اواخر مهر/

هیات اقتصادی ویتنام به جنوب خوزستان سفر می کند

آبادان - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد اروند گفت: یک هیات اقتصادی ویتنام اواخر مهر برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی به چند شهر جنوب خوزستان از جمله آبادان سفر می کند.

'غلامرضا اکبری زاده' روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اتاق بازرگانی آبادان و اتاق بازرگانی کشور ویتنام در این سفر، تفاهم نامه همکاری دوجانبه امضاء می کنند.
وی هدف از حضور هیات ویتنامی را در آبادان، آشنایی با امکانات و زیرساخت های اقتصادی، تولیدی، صنعتی و گردشگری شهرستان های آبادان، خرمشهر، ماهشهر و شادگان عنوان کرد و گفت: هیات ویتنامی در این سفر چهار روزه از مراکز اقتصادی و گردشگری شهرستان های یادشده دیدن می کند.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان افزود: قائم مقام و معاون بین الملل اتاق بازرگانی کشور ویتنام، روسا و معاونان اتاق های بازرگانی شهرهای هانوی، هوشی مین و هایفونگ به همراه تجار فعال در زمینه صنایع غذایی، پتروشیمی و لاستیک و پلاستیک در این سفر حضور دارند و با تجار و فعالان اقتصادی خوزستان در زمینه های اقتصادی و تجاری تبادل اطلاعات می کنند.
وی با اشاره به ظرفیت های سرمایه گذاری موجود در منطقه آزاد اروند اظهار کرد: امکانات سرمایه گذاری در تمام زمینه های اقتصادی، کشاورزی، تولیدی و گردشگری وجود دارد.
اکبری زاده، همجواری با کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق را از جاذبه های اصلی سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد اروند دانست و افزود: وجود زیرساخت های لازم برای توسعه سرمایه گذاری از جمله پالایشگاه و پتروشیمی و راه های زمینی، ریلی و هوایی برای ارتباط با کشور عراق از مزیت های منطقه است.
وی گفت: ارتباط از طریق مرز زمینی و دریایی بنادر آبادان، خرمشهر، اروند کنار و بندر امام با کشورهای حوزه خلیج فارس و فاصله کم این بنادر تا کشورهای آسیای میانه، عراق و ترکیه از امتیارات خاص آن است.
مشاور اتاق بازرگانی آبادان در امور بین الملل نیز در خصوص حضور هیات ویتنامی در آبادان گفت: اسفند پارسال نشستی با 'تانگ' معاون مدیر کل دپارتمان بین الملل اتاق بازرگانی ویتنام در این کشور داشتم.
'احمد ایماندوست' افزود: معاون اتاق بازرگانی ویتنام در این نشست، با توجه به تسهیلات و جاذبه های جدید ایجاد شده توسط رییس جمهوری ایران به منظور ورود سرمایه گذاران خارجی و توسعه تجارت خارجی برای ورود به ایران ابراز تمایل کرد.
وی اظهار کرد: پس از تبادل اطلاعات، اولویت های مربوط به زمینه همکاری دوجانبه شناسایی، و بر اساس آن برنامه ریزی لازم صورت گرفت.
کشور ویتنام 93 میلیون نفر جمعیت دارد و شهرهای مهم آن هانوی، هوشی مین و هایفونگ ، ودارای دو منطقه آزاد تجاری با نام های هانوی و هایفونگ است.
این کشور دارای 32.5 میلیارد دلار ذخایر ارزی و طلا است.
ویتنام عضو OPEC، بانک جهانی، ASEAN و سازمان تجارت جهانی است و با کشورهای استرالیا، کانادا، آمریکا، اتحادیه اروپا، هند، ژاپن، نیوزلند، روسیه و پاکستان، تجارت آزاد دارد.
ویتنام یکی از بزرگترین صادرکنندگان رایانه، لپ تاپ، تلفن همراه، بی سیم و کفش و جزو بزرگترین سازندگان گوشی تلفن همراه، ابریشم خام، محصولات لاستیکی و پلاستیکی و کائوچو، پوشاک و شیشه است.
نرخ تورم و نرخ بیکاری در ویتنام به ترتیب 8.6% و 3.1 % و حجم جذب سرمایه گذاری خارجی در این کشور تا سال 2013، 84 میلیارد دلار بوده است.
اقلام صادراتی ایران به ویتنام شامل قیر، نفت و متانول، انواع میگو، پلی اتیلن، میوه های خشک و پسته است.
ایران دارای موافقت نامه همکاری در زمینه های حمل و نقل هوایی، کشتیرانی، تجاری و دریایی، دانشگاهی، بانکی، کشاورزی و گردشگری با کشور ویتنام است.
7102/7279/640

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال