سد مخزنی گیلانغرب سرریز کرد

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار گیلانغرب گفت: به دنبال بارندگی های اخیر سد مخزنی «کله شک» این شهرستان با ظرفیت 24 میلیون مترمکعب آب بعد از 14 سال، سرریز کرد.

کوروش محمودیان روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: آب ذخیره پشت سد مخزنی گیلانغرب در سال های قبل به میزان 12 میلیون متر مکعب بود که امسال با توجه به وضعیت خوب بارندگی ها ظرفیت آب این سد هم اکنون به 24 میلیون متر مکعب رسید و سرریز کرده است.
وی اظهار کرد: این سد قرار است که یک هزار و 200 هکتار از اراضی پایاب سد در این شهرستان را مشروب کند که هم اکنون تنها 50 هکتار از عملیات شبکه گذاری و انتقال آب به باغات پایین دست این سد آماده است.
فرماندار گیلانغرب گفت: عملیات شبکه گذاری بین مزارع یک هزار و 150 هکتار از مزارع پایاب سد مخزنی آماده نیست که با هماهنگی های صورت گرفته، قرار است عملیات اجرایی آن تا پایان امسال انجام شود.
محمودیان افزود: همچنین سد زاگرس در این شهرستان نیز در اسفند ماه پارسال سرریز کرد و هم اکنون 60 میلیون متر مکعب آب در پشت این سد ذخیره است.
سد زاگرس اولین و بزرگترین سد قوسی و خارج از بستر کشور است که با هدف توسعه اراضی مستعد دشت های گیلانغرب و قصرشیرین به میزان 9 هزار و 800 هکتار، توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه با ایجاد اشتغال مولد، توسعه باغ ها، شیلات، صنعت گردشگری و تامین نیازهای زیست محیطی احداث شده است.
احداث سد زاگرس با صرف 600 میلیارد ریال اعتبار از سال 82 آغاز و در سال 87 تکمیل شد که یکنواختی سطح آب در کل نقاط آن باعث ایجاد یک ساحل آرام و چشم انداز زیبا در حاشیه سد شده است و این سد یکی از سدهای منحصر به فرد کشور و استان کرمانشاه به شمار می رود.
فرماندار گیلانغرب همچنین از آبگیری سد شرفشاه سومار با حضور معاون وزیر نیرو و در سفر قریب الوقوع رییس جمهوری به استان کرمانشاه به صورت ویدیو کنفرانس خبرداد که قرار است بیش از سه هزار هکتار از زمین های کشاورزی دیم سومار و نفت شهر از طریق شبکه های زیردست این سد به آبی تبدیل شود.
عملیات اجرایی سد شرفشاه از سال 89 آغاز شد و دریاچه سد نیز در سطح 420 هکتار با قابلیت ذخیره سازی 131 میلیون متر مکعب پیش بینی شده است که این سد علاوه بر تامین آب مورد نیاز چهار هزار و 800 هکتار اراضی کشاورزی، آب مورد نیاز بخش صنعت و همچنین مشکل کمبود آب آشامیدنی منطقه را رفع می کند.
بخش مرزی سومار در 90 کیلومتری شهرستان قصرشیرین واقع شده است.
شهرستان گیلانغرب با 40 هزار هکتار زمین کشاورزی و 72 هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه واقع شده است.
3012/8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال