مدیرعامل نفت وگاز مسجدسلیمان:تزریق گاز در میدان نفتی هفتکل آغاز شد

اهواز- ایرنا- مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از اجرای پروژه تزریق گاز در میدان هفتکل برای نخستین بار خبر داد.

به گزارش ایرنا، ابراهیم پیرامون شامگاه پنجشنبه در همایش بین المللی سالروز فوران نخستین چاه نفت خاورمیانه در مسجدسلیمان، با بیان اینکه شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان شش درصد نفت کشور را تولید می کند، گفت: پروژه تزریق گاز برای تولید بیشتر آغاز شده و در میدان هفتکل نخستین تزریق گاز انجام شده است.
وی همچنین از نوسازی و بازسازی 16 واحد بهره برداری این شرکت خبر داد و اظهار کرد: این شرکت می تواند تولید خود را تا 200 میلیون بشکه افزایش دهد.
پیرامون، میدان نفتی مسجدسلیمان را پیرترین میدان نفتی ایران و خاورمیانه عنوان کرد و گفت: این میدان 6.5 میلیارد بشکه ظرفیت دارد ولی تاکنون تنها 17.5 درصد آن برداشت شده است.
وی افزود:تاکنون 367 حلقه چاه در این میدان حفر شده که هم اکنون 16 حلقه چاه فعال و مابقی متروکه است.
پیرامون، مسجدسلیمان را دارای دومین میدان گاز ترش جهان با ظرفیت دو تریلیون فوت مکعب دانست و گفت:این گاز اکنون خوراک پتروشیمی های استان است.
وی اضافه کرد:در محدوده شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان 13 میدان نفتی و 16 مخزن نفتی قرار دارد.
این مسئول در ادامه سخنانش با بیان مشکل آلودگی شهر مسجدسلیمان اظهار کرد:نشت طبیعی نفت و گاز از گذشته در این شهر بوده و مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کرده است، بر این اساس تلاش هایی برای جابه جایی نقاط آلوده و کاهش مخاطرات در حال اجراست.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان افزود: پروژه ای در دست اقدام است که با تکمیل آن، مشکل تا حدی می شود ولی به دلیل وسعت مناطق آلوده، این مساله جوابگو نیست.
وی تاکید کرد: کارخانه نمک زدایی هفت شهیدان که روزهای اخیر به صورت آزمایشی راه اندازی شده به زودی به بهره برداری می رسد که باعث کاهش آلایندگی های چاه نمره 9 و سیستم گاز ترش می شود.
روز پنجم خرداد 1287 برای اولین بار نفت در ایران و در مسجدسلیمان کشف شد.
این روز به عنوان روز مسجدسلیمان برای ثبت در تقویم پیشنهاد شده است.
این همایش به همین مناسبت در مسجدسلیمان برگزار شد.
'چاه نمره 1' پیرترین چاه نفت در مسجد سلیمان، در تاریخ 25 اسفند 1379 با شمارهٔ ثبت 3609 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
7151/6125

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال