استاندار کرمانشاه:

آمادگی همکاری با استان حلبچه عراق را داریم

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با اعلام آمادگی این استان برای همکاری های همه جانبه با اقلیم کردستان عراق و به ویژه استان حلبچه گفت: استان کرمانشاه در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و خدماتی مانند گردشگری، سلامت و آموزش آماده همکاری با حلبچه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ هوشنگ بازوند روز یکشنبه در نشست امضاء تفاهم نامه همکاری با استاندار حلبچه در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه، به ظرفیت های فراوان این استان در بخش های مختلف اشاره کرد و افزود: آمادگی داریم دانش و تجربه خود را در همه بخش ها در اختیار مسئولان و مردم کردستان عراق بگذاریم.
او به اشتراکات فراوانی دینی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی مردم استان کرمانشاه و استان حلبچه اشاره کرد و گفت: این اشتراکات می تواند زمینه توسعه روابط و ارتباطات 2 استان را بیشتر فراهم کند.
وی با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، اظهار داشت: استان های مرزی می توانند با افزایش سطح روابط اقتصادی، این تهدیدها و تحریم ها را به فرصتی برای توسعه همکاری ها تبدیل کنند.
وی با محکوم کردن تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران، گفت: این تحریم ها برای ما زیاد جای نگرانی ندارد چرا که ما از 40 سال گذشته تاکنون تحریم هستیم.
وی اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی ایران کشوری پرقدرت در خاورمیانه است و در اثر تحریم ها توانسته ایم خودمان را توانمندتر از گذشته کنیم و آن را به فرصت تبدیل نماییم.
او حضور گسترده مردم در مراسم راهپیمایی 22 بهمن را پاسخ قاطعانه ملت ایران به دشمنان دانست.
نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه تاکید کرد که مسئولان و مردم استان کرمانشاه علاقه مند به ارتباط با مردم کردستان عراق و به ویژه استان حلبچه را دارند و باید بتوانیم زمینه حضور گردشگران هر 2 استان را فراهم کنیم.
او به وجود چهار هزار و 200 اثر تاریخی در استان کرمانشاه به عنوان یک ظرفیت خوب در استان نام برد و گفت: مردم کردستان عراق می توانند از این آثار تاریخی دیدن کنند و همچنین مردم استان ما هم به منطقه اقلیم کردستان عراق رفت و آمد داشته باشند.
وی کشاورزی، صنعت، خدمات، آموزش و سلامت را از جمله توانمندی های استان کرمانشاه برشمرد و گفت: آمادگی داریم در این حوزه ها به استان حلبچه کمک کنیم.
او استان کرمانشاه را در غرب کشور یکی از استان های مهم دانست و گفت: چهار استان همسایه از استان کرمانشاه خدمات می گیرند.
وی به تبدیل کرمانشاه به کلانشهر نیز اشاره کرد و افزود: کرمانشاه نهمین کلانشهر کشور در بین یک هزار و 100 شهر است و ما به این موضوع افتخار می کنیم.
استاندار کرمانشاه گریزی به وقوع زلزله 21 آبان سال 96 نیز زد و از مردم کردستان عراق به خاطر اظهار همدردی و ارسال کمک های انسان دوستانه به زلزله زدگان استان کرمانشاه قدردانی کرد.
بازوند همچنین به بمباران شیمیایی حلبچه نیز اشاره کرد و آن را یکی از تلخ ترین رویدادها برای مردم ایران دانست.
او همچنین تصریح کرد که ما از هرگونه پیشنهادی از سوی مسئولان استان حلبچه در راستای توسعه همکاری های بین 2 استان استقبال و حمایت می کنیم.
استان کرمانشاه 371 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد که از این میزان حدود 117 کیلومتر مرز با استان حلبچه است.
حلبچه که چهار سال پیش به استان تبدیل شد 120 هزار نفر جمعیت دارد و با شهرستان های پاوه و ثلاث باباجانی هم مرز است.
آزاد توفیق احمد استاندار حلبچه و هیات همراه شامل فرماندار حلبچه، بخشدار بیاره و فرماندهی مرزبانی حلبچه روز گذشته از طریق مرز شوشمی در شهرستان پاوه وارد استان کرمانشاه شدند.
استانداران کرمانشاه و حلبچه تفاهم نامه همکاری در سه محور اقتصادی، فرهنگی و امنیتی در قالب 14 بند برای توسعه ارتباطات امضا کردند.
3033/8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال