هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

درهمدلی همه سود می برند

کرمانشاه- ایرنا- روزنامه باختر چاپ کرمانشاه در شماره 2862 روز یکشنبه 25 فروردین 98 مطلبی را با عنوان «درهمدلی همه سود می برند» به قلم فاضلی پیرکاشانی منتشر کرده است.

در این یادداشت آمده است: در هفته های گذشته که سیل تقریبا تمامی استانهای کشور را فرا گرفت و کشور در تعطیلات سال نو بود حرکت های مثبت و منفی زیادی در سطح استانها و در سطح ملی چه توسط مردم و چه توسط مدیران و مسئولین کشور صورت گرفت تا بار دیگر اخبار سرزمین افسانه ای من در صدر گزارش های داخلی و خارجی قرار گیرد که پرداختن به هرکدام نیاز به مطالعه کافی، فرصت مناسب، تحقیقات همه جانبه و معلومات عالی را دارد، که از توان نویسنده در این مطلب نمی گنجد.
ولی اجازه می خواهم درحد بضاعت علمی و تجربی خود اشاره ای داشته باشم به هرآنچه به صورت مثبت و منفی درسرزمین چهارفصل اتفاق افتاد تا شاید مورد استفاده هموطنانم قرارگیرد انشاءالله.
1- اطلاع رسانی، اکنون و در این زمان که از عالم بعنوان دهکده جهانی نام برده می شود و اینترنت، فضای مجازی، رسانه های شنیداری و گفتاری به دورترین روستاهای کشور رسوخ کرده، بهترین وسیله دسته جمعی است که می توان با استفاده از آن و اطلاع رسانی به موقع حجم خسارت وارده را در بحرانهای طبیعی و غیرطبیعی کاهش داد که شکی نیست اطلاع رسانی خوب، بموقع و فراگیر دولت در سیل اخیر را می توان تجربه ای خوب در تاریخ حوادث طبیعی کشوردانست و البته ثابت می کند نظرات کسانی که همواره به دنبال سانسور و فیلترکردن فضای مجازی هستند عاقلانه نیست.
دولت با اطلاع رسانی خوب، بموقع و لازم توانست دراین فصل تعطیلات مردم را در خانه های خود ساکن کرده، حجم مسافرتها را کم و آنها را از نزدیک شدن به مسیر رودخانه ها، نقاط سیل گیردور کند و از طرفی مدیران، کارکنان و نیروهای امداد و نجات را پای کار بیاورد.
2- تعطیلات زیاد، بحران سیل درست زمانی اتفاق افتاد که همزمان با تعطیلات نوروزی بود و کشور تقریبا تعطیل بود، هرسال کشورحدود 20 روز آن هم به صورت ممتد در این ایام تعطیل است، این در حالی که تعطیلات در دیگر ایام سال و به مناسبتهای مختلف فراوان وجود دارد و شکی نیست این برای کشورفلج کننده و غیرکارشناسی و غیرعلمی است، پس جا دارد دولت به صورت جدی ازحجم تعطیلات بکاهد.
3- کار کارشناسی، سیل اخیرثابت کرد که هیچ پروژه ای را نباید قبل از اتمام مطالعات لازم آغاز نمود. دیگر زمان آزمون و خطا نیست، چون در این زمان سرمایه های مادی و معنوی خود را از دست می دهیم و زمان به ضرر ما تلف می شود. چطور در دشتی وسیع در منطقه آق قلا پروژه بزرگ راه آهن اجرا می شود بدون اینکه پلهای لازم برای هدایت آب در نظرگرفته شود. چطور پل فرسوده ای 40 سال بر روی رودخانه قره سو آن هم در وسط شهرکرمانشاه یعنی بیخ گوش شهردار می ماند و به فکر هیچ مدیری نمی رسد تا آن را جابجا نماید تا اینکه سیل فرا می رسد و ما در دقیقه 90 مجبور به جابجائی آن می شویم.چطور چند هکتار زمین را تصرف و در آن شروع به احداث مسکن مهر می کنیم هزاران تن آهن در آن می کاریم و پس چند سال توقف مجبور به بریدن آنها و برچیدن پروژه می شویم، پس سیل تلنگرهای خوبی به ما زد اگر به خود آئیم.
4- استفاده از پتانسیل های چهارفصل، بارشهای سیل آسا در غرب و جنوب، سفید پوش شدن ارومیه و اردبیل، شدت گرما در بندرعباس و همزمان برداشت خوشه های طلائی گندم در شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان چیز خیلی عجیبی برای سرزمین زیتون، نخلهای سرفراز، نارنج و لاله های واژگون ایران نیست. بلکه مدیریت مدیران موفق می طلبد تا با برنامه ریزی درست ایران را به جهانیان معرفی کند و با جذب توریست دلار و یورو به خزانه کشور واریز نماید.
5- آزمایشی برای مدیران، سیل چند روز گذشته جدای از خوبیها و بدیهایش میدان عمل خوبی بود تا مردم این وارثان اصلی انقلاب خدمتگزاران خوب و شایسته را از خائنین که ادعای خادمی ملت را به دروغ یدک می کشند، تشخیص داده و از هم جدا کنند. این بحران جنگ بود که باعث شد. تا خاطره باکری ها، همتها، خرازی ها و... در اذهان عموم به خوبی تا ابد ماندگار بماند.
8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال