رییس اداره میراث فرهنگی گتوند:

مطالعات باستان شناسی در تپه 3400 ساله چغا در گتوند ضروری است

گتوند - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گتوند انجام مطالعات باستان شناسی در تپه 3400 ساله چغا را ضروری دانست و گفت:تپه چغا یکی از آثار باستانی شاخص منطقه است.

تپه باستانی چغا در ورودی شهر گتوند از جمله جاذبه های گردشگری استان خوزستان می باشد.
یعقوب نگهداری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا شماره ثبت ملی این اثر باستانی را 2332 عنوان کرد و افزود:مطالعات باستان شناسی برای روشن شدن ابعاد ناشناخته این تپه تاریخی بسیار مهم است.
وی افزود: تعیین عرصه وحریم این تپه باستانی مورد تایید پژوهشکده فنی مرکز قرار گرفته و طرح مطالعات جدید آن نیز در آینده نزدیک انجام می شود.
نگهداری همچنین در خصوص این تپه باستانی گفت:تپه باستانی چغا یکی از نقاط مهم در اتصال جلگه خوزستان به کوههای زاگرس و از عناصر مهم در مسیرهای دسترسی کاروان ها و کوچروها از دوران باستان تاکنون بوده است.
وی ادامه داد:تپه باستانی چغا براساس مطالعات انجام شده بنایی از نوع معابد ایلامی و از دوران تاریخی ایلام میانی است که براساس آجر نوشته های کشف شده مربوط به اونتاش گال پسر 'هومبان من' است.
نگهداری اضافه کرد:این پادشاه بانی بنای مشهور چغازنبیل از بزرگترین معابد ایلامی است و بر اساس روایات وی دستور ساخت 20 معبد را در سراسر قلمرو خود داده است که تپه باستانی چغا در شهرگتوند یکی ازمعابد مذکور می باشد.
شهرستان گتوند با 74 هزار نفر جمعیت در شمال استان خوزستان واقع شده که دارای دو بخش مرکزی و عقیلی و پنج شهرگتوند،صالح شهر،ترکالکی جنت مکان ، سماله و نیز 45روستا می باشد.
قلعه رستم ،گچ سنگی ،آسیاب ها ، سنگ اژدها (برد اژدها) ،کوه طبل خانه ، آبشار پل پرزین و محمدابن زید از جمله جاذبه های میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان گتوند می باشند.
7467/6068

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال