استاندار کرمانشاه:

توسعه بازارچه مرزی سومار در دستور کار دولت است

قصرشیرین - ایرنا - استاندار کرمانشاه گفت: بازارچه سومار یکی از مرزهای مهم کشور در صادرات کالاهای غیرنفتی است که توسعه زیرساخت های این مرز در دستور کار دولت قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند شامگاه سه شنبه در جلسه بررسی وضعیت بازارچه مرزی سومار در محل فرمانداری گیلانغرب ، از اختصاص تسهیلات مناسب و توسعه زیرساخت های بازارچه مرزی سومار ، گسترش فضای تخلیه و بارگیری این بازارچه و اجرای مرحله دوم توسعه آن خبر داد.
وی اظهار داشت: 10 هزار متر مربع به محوطه بازارچه مرزی سومار الحاق می شود و این عملیاتی خواهد شد.
استاندار کرمانشاه اضافه کرد: همچنین 15 میلیارد تومان اعتبار برای روکش آسفالت 30 کیلومتر از جاده گیلانغرب به سومار منتهی به بازارچه به دلیل فرسودگی جاده اختصاص یافته که بخشی از آن ملی و نیمی نیز از این اعتبار استانی است.
بازوند گفت: موضوع الحاق پارکینگ به محوطه بازارچه مرزی سومار به منظور عملیات تخلیه و بارگیری و ایجاد پارکینگ جدید با مشارکت بخش خصوصی در جهت سهولت و تسریع در روند فعالیت روزانه بازارچه در دستور کار بررسی و اجرا قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: درب خروجی بازارچه مرزی سومار در نقطه صفر نیز به طول 12 متر تعریض می شود تا در ورود و خروج کامیون ها ترافیک ایجاد نشود.
حل برخی مشکلات حوزه خدمات بازارچه از جمله آب ، برق و روشنایی محوطه ، توسعه غرفه های تجار ، احداث نمازخانه و سامان دهی وضعیت کارگری بازارچه از جمله مصوبه های این کارگروه بود که استاندار کرمانشاه به آن ها اشاره کرد.
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه نیز در این کارگروه گفت: از ابتدای امسال تاکنون ارزش کالاهای صادراتی از مرز سومار 850 میلیون دلار بوده که یک رکورد محسوب می شود.
خلیل حیدری افزود: هم اکنون روزانه 250 تا 300 کامیون کالا از مرز سومار کالا صادر می شود و این در حالیست که کل سال 96 ارزش صادرات کالا از این مرز 800 میلیون دلار بوده و به طور قطع تا پایان امسال از مرز یک میلیارد دلار عبور خواهد کرد.
وی ، ارزش کل کالاهای صادراتی از مرز سومار از ابتدای راه اندازی آن در نیمه دوم سال 94 تاکنون را یک هزار و 919 میلیون دلار اعلام کرد.
فرماندار گیلانغرب هم با اشاره به اهمیت مرز سومار گفت: این مرز به لحاظ نزدیکی به بغداد پایتخت عراق برای طرف عراقی اهمیت فوق العاده ای دارد از این رو عراقی ها بیشتر پذیرای کالا از طریق این مرز نسبت به سایر مرزهای کشورمان هستند.
کوروش محمودیان افزود: این موضوع اهمیت توجه ویژه به توسعه بازارچه سومار را مضاعف می کند.
فرهاد تجری نماینده مردم قصرشیرین ، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی و احمد صفری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نیز از پیگیری مجمع نمایندگان استان در جهت تامین اعتبارات ملی به منظور توسعه بازارچه مرزی سومار و رفع مشکلات زیرساختی آن خبر دادند.
استاندار کرمانشاه بعد ازظهر امروز به منظور بررسی وضعیت بازارچه مرزی سومار به شهرستان گیلانغرب سفر کرد که معاونان عمرانی و اقتصادی استانداری و مدیران کل دستگاه های اجرایی عضو کارگروه ویژه مرز و فرماندهان ارشد نظامی استان وی را همراهی می کردند.
مرز سومار نزدیک ترین مرز کشورمان به بغداد محسوب می شود که کمترین فاصله را به کربلای معلا و استان های جنوبی عراق دارد.
بخش سومار در فاصله 90 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده و با عراق 86 کیلومتر مرز مشترک دارد.
این بخش دارای 2 شهر سومار و نفت شهر و 13 روستاست.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت دارای 186 کیلومتر مرز با عراق است.
بازارچه سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب67 کیلومتر است.
در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است.
بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاهتر کرده است و اکنون عمده کالاها از این معبر به استان های شرقی عراق صادر می شود.
3012/7398/8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال