سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران است

آبادان- ایرنا- رییس شورای عالی نظام پزشکی کشور و رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران است.

به گزارش ایرنا، ˈاسماعیل ایدنیˈ روز پنجشنبه در آیین افتتاحیه آزمایشگاه میکروب شناسی و تحقیقات مولکولی در دانشگاه بین المللی اروند افزود: سالانه 80 هزار میلیارد ریال بابت درمان بیماران مبتلا به سرطان به کشور تحمیل می شود که معادل با کل بودجه علوم پزشکی است.
رییس شورای عالی نظام پزشکی کشور گفت: سالانه 80 هزار نفر برای هزینه های بیماری های خطرناک به زیر خط فقر می روند.
وی کمبود نیروی انسانی بویژه پزشک عمومی، متخصص و پرستار را مشکلات اصلی بخش درمان در خوزستان عنوان کرد و اضافه کرد: متاسفانه تاکنون آموزش نیروهای انسانی متناسب با نیاز استان خوزستان انجام نشده است.
ایدنی به انتشار فراخوان جذب یکهزار و 500 پرستار و لزوم جذب فارغ التحصیلان پزشکی در استان خوستان اشاره کرد و گفت: 600 پرستار اخیرا در استان جذب شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: امید است مشکلات بخش درمان استان خوزستان با حمایت و همراهی نمایندگان مجلس و سایر ارکان دولت برطرف شوند.
حجت الاسلام ˈعلی ابراهیمی پورˈ امام جمعه آبادان نیز در این آیین با اشاره به نگاه مثبت دولت تدبیر و امید به این شهرستان گفت: سازمان منطقه آزاد اروند باید برای حل مشکلات آبادان کمک کند.
معاون برنامه ریزی و عمرانی استانداری خوزستان نیز لزوم توجه به پروژه های آب و فاضلاب، بهداشت و درمان، حمل و نقل ریلی و هوایی و جاده ها را یادآور شد و گفت: مردم استان خوزستان شایسته بهترین خدمات هستند.
ˈاحمد سیاحیˈ با اشاره به بهره مندی 76 درصد مردم روستاهای استان خوزستان از شبکه فاضلاب افزود: ارتقای بخش درمان استان در دستور کار قرار دارد.
ˈمحمد سعید انصاریˈ یکی از نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در خصوص شایعه انتقال دانشگاه بین الملل اروند به مرکز استان اظهار کرد: نمایندگان آبادان اجازه انتقال این دانشگاه را به اهواز نمی دهند.
یکی دیگر از نمایندگان مردم آبادان در مجلس نیز خواستار توجه ویژه دولت به بخش بهداشت، درمان و آموزش شهرستان های آبادان و خرمشهر شد و افزود: دانشگاه بین الملل اروند در ترم مهر جاری 30 دانشجو پذیرش می کند.
ˈسید حسین دهدشتیˈ با اشاره به ظرفیت های موجود در منطقه گفت: سازمان منطقه آزاد اروند می تواند نقش بسزایی در حل مشکلات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته باشد.
ˈجواد سعدون زادهˈ دیگر نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات بهداشت و درمان این شهرستان افزود: بیمارستان طالقانی آبادان بدلیل فرسودگی کارایی زیادی ندارد و بیمارستان آیت اله بهشتی نیز نیمه تمام رها شده و نیازمند دو هزار میلیارد اعتبار برای تکمیل است.
وی اظهار کرد: 150 میلیارد ریال اعتبار برای بیمارستان طالقانی و 100 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل بیمارستان آیت اله بهشتی نیاز است که پیگیری برای جذب این اعتبارات از طریق وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال انجام است.
آزمایشگاه میکروب شناسی و تحقیقات مولکولی دانشگاه بین المللی اروند با 250 متر مربع مساحت و اعتباری افزون بر شش میلیارد ریال از محل درآمدهای اختصاصی واحد بین المللی اروند راه اندازی و تجهیز شد.
برگزاری کلاس های عملی دروس میکروب شناسی و انگل شناسی رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دارو سازی، علوم آزمایشگاهی و اتاق عمل در این آزمایشگاه انجام می شود.
امکانات و تجهیزات این پروژه شامل ابزارهای سیستم آموزشی هوشمند، میکروسکوپ های دانشجویی، میکروسکوپ مانیتورینگ، اولترا فریزرمنفی 80 درجه، اتوکلاو، انکوباتور، یخچال و فریزر نگهداری نمونه های میکروبی و محیط های کشت می باشد.
7103/7279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال