خانه‌های مردم با تسهیلات ویژه سنددار می‌شوند/

پایان چهار دهه بلاتکلیفی شهر صحنه

کرمانشاه - ایرنا - املاک شهر 37 هزار نفری «صحنه» پس از 40 سال بلاتکلیفی اکنون با تسهیلات ویژه در حال سنددار شدن است و ساکنان آن سرانجام مالک قانونی خانه ها و مغازه های خود می شوند.

شهرستان صحنه در 60 کیلومتری شرق مرکز کرمانشاه نزدیک به 78 هزار نفر جمعیت دارد که حدود نیمی از آن در مرکز شهرستان زندگی می کنند.
پیش از انقلاب همه صحن شهر صحنه از خانه ها تا مکان های تجاری، اداری و مدارس به نام «میرزا جواد خان معاون السلطنه» بود؛ غیر از زمین های کشاورزی که با اجرای قانون اصلاحات ارضی به مالکیت کشاورزان درآمده بودند.
حسن سلیمانی، نماینده مردم شهرستان های صحنه، کنگاور و هرسین در مجلس شورای اسلامی در این باره به ایرنا گفت: پس از انقلاب اسلامی اراضی شهر صحنه از معاون السلطنه پس گرفته شد و در اختیار کمیته انقلاب اسلامی قرار گرفت اما سندی که برای آن صادر شد، عرصه 6 دانگ شهر صحنه بود.
در واقع کل شهر صحنه به نام کمیته انقلاب اسلامی شد که بعدها به کمیته امداد امام خمینی (ره) تغییر نام داد.
به گفته سلیمانی «در دهه 70 تلاش‌هایی برای واگذاری مالکیت املاک شهر صحنه به ساکنان این شهر صورت گرفت که به نتیجه نرسید اما این پیگیری از سال گذشته دوباره آغاز شد و ما چندین بار با رئیس کمیته امداد کشور دیدار و رایزنی کردیم که در نهایت با حمایت مهندس فتاح، هیات امنای کمیته امداد و مدیرکل کمیته امداد استان کرمانشاه به نتایج خوبی رسیدیم.»
او افزود: توافق نهایی این است که املاک شهر صحنه با 10 درصد بهای آن به ساکن هر ملک واگذار شود که این 10 درصد هم براساس نرخ کارشناسی کمیته امداد در سال گذشته است.
آنچنان که سلیمانی بیان کرد: اکنون هر یک از ساکنان شهر صحنه می توانند با مراجعه به کمیته امداد و پرداخت 10 درصد ارزش ملک خود براساس کارشناسی سال 96، از سازمان ثبت اسناد و املاک سند رسمی دریافت کنند و از مزایای آن برخوردار شوند.
نماینده مردم صحنه ، کنگاور و هرسین در مجلس، کارشناسی صورت گرفته را «عادلانه» توصیف و اظهار کرد: برای پرداخت قیمت تعیین شده هم تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.
به گفته محمد گشته، نماینده امور حقوقی و املاک کمیته امداد استان «پرداخت این هزینه برای ساکنان املاک کمیته امداد به صورت قسطی است.»
این واگذاری در باره املاکی که در اختیار ادارات و نهادهای دولتی هم وجود دارد، به همین روش قابل انجام است.
برآورد می شود که با اجرای کامل این طرح نزدیک به 13 هزار سند مسکونی، تجاری و اداری در شهر صحنه صادر شود.

** هزینه مبالغ پرداختی مردم برای مددجویان صحنه
حسین خدرویسی، مدیرکل کمیته امداد استان کرمانشاه گفت: مبالغی را که مردم صحنه برای گرفتن سند پرداخت کنند، برای مددجویان همین شهرستان هزینه می کنیم.
نورالدین فرزادی پور، فرماندار شهرستان صحنه، نداشتن سند ثبتی را یکی از دلایل نبود ساخت و ساز و توسعه شهری در این شهرستان دانست و گفت که با واگذاری املاک این مشکل مرتفع می شود.
او از مردم خواست تا هرچه سریعتر برای دریافت سند اقدام کنند تا مشکل 40 ساله شهر صحنه برطرف شود.
شهرستان صحنه در حوزه انتخابیه شرق و جنوب شرق استان کرمانشاه قرار گرفته که به همراه 2 شهرستان کنگاور و هرسین جمعیتی نزدیک به 250 هزار نفر را تشکیل می دهند و صاحب یک کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی هستند.
7444/8066
گزارش از عبدالله الماسی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال