامل باکلان(قره قاز)، انواع اردک، کشیم و سایر پرندگان بوده که پاییز و زمستان را در سراسر خوزستان از جمله تالاب های شادگان، هورالعظیم و بامدژ، زیستگاه های حاشیه رودخانه دز، بالارود، سخیری، دریاچه سد دز، تالاب ها و میکروتالاب های حاجات، میانرود و زاویه ها سپری می کنند و فروردین به مناطق سردسیر باز می گردند.
7148/ 6037

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال