استانداران کرمانشاه و دیالی بر توسعه همکاری تاکید کردند

قصرشیرین - ایرنا - فرماندار قصرشیرین گفت: استانداران کرمانشاه و دیالی عراق بر لزوم توسعه همکاری ها و مبادلات مرزی تاکید کردند.

فرامرز اکبری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سفر یک روزه استاندار کرمانشاه به استان دیالی عراق افزود: در این سفر، تفاهم نامه ای در هفت بند منعقد شد که محور آن بر توسعه مبادلات تجاری ، مسافری و تشکیل کمیته مشترک برای پیگیری بازگشایی مرز خسروی و استفاده از ظرفیت های این مرز بود.
وی اظهار کرد: در این سفر استاندار دیالی عراق نیز بر تامین امنیت زائران ایرانی که از مرز رسمی خسروی عازم عتبات عالیات می شوند، تاکید کرد.
فرماندار قصرشیرین با بیان اینکه این سفر در بخش تجاری نیز دستاوردهای خوبی به همراه داشت ، گفت: در راستای بازگشایی مرز خسروی نیز قرار بر این شد که در صورت موافقت دولت مرکزی عراق ، زائران ایرانی از اول ذی القعده ( 24 تیر97) از این مرز رسمی عازم عراق می شوند.
اکبری ابراز امیدواری کرد با موافقت دولت مرکزی عراق برای بازگشایی مرز خسروی ، بتوانیم از همه ظرفیت های این مرز به شکل مطلوب استفاده کنیم.
طبق تصمیم ستاد مرکزی اربعین ، قرار بود پارسال 500 هزار تن از زائران کشورمان و 30 هزار تن از زائران اتباع خارجی از مرز رسمی خسروی در ایام اربعین حسینی به کربلای معلا عزیمت کنند که به دلیل موافقت نکردن دولت مرکزی عراق در آخرین ساعات مانده به اربعین ، این مهم محقق نشد.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز تا بغداد پایتخت کشور عراق 190، نجف 380، کربلا 300، کاظمین 203 و تا سامرا 326 کیلومتر فاصله دارد.
شهرستان قصرشیرین دارای 14 واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با 322 اتاق و یک هزار و 200 تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه 80 ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.
قصرشیرین با 27 هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی 2 مرز خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در 20 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
7079/3012/8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال