نجار: سال 96 ایران مجموعه ای از حوادث بود

اهواز - ایرنا - رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: سال 1396 سال بسیار سختی برای ایران بود به طوری که مجموعه ای از حوادث مختلف در کشور رخ داد.

به گزارش ایرنا اسماعیل نجار یکشنبه در گردهمایی مسئولان سازمان مدیریت بحران کشور در محل هتل نیشکر اهواز گفت: از سیل و ریزگرد گرفته تا حادثه نفت کش سانچی و سقوط هواپیمای یاسوج همه مسایل و مشکلات دردناکی بود که کام همه مردم و مسئولان نظام را تلخ کرد.
وی گفت: در حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج علاوه بر کشته شدن جمعی از هم وطنانمان دیدن صحنه های دلخراش خانواده های آنان سختی را بر ما دو چندان کرد.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: وقتی برای پایین آوردن اجساد، نیروها را آماده کردیم بسیاری از خانواده ها خودشان اعلام کردند ما حاضر نیستیم به خاطر پایین آوردن جنازه عزیزانمان جان کسی دیگری به خطر بیفتد.
وی ادامه داد: مدیریت بحران از بیرون خوب به نظر می رسد اما فضای درونی آن پر از استرس است و همین امر کار را برای عوامل اجرائی بسیار سخت کرده است.
نجار با اشاره به نقش رسانه ها و فضای مجازی در کنترل بحران های رخ داده اظهار کرد:اگر در هنگام حوادث با انتشار مطلبی آرامش مردم را به هم بزنیم و نا آرامی را تشدید کنیم مرتکب گناهی نابخشودنی شده ایم.
وی با بیان این که عمده حوادث بزرگ رخ داده شده کشور در روزهای پنجشنبه و جمعه توضیح داد: وقتی زلزله ای رخ می دهد پیام آن بلافاصله روی تلفن همراه من می آید تا بفهمم چند ریشتر است و نیروها را چگونه بسیج کنم که هر چند بسیار استرس زاست ولی جزو وظایف ذاتیمان است.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: ما مسئول مدیریت و کنترل بحران کشور هستیم و حتی مواردی نیز که جزو بحران محسوب نمی شود را هم به سایر مدیران و دستگاهها کمک می کنیم .
وی با یادآوری زلزله کرمانشاه گفت: حادثه تلخ و بزرگی بود که با همه تلخی ها، سختی ها و مشکلات شاهد خلق حماسه ای بزرگ توسط مردم در امداد رسانی بودیم که پس از پیام رهبر انقلاب شروع شد و نمی شود آن را با زبان وصف کرد.

** در سرپل ذهاب هیچ کس در چادر زندگی نمی کند
نجار با تشریح وضعیت کنونی آسیب دیدگان زلزله سرپل ذهاب تصریح کرد: هم اکنون در سرپل ذهاب حتی یک نفر در چادر زندگی نمی کند و همه در کانکس هستند البته در کنار کانکس هایشان هم چادر دارند اما برای کاربری انباری است؛ البته زندگی در کانکس شرایط خاص با سختیهای خود را نیز دارد.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: با توجه به حوادثی که در کشور رخ می دهد راهی جز پیشگیری نداریم و همه باید نسبت به این موضوع حساس باشند.
وی اساس مقابله با بحران ها را پیشگیری خواند و تصریح کرد: پیشگیری سخت نیست و نیاز به صرف هزینه اضافه ندارد به عنوان مثال زمانی که فرد اقدام به ساخت خانه می کند اگر اصولی کار کرده و ساختمان خود را مقاوم سازی نماید در زمان زلزله با مشکل مواجه نمی شود.
نجار گفت: وقت آن رسیده است که به جای توجه به نمای ساختمان به کیفیت بنا بپردازیم و پیمانکاران و مجریان ساخت و ساز باید از این زلزله ها عبرت بگیرند.
وی ادامه داد: در زلزله کرمانشاه به خاطر محاسبه غلط در ساخت و سازهای منازل مسکونی 36 نفر در یک جشن تولد جان خودشان را از دست دادند.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: مدیران بحران در استانها لازم است از همه دستگاه ها مطالبه داشته باشند و اجازه ندهند هیچ واحدی بدون مقاوم سازی ساخته شود.

***حال خوزستان خوش نیست
مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان اظهار کرد: خوزستان با وجود جمعیت حدود پنج میلیون نفری ، گستره وسیع و داشتن ویژگی های خاص تنها یک استان نیست.
کیامرث حاجی زاده تصریح کرد: خوزستان مهد انرژی، نفت، صنایع بزرگ، سدها، رودخانه ها، جلگه ها، بنادر و ...است که همین ویژگی ها آن را از دیگر استانهای کشور متمایز کرده است.
وی با اشاره به این که خوزستان با بحران های بزرگی رو به رو است توضیح داد: وقتی زخمی بر پیکره خوزستان وارد می شود انگار زخم بر کل پیکره ایران اسلامی وارد شده است.
وی ادامه داد: حال خوزستان به خاطر گرد و غبار خوش نیست، خشکسالی و عدم اجرای پیوستهای زیست محیطی موجب وارد آمدن خساراتی به استان شده است.
وی بیان کرد: امروز بر اثر خشکسالی ها و کارهای غیرکارشناسانه خوزستان حال خوبی ندارد اکثر مناطق خوزستان به کانون ریزگرد تبدیل شده است که تاکنون 400هزار هکتار آن شناسایی شده است.
وی با اشاره به مصوبه دولت برای مقابله با ریزگردها گفت: اگر مصوبه دولت به مرحله اجرایی برسد شاید گوشه ای از زخم های استان التیام بخشد.
7164/6002/6064

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال