نیروگاه داریان با حضور وزیر نیرو افتتاح شد

کرمانشاه - ایرنا - واحدهای اول و دوم نیروگاه سد داریان در شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه روز پنجشنبه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اردکانیان در ادامه سفر 2 روزه خود به استان کرمانشاه، امروز پس از بازدید از طرح آبرسانی به شهر پاوه، 2 واحد از سه واحد نیروگاه سد داریان با ظرفیت کل 140 مگاوات را افتتاح کرد.
این 2 واحد پس از طی دوره یک ماهه بهره ‌برداری آزمایشی با حداقل تریپ مجاز و بیش از سه هزار و 280 ساعت کارکرد به شبکه سراسری برق کشور پیوست.
نیروگاه داریان دارای سه واحد 70 مگاواتی با توربین های فرانسیس عمودی است که توانسته با تولید شبانه روزی، 210 گیگاوات ساعت انرژی به بازار برق عرضه کند.
واحد اول این نیروگاه در شهریور ماه سال 96 به شبکه سراسری متصل شد و اکنون در حال تولید انرژی است.
اعتبار هزینه شده برای راه اندازی این نیروگاه 2 هزار و 356 میلیارد ریال بوده که از محل اعتبارات طرح های عمرانی ملی تامین شده است.
عملیات اجرایی سد و نیروگاه داریان در زمستان سال 88 با اهداف کنترل و مهار سیلاب های فصلی، تنظیم سالیانه یک میلیارد و 378 میلیون متر مکعب آب برای آبرسانی به دشت های گرمسیری و تامین حق آبه پایین دست و احداث نیروگاه برق آبی با ظرفیت 210 مگاوات و ایجاد اشتغال از سوی پیمانکاران و مشاوران داخلی آغاز شد.
بیش از 14 هزار و 876 میلیارد ریال برای تکمیل این طرح هزینه شده است.
سد داریان از نوع خاکی با هسته رسی است که 179 متر ارتفاع دارد و حجم کل مخزن آن 338 میلیون متر مکعب است.
اردکانیان سپس از سد هیروی و تونل نوسود بازدید و سد شهدای ازگله در شهرستان ثلاث و باباجانی را افتتاح می کند.
سد شهدای ازگله از نوع سنگ ریزه ای با هسته رسی است که به ارتفاع 65 متر از پی، احداث شده و دارای مخزنی به حجم 30 میلیون متر مکعب خواهد بود.
وزیر نیرو در پایان سفرش از وضعیت آبرسانی و برق رسانی مناطق زلزله‌ زده سرپل ذهاب بازدید می کند و عصر امروز راهی تهران می‌شود.
7444/8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال