هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

لبخندهای ‌گم ‌شده

هفته نامه نقد حال چاپ کرمانشاه در شماره 588 روز سه شنبه 22 خرداد 96 مطلبی را با عنوان 'لبخندهای ‌گم ‌شده' به قلم ثریا صفری منتشر کرده است.

در این یادداشت آمده است: آیه‌ی یأس نمی‌خوانم. اصلا دوست ندارم راوی غم‌های مردمی باشم که از بن جان دوست ‌شان دارم و با لبخندهای‌شان، احساس شادمانی می‌کنم. اما در شهر کرمانشاه، مردم انگار لبخندها را گم کرده‌اند و چندان میلی به یافتن و برگرداندش بر روی لب‌ ندارند.
شاید کسی آن را گرفته و خیال پس دادن‌اش را ندارد. ما سالانه چهار جلد از آرشیو روزنامه را صحافی می‌کنیم که یکی در منزل مدیرمسئول و یکی در منزل ما و 2 جلد باقی‌مانده در دفتر با انواع و اقسام محافظت‌ها، نگهداری می‌شود. این 2 جلد را برای آیندگان صحافی می‌کنیم. باور داریم که سرانجام روزی، کسانی در زمینه‌ی نشریات، پژوهشی انجام می‌دهند و به آنها نیاز پیدا می‌کنند. به همین دلیل بسیار دوست دارم در این نیم ‌ستونی که در هر شماره می‌نویسم، حرف‌های امیدوارکننده و خبرهای خوش بنویسم اما واقعیت این است که کرمانشاه به شهر افسردگان تبدیل شده است.
من و هم ‌نسلانم کمتر لبخند را دیده‌ایم، تا چشم باز کردیم جنگ بود و بعد سازندگی و تحریم و زلزله و... و همیشه غمی در گوشه‌ی دل‌هایمان بود که لبخند را حرام بدانیم و اشک را حلالِ حلال! افسردگی مردمان این شهر را می‌توان از رنگ لباس‌هایی که بر تن می‌پوشند دید. هیچ ‌کس میلی به پوشیدن رنگ‌های روشن ندارد. ما عادت کرده‌ایم که همیشه سراغ دو سه رنگ تیره باشیم.
بازار تا دم ظهر بسته است. مغازه‌ دارها از همان ساعات اولیه‌ی کار به قدری خسته و افسرده هستند که رغبتی در خریدار برنمی‌انگیزند تا خریدش را انجام دهد. آرزو به دل می‌مانی تا اگر چهره به چهره با کسی برخورد کردی لبخندی بر لب‌اش نقش ببندد که لحظه‌ای غم خودت را فراموش کنی. انگار همه دنبال دعوا هستند و در مسائل بسیار ناچیز، صدای‌شان را بلند می‌کنند و اگر مجالی باشد دست به یقه هم می‌شوند.
هر چند تمام این مشکلات در اوضاع بد اقتصادی و نرخ بالای بیکاری، گرد و غبار، بیماری و هزاران مشکل دیگر، ریشه دارد اما از آنجا که امیدی به مسئولان نیست تا گره از ابروی مردم باز کنند، شاید جامعه‌شناسان و روانشناسان بتوانند دست کم دلایل و راهکارهای مناسبی برای رفع مشکلات روحی مردم بیابند. با این روند، بی‌شک برای مردم کرمانشاه اوضاع بدتر می‌شود. همه کمک کنند تا لبخند را برگردانیم این ملت آزمون تاب ‌آوری را بارها خوب امتحان داده است.
8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال