با حضور استاندار کرمانشاه/

مجموعه پذیرایی سنتی خانه تاریخی سوری کرمانشاه افتتاح شد

کرمانشاه- ایرنا- مجموعه پذیرایی سنتی واقع در بنای تاریخی 'سوری' کرمانشاه که توسط جمعی از سرمایه گذاران مرمت و احیاء شده است روز شنبه با حضور استاندار کرمانشاه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ این بنای تاریخی که متعلق به اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی اول است، یک هزار مترمربع مساحت دارد و در خیابان گمرک شهر کرمانشاه واقع شده است.
استاندار کرمانشاه، مرمت واحیای مجموعه های تاریخی را اقدامی ارزشمند در راستای حفظ و نگهداری این بناها دانست و گفت: امروز شاهد کاری ارزنده در شهر کرمانشاه هستیم.
هوشنگ بازوند افزود: بنای قدیمی سوری که متعلق به میراث فرهنگی بوده اکنون تبدیل به رستوران سنتی شده که ظرفیت بسیار خوبی برای شهروندان و گردشگران است.
در ادامه این آئین؛ سرمایه گذار مجموعه تاریخی سوری نیز در سخنانی با بیان اینکه از طریق شرکت در مزایده، بهره برداری از این بنای تاریخی را تحویل گرفته ام، گفت: برای تعمیر، مرمت و احیای این بنا پنج میلیارد ریال هزینه کرده ام.
عباس یدی افزود: در سال 96 سازمان میراث فرهنگی در راستای جلوگیری از تخریب و احیاء و مرمت برخی از بناهای قدیمی کشور اقدام به واگذاری این بناها به بخش خصوصی کرد که خانه سوری نیز یکی از این بناها است.
وی با بیان اینکه خانه تاریخی سوری از بناهای اواخر عهد قاجار و اوایل دوره پهلوی اول است، اظهار کرد: این بنا متعلق به حاج جعفر سوری از بزرگان کرمانشاه بوده که در سال 1353آن را به سازمان میراث فرهنگی اهداء می کند.
او مدت زمان مرمت این بنا را یک سال ذکر کرد و گفت: مدت اجاره این بنای تاریخی 15 سال است.
یدی اظهار کرد: با بهره برداری از مجموعه پذیرایی سنتی خانه تاریخی سوری 10 نفر به صورت مستقیم و 6نفر نیز به صورت غیرمستقیم مشغول به کار شده اند.
وی ظرفیت پذیرایی در این مجموعه را 150 نفر عنوان کرد و گفت: در این مجموعه پذیرایی، انواع غذاهای سنتی و محلی، شربت و دمنوش ها به مشتریان عرضه می شود.
وی ساعت کار این مجموعه را فعلا از ظهر تا ساعت 15 و از ساعت 19 الی 24ذکر کرد و گفت: در نظر داریم در اردیبهشت ماه فعالیت کاری را از صبح و با عرضه صبحانه به مشتریان افزایش دهیم.
وی همچنین گفت: این مجموعه آمادگی برگزاری مراسمات در حد ظرفیت 150نفر را دارد.
به گفته او هر روز موسیقی زنده کُردی و فارسی دراین مجموعه اجرا می شود.
این سرمایه گذار کرمانشاهی همچنین گفت: در نظر داریم در هفته یک روز را به هنرمندان، روزنامه نگاران، نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر اختصاص دهیم تا در این مکان پذیرانی آنها باشیم.
یدی همچنین از شهرداری کرمانشاه خواست با توجه به سرمایه گذاری انجام شده در این بنای تاریخی نسبت به زیباسازی اطراف بنا از جمله آسفالت کوچه، گل کاری و نصب تابلوی راهنما اقدام کند.
خانه تاریخی سوری که در 2 طبقه ساخته شده، تزئینات آجرکاری دارد. این خانه از نوع خانه های درون گراست و با عبور از هشتی به حیاط بیرونی و از طریق راهرو به حیاط اندرونی راه دارد. این راهرو 2 حیاط را به هم متصل می کند.
این خانه در سال 87 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 32 شهر و 2 هزار و 600 روستا است.
در استان کرمانشاه تاکنون بیش از چهار هزار اثر تاریخی شناسایی شده که 2 هزار و 200 اثر آن ثبت ملی شده است.
کتیبه و سنگ نوشته داریوش هخامنشی در بیستون تنها اثر جهانی ثبت شده استان کرمانشاه است.
3033

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال