مدیر امور استانهای اداره کل هنرهای نمایشی کشور:

دورنمای هنرمندان تئاتر باید عرصه بین‌المللی باشد

اهواز - ایرنا - مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی گفت: دورنمای هنرمندان تئاتر باید فراتر از مرزهای کشور و عرصه بین المللی باشد نه جشنوارهای مختلف داخلی.

اتابک نادری پنجشنبه شب در حاشیه اختتامیه دومین جشنواره تئاتر فجر استانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: باید هنرمندان تئاتر را عادت دهیم تا فقط به جشنواره‌های مختلف داخلی مانند فجر، تئاتر منطقه فکر نکنند.
وی افزود: هنرمندان تئاتر کشور برای این که اثرشان بتواند خارج از کشور دیده شود باید اثر خود را درست بسته بندی کنند و به دست مخاطب برسانند.
مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی ادامه داد: درست بسته بندی کردن یعنی یک نمایش درست فیلم برداری و صدا برداری شود، پلان‌های درست گرفته شود تا اثر به درستی به کشورها و فستیوالهای معتبر دنیا معرفی شود و راه را برای آن‌ها باز کند.

***جشنواره‌های منطقه‌ای هویت نداشتند
وی با اشاره به دلایل حذف جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای و بی‌اثر بودن آن‌ها در کیفیت تئاترها گفت: جشنواره‌های منطقه‌ای، جشنواره‌های واسطه‌ای برای رسیدن به جشنواره فجر بودند که به خودی خود هویت و اهدافی نداشتند هر چند برخی آن را محلی برای تبادل نظر و معرفی دیگر کارگردان‌ها می‌دانستند اما همه این‌ها تعاریفی است که به 10سال پیش برمی‌گردد.
نادری ادامه داد: با توجه به این که در جشنواره‌های منطقه‌ای هنرمندان کارهای یکدیگر را نمی‌دیدند و چیزی برای مخاطب نداشت، مسیر رسیدن آثار به جشنواره تئاتر فجر تغییر کرد و بنا شد بهترین اجرا با بهترین نوع فیلم‌برداری و صدابرداری انجام شود تا هیات انتخاب (نه هیات داوران) و اهل فن آن‌ها را ببینند.
وی با اشاره به سهم اجراهای شهرستان‌ها در سالن‌های نمایش تهران بیان کرد: چند سال گذشته دولت در حوزه سالن‌ها همه کاره بود اما الان با وجود سالن‌های نمایش مختلف خصوصی و غیرخصوصی که در تهران وجو دارد هرشب بالغ بر 100 نمایش روی صحنه می‌رود.
مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی تاکید کرد: اگر گروهی قصد دارد نمایشش در تهران اجرا و دیده شود باید زمینه آن را نیز خودش فراهم کند و اول این سوال را از خودش بپرسد که چه ضرورتی دارد تا این تئاتر در تهران اجرا شود.
وی بیان کرد: اگر هنرمندان تئاتر می‌خواهند مخاطب خود را در سطح کشور پیدا کند باید پله پله و از سالن‌های کوچک اقدام کند.
نادری بیان کرد: هفته گذشته شاهد اجرای نمایشی از یک گروه آزاد در یک سالن غیردولتی در تهران بودیم که مطلقا به زبان آذری به همراه موسیقی آذری، ضرب المثل آذری و قصه آذری بود، این نمایش با این ویژگی‌ها ماهیت پیدا می‌کند و چیزی برای مخاطب تهرانی با خود به همراه دارد که در تهران نیست.
وی افزود: هر گروهی که بخواهد در سالن‌های تهران اجرا داشته باشد ابتدا به سالن مورد نظر درخواست می‌دهد که پس از موافقت مدیر سالن نمایش ما نیز حمایت‌های خود را از نمایش انجام می‌دهیم.

***جشنواره‌های تئاتر در خوزستان برآیند تولید نیستند
مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی با بیان این که جشنواره‌ها باید برآیند تولید باشد گفت: جشنواره تئاتر در خوزستان هنوز برآیند تولید نیست اما در استان‌های دیگری مانند خراسان رضوی، تبریز برآنید تولید است.
وی بیان کرد: معتقدیم نباید به سراغ جشنواره رفت و سعی می‌کنیم از جشنواره فرار کنیم و تلاش بر این است به سمت افزایش تولید تئاتر در طول سال روی بیاوریم زیرا تا زمانی که تفکر جشنواره‌ای از بین نرود فقط جشنواره و رویداد داریم.
نادری بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر استانی؛ جشنواره‌ای غیر رقابتی و صرفا برای ایجاد موج مخاطبت‌پذیری است که در آن اصلا بحث کیفیت بالا و پایین مطرح نیست بلکه آمده تا مردم تئاتر ببیند و همین دیدن تئاتر ملاک است.
وی تاکید کرد: وقتی جشنواره‌ای رقابتی می‌شود در خوشبینانه ترین حالت هنرمندان تنها کارهای یکدیگر را می‌بینند و جایزه جشنواره برایشان اهمیت پیدا می‌کند.
مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی افزود: امیدواریم به روزی برسیم که وقتی از مدیران خوزستانی بخواهیم جشنواره‌ای در استانشان برگزار کنند بگویند به خاطر اجراهای عمومی سالن‌ها پر است و نمی‌توانیم اجراهایمان را تعطیل کنیم.
به گزارش ایرنا اتابک نادری بازیگر سینما و تلویزیون است که تاکنون 9 کار سینمایی، بازی درچندین فیلم تلویزیونی، تله فیلم و همچنین کارگردانی و نویسندگی چندین نمایش را در کارنامه هنری خود دارد.
دومین جشنواره فجر استانی تئاتر خوزستان از 16 تا 21 دی ماه همزمان در شهرهای اهواز ، بهبهان ، اندیمشک ، امیدیه ، دزفول و شوش برگزار شد.
7164/6068
خبرنگار: عاطفه جوادی**انتشار:فریدپناه

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال