استاندار کرمانشاه:

ارتش و سپاه در امدادرسانی به زلزله زدگان خوش درخشیدند

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با قدردانی از خدمات رسانی نیروهای مسلح به زلزله زدگان استان، گفت: نیروهای فداکار و مخلص ارتش و سپاه در زلزله کرمانشاه خوش درخشیدند.

به گزارش ایرنا؛ هوشنگ بازوند روز چهارشنبه در جمع فرماندهان، افسران و سربازان ارتش در کرمانشاه افزود: رئیس جمهوری هفته گذشته از تمام دستگاه های اجرایی درگیر در زلزله و به ویژه سپاه و ارتش به خاطر کمک هایی که به زلزله زدگان داشتند، تقدیر کرد.
او در ادامه با بیان اینکه 90 درصد جغرافیای کشور روی گسل زلزله قرار دارد و در این شرایط باید بتوانیم با زلزله زندگی کنیم، گفت: در صورت رعایت یک مجموعه مقررات و اصول ساخت و ساز، زندگی کردن با زلزله چندان دشوار نیست.
وی با بیان اینکه ریشه های سازگاری با حوادثی مانند زلزله را می توان در آموزه های دینی خودمان جستجو کرد، افزود: در نهج البلاغه امام علی (ع) خطاب به مالک اشتر می فرماید ای مالک اگر به عنوان والی وارد منطقه شدی و خواستی ساخت و سازی انجام دهی، شهری مستحکم و مقاوم بساز.
استاندار کرمانشاه در ادامه سخنان خود اظهار کرد: ژاپنی ها برای ساخت شهرهایی مقاوم در برابر زلزله از این آموزه های دینی ما به خوبی استفاده کرده اند و در آن کشور زلزله های بالای هشت ریشتر رخ می دهد و اتفاقی خاصی هم برای مردم نمی افتد.
بازوند افزود: یکی از نقاط مثبت و درخشان این زلزله استفاده از ظرفیت های عظیم سپاه و ارتش بود که در همان شب زلزله بیش از 10 هزار امدادگر ارتشی و سپاهی مستقر در منطقه سریعا به شهرها و روستاهای زلزله زده اعزام شدند و توانستند جان هزاران نفر از مصدومان حادثه و افراد زیر آوار مانده را نجات دهند.
او یادآور شد: ارتش و سپاه علاوه بر مشارکت در روند امداد و نجات، در مرحله کمک رسانی و اسکان اضطراری در مناطق زلزله زده نقش بسیار پررنگی داشتند و در روند ساخت و استقرار کانکس ها هم کمک بسیاری به مردم زلزله زده کردند که جای تقدیر بسیار دارد.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرده و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 90 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.
3033/8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال