توسعه ورزش همگانی بانوان باعث افزایش نشاط اجتماعی می شود

کرمانشاه - ایرنا - مدیر کل دفتر امور خانواده و بانوان استانداری کرمانشاه با اشاره به افزایش افسردگی در بین بانوان ایرانی و لزوم برنامه ریزی برای ایجاد نشاط اجتماعی در طول برنامه ششم توسعه، ترویج ورزش های همگانی بانوان را راهکار عملی افزایش نشاط اجتماعی بیان کرد.

آّذر خسروی روز چهارشنبه در کارگروه تخصصی امور زنان و خانواده در استانداری کرمانشاه افزود: سهم بانوان کرمانشاهی در ورزش قهرمانی بالاتر از میانگین کشوری است اما در توسعه ورزش های همگانی پایین تر از میانگین کشوری هستیم.
به گفته وی، افزایش نشاط اجتماعی در کاهش آسیب های اجتماعی موثر است.
وی خواستار توجه ویژه فرمانداران و روسای ادارات ورزش و جوانان استان به توسعه ورزش های همگانی و قهرمانی در حوزه بانوان شد و گفت: در برخی از شهرستان های ما این موضوع هنوز به مطالبه مدیران ما تبدیل نشده است.
خسروی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افزایش سهم بانوان در پست های مدیریتی در دولت تدبیر و امید گفت: هر کجا که از بانوان در پست های مدیریتی استفاده شده است پرتوان ظاهر شده اند.
وی به مصوبه شورای عالی اداری اشاره کرد که طبق آن باید سهم زنان و جوانان در پست های مدیریتی تا پایان برنامه ششم توسعه به 30 درصد برسد.
وی خواستار توجه جدی مدیران استان به این موضوع شد و گفت: در تیر ماه خبرهای خوبی از انتصاب معاونان زن فرمانداران خواهیم داشت.
در این جلسه ارسلان حسینی مدیرکل ورزش و جوانان کرمانشاه نیز گفت: تمام برنامه های ورزشی در استان در قالب برنامه ششم توسعه در حال انجام است و در صورتی که از نظر منابع و امکانات محدودیتی ایجاد نشود فضای مناسبی در توسعه ورزش های همگانی در استان ایجاد خواهد شد.
وی مشارکت و حضور بانوان کرمانشاهی در مسابقات را در سطح مطلوبی ارزیابی کرد و افزود: تمام اماکن ورزشی در استان هم توسط آقایان استقاده می شود و هم توسط بانوان اما تنها یک مجتمع کوثر مختص بانوان در شهر کرمانشاه وجود دارد که لازم است با کمک فرمانداران در هر شهرستان حداقل یک مجموعه ورزشی اختصاصی بانوان ایجاد شود.
حسینی بیان داشت: به دلایل فرهنگی آقایان به نسبت بانوان ساعات بیشتری از مجتمع های ورزشی به خصوص به هنگام شب استفاده می کنند؛ او بر ایجاد جاده های سلامت و تامین امنیت آنها برای استفاده بانوان استان و نیز پارک مختص بانوان تاکید کرد.
مدیر کل ورزش و جوانان کرمانشاه البته از توسعه خوب فضای ورزشی در روستاهای استان در سال 96 خبر داد و گفت: در این سال 78 خانه روستایی ورزشی با میانگین هر واحد چهار میلیون تومان هزینه افتتاح شده و از چهار هزار برنامه ورزشی روستایی در سراسر کشور بیش از 400 برنامه سهم استان کرمانشاه بوده است.
او البته مشارکت خیران کرمانشاهی در توسعه فضاهای ورزشی به خصوص برای بانوان را به نسبت برخی از استان های کشور ضعیف ارزیابی کرد.
در این جلسه جمعیت کل زنان استان کرمانشاه حدود 964 هزار نفر اعلام شد که از این تعداد 9 درصد در سال 93 در برنامه های ورزش همگانی مشارکت داشته اند.
بنا به گزارش اداره کل ورزش و جوانان استان پیش بینی می شود که تا آخر برنامه ششم توسعه میزان مشارکت بانوان در ورزش های همگانی به 16 درصد برسد.
همچنین جمعیت زنان روستایی استان حدود 230 هزار نفر اعلام شد که در سال 96 تعداد حدود 11 هزار نفر در ورزش های همگانی مشارکت داشته اند و پیش بینی می شود در پایان برنامه ششم توسعه در سال 99این تعداد به حدود 18 هزار نفر برسد.
مدالهای کسب شده بانوان کرمانشاهی در مسابقات جهانی در سال 96 تعداد 44 مدال بوده که طبق برنامه ریزی انجام شده این تعداد تا سال 99 به 56 مدال خواهد رسید.
طبق این آمار در سال 96 تعداد 140 بانوی کرمانشاهی به مسابقات آسیایی اعزام شده است که 110 نفر از آنها صاحب مدال قهرمانی شده اند و طبق پیش بینی ها تا سال 99 تعداد 180 بانوی کرمانشاهی به مسابقات آسیایی اعزام خواهند شد و سهم آنها نیز 150 مدال خواهد بود.
سرانه اماکن ورزشی روباز و سرپوشیده استان یک و 26 صدم متر به ازای هر نفر اعلام شد که سهم مختص بانوان سه صدم متر مربع است.
7457/8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال