هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

آراس نیوز: اداره کل آموزش و پرورش با جذب 6 هزار مربی پیش دبستانی،پیشتاز اشتغالزایی در خوزستان است

اهواز- ایرنا- پایگاه خبری تحلیلی آراس نیوز روز سه شنبه با انتشار مطلبی به قلم قاسم یاوری کارشناس آموزش و پرورش نوشت: اداره کل آموزش و پرورش با جذب 6 هزار مربی پیش دبستانی،پیشتاز اشتغالزایی در خوزستان است.

یکی از راهکارهای ارایه شده برای حل این مسئله، جذب نیروی حق التدریس برای مقطع ابتدایی از بین مربیان پیش دبستانی است. اداره کل آموزش و پرورش خوزستان تنها اداره ای است که توانست با کسب مجوز، 2 هزار مربی پیش دبستانی را به عنوان معلم حق التدریس در مدارس به کارگیرد.
این روزها با یک جستجوی ساده در اخبار مربوط به آموزش و پرورش با تیترهای زیر مواجه می شوید.
«کمبود نیروی انسانی در مدارس استان بوشهر با جذب معلم بومی رفع شود»
« تهران و شهرستان های استان تهران با معضل کمبود معلم مواجه هستند»
«کمبود 3 هزار معلم آموزش و پرورش دراستان مرکزی»
«نگرانی از کمبود معلم در مقطع ابتدایی استان فارس»
«معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش از کمبود 70 هزار معلم تا پایان سال 96خبر داد»
«مشکل کمبود معلم در مقطع ابتدایی مدارس بروجرد برطرف می‌شود»
«وزارت آموزش و پرورش به دلیل بازنشستگی سالانه 80 هزار فرهنگی با بحران معلم مواجه شده است»
تا جایی که از کمبود معلم در کشور به عنوان «سونامی» یاد شده است. این تعبیر را عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به کار برده است. محمد بیرانوند نهم خردادماه سال جاری در گفت و گو با رسانه ها کمبود معلم را به سونامی تشبیه کرد و گفت که خروج 600 هزار معلم از آموزش و پرورش طی 8 سال آینده و جذب کم نیروی انسانی یکی از چالش های وزارت آموزش و پرورش خواهد بود. زیرا تا پایان سال 99 بیش از 300 هزار معلم به سن بازنشستگی خواهند رسید و با ادامه این روند تا سال 1404 نیز 300 هزار معلم دیگر از بدنه آموزش و پرورش خارج خواهند شد که رقمی قابل تامل است.
طبق بررسی‌ها، ادامه روند فعلی در بازنشستگی‌ و پذیرش نیروهای جدید، منجر به کمبود شدید معلم در آموزش و پرورش منجر خواهد شد. وزارت آموزش و پرورش در 4 سال اخیر، تنها 83 هزار نیروی جدید را جذب نمود در حالی که بر اساس آمار حدود 160 هزار بازنشسته داشته است. همچنین با فرض ادامه جذب نیرو با روند امسال (20 هزار نفر به ازای هر سال)، آموزش و پرورش در 4 سال آتی، 80 هزار نیروی جدید جذب می‌کند؛ اما، 180 هزار معلم بازنشسته نیز خواهد داشت.
برای حل معضل نیروی انسانی، کارشناسان و مسئولان بسیاری اصلی ترین راهکار را استخدام معلم می دانند. البته نه استخدام به شیوه ای که تابستان فراخوان آن را همه دیده اند و امید خیلی از جوانان مشتاق به شغل معلمی و تدریس را ناامید کرد. بلکه استخدام معلم به طور سراسری و با تاکید بر نیروهای بومی در هر منطقه یکی از مهمترین راه حل های پیش روست.
به هر حال، همه استان ها در تلاش اند این کمبود نیرو را برطرف کنند. مسئولان آموزش و پرورش خوزستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در گام نخست، بارها به کمبود 10 هزار معلم در استان اشاره کرده اند و افکار عمومی و دیگر مسئولان را به این معضل حساس کرده اند.
بارها مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در جلسات شورای آموزش و پرورش به نیاز استان اشاره کرده و حتی از نمایندگان مردم در مجلس و دیگر مسئولان مرتبط خواسته تا ردیف استخدامی برای جذب معلم بگیرند.
محمد تقی زاده بازنشستگی و تراز منفی نقل و انتقالات خارج از استان، افزایش جمعیت دانش آموزی، تقلیل ساعت های آموزشی فرهنگیان با 20 سال سابقه خدمت و سهمیه کم استخدام را از جمله عوامل بروز چالش کمبود معلم می داند به طوری که باعث شده یک ششم کمبود نیروی انسانی کل کشور به خوزستان تعلق گیرد.
یکی از راهکارهای ارایه شده برای حل این مسئله، جذب نیروی حق التدریس برای مقطع ابتدایی از بین مربیان پیش دبستانی است. اداره کل آموزش و پرورش خوزستان تنها اداره ای است که توانست با کسب مجوز، 2 هزار مربی پیش دبستانی را به عنوان معلم حق التدریس در مدارس به کارگیرد.
از آنجاییکه بیشترین کمبود در مقطع ابتدایی است، اداره کل مربوطه با جذب مربیانی که برخلاف تصور اولیه چندان هم بی تجربه نیستند و سابقه شش تا هفت سال حضور در مدارس، ارتباط با نوآموزان، اولیای مدرسه و حتی تدریس را دارند، توانسته نه تنها مشکل را حل کند بلکه در اشتغالزایی جوانان هم موثر باشد.
زیرا با جذب مربیان پیش دبستانی، ظرفیت به کارگیری نیرو برای کلاس ها و مراکز پیش دبستانی که خالی شده نیز فراهم شده و حدود دو هزار نفر جوان بیکار وارد چرخه خدمت در آموزش و پرورش شدند.
طبق آمار موجود، هیچ سازمانی در سه سال اخیر نتوانسته است مانند اداره کل آموزش و پرورش اشتغالزایی داشته باشد. زیرا طی سه سال، 11 هزار نفر از راه های مختلف به صورت رسمی، پیمانی، حق التدریس، سوادآموزی جذب شدند و همه این تعداد، به غیر از 6 هزار مربی پیش دبستانی هستند.
در عین حال، در سال‌های اخیر تعداد دانش‌آموزان روند افزایشی یافته و در سال‌های اخیر، 500 هزار دانش‌آموز نیز به تعداد کل محصّلان آموزش و پرورش اضافه شده است. بنا به برخی پیش‌بینی‌ها، این روند به صورت ملایم نیز ادامه می‌یابد. کاهش نیروی انسانی و افزایش جمعیت دانش‌آموزان طی سال‌های اخیر اقتضا می‌کند که وزارت آموزش و پرورش برای پیشگیری از کمبود معلم از هم‌اکنون پیش‌بینی‌ها و ظرفیت‌سازی لازم را بنماید که برخی از ظرفیت‌ های قانونی مثل مجوز به کارگیری مربیان پیش دبستانی و رسمی کردن معلمان حق التدریس نیز این فرصت را فراهم می‌کنند.
به طور کلی می توان گفت، تاکنون راه حلهای معضل کمبود معلم درون سازمانی و موقتی بوده است. یعنی آموزش و پرورش از خدمتگزاران و سرایداران، سرباز معلمان، اضافه کاری برای معلمان در شیفت های مخالف، چندپایه کردن کلاس ها، ادغام دانش آموزان و بالا بردن تراکم کلاس ها و .....برای رفع کمبود معلم استفاده کرده است. ولی این مشکل تنها با عزم ملی، مطالبه شهروندان، درخواست عمومی نمایندگان مجلس و مسئولان و برجسته کردن آن در رسانه ها قابل حل است.
6064
دریافت کننده: زینب فرحانی** انتشار دهنده: محسن بهاروند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال