هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

دل پُرخون هوا معضلی تازه برای اجتماع

کرمانشاه- ایرنا- روزنامه باختر چاپ کرمانشاه در شماره 2545 روز سه شنبه 16 مهر 96 مطلبی را با عنوان 'دل پُرخون هوا معضلی تازه برای اجتماع' منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است: چند سالی است که معضل تازه به معضلات اجتماعی به نام آلودگی هوا اضافه شده که اگر قابل پیشگیری نیست به منظور سلامت جسمی افراد لازم است تا با نگاه ویژه تری نگریسته شود.
نفس های به شماره افتاده، صداهای گرفته و گرد و غباری که در سینه ها حبس می‌شود همه و همه ما را یاد پدیده تازه‌ای با عنوان آلودگی هوا می اندازد که طی چند سال اخیر به عنوان معضلی اجتماعی نیز از آن می توان یاد کرد. اگرچه سالهاست معضل آلودگی هوا گریبان گیر کلان شهرهاست و همه در راستای کاهش میزان آن با استفاده از ترفندهای مختلف تلاش می کنند اما به جرأت می توان گفت که این مشکل نه تنها رفع نشده بلکه در سالهای اخیر به میزان آن نیز افزوده می شود.
کارشناسان حوزه محیط زیست هرگونه تغییر در وضعیت طبیعی هوا همانند وجود مواد شیمیایی، دیده شدن گرد و غبار یا ریزگردها و یا عامل‌های زیست‌شناختی همانند گسترش پشه های سفید بسیار ریز مخصوصا در هوای شهر تهران را آلودگی هوا می دانند و این مسئله دارای 2 نوع اصلی طبیعی و مصنوعی است و سایر موارد زیر مجموعه این دو نوع قرار می گیرند.
نوع طبیعی آن شامل وقوع طوفان شن، گازهای آزاد شده از فعالیت های آتشفشانی، انتشار ترکیبات آلی در درختانی مانند کاج و در واقع هر آنچه که بشر در آن دخل و تصرفی ندارد می شود و نوع مصنوعی نیز آلاینده هایی است که توسط بشر به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می گردند همانند آتش سوزی، تردد بی رویه خودروها و وسایل نقلیه دودزا که در این شرایط مونواکسید کربن (از دسته گازهای سمی که برای سلامت انسان ضرر دارد) در هوا آزاد شده و ایجاد آلودگی می کند.
اما امروزه با توجه به روند صنعتی شدن جوامع نقش بشر در آلایندگی هوا نسبت به طبیعت بیشتر بوده البته در مواردی هم همانند مشکل گرد و غبار در استان های مرزی که ریشه آن در آلایندگی های طبیعی است، استثنا وجود دارد.
به هر حال طی چند سال اخیر با عدم رعایت یکسری اصول محیط زیستی عوامل آلوده کننده هوا مشکلات گسترده ای را مخصوصا برای کلان شهرها به وجود آورده و نفس مردم آن مناطق را به شماره انداخته است. هم اکنون استان های همانند خوزستان، آبادان و ایلام نسبت به سایر استان ها در معضل آلودگی هوا با مشکلات گسترده تری روبرو هستند و شهر تهران نیز با وجود تردد بی رویه وسایل نقلیه و کارخانه های غیر استاندارد از نظر آلایندگی آن هم معمولا در اواسط فصل زمستان با مسئله وارونگی روبرو می شود. در بحث امروز می خواهیم چند راهکار ساده برای کنترل آلودگی هوا ارائه دهیم که شما را به همراهی و خواندن ادامه مطلب دعوت می کنیم.

** آلودگی هوا به عنوان معضل اجتماعی
اگرچه کلان شهرها در همه جای دنیا با مشکلات متعددی از جمله فساد، بیکاری، اعتیاد و … دست و پنجه نرم می کنند اما روند صنعتی سازی و گسترش تکنولوژی با وجود آنکه زندگی شهری را آسان ساخته ولی موجب آلایندگی گسترده هوا شده است. براساس تحقیقات صورت گرفته افرادی که در کلان شهرها زندگی می کنند نسبت به محیط های روستای عمر کمتری دارند و این امر دلایل مختلفی همانند آلودگی هوا، وجود استرس بیشتر زندگی شهری، فعالیت کم بدنی، چاقی مفرط و … دارد.
اکسیژن به عنوان اصلی ترین نیاز بشر در شرایط که به درستی به بدن نرسد باعث معضلات گسترده و ایجاد بیماری در جسم و روح افراد می شود پس از این حیث می توان گفت که آلودگی هوا معضلی اجتماعی است و راندمان کاری شهرنشینان را کاهش و به بیماری های آنها و معضلات پیرامونی آن می افزاید. شاید باورتان نشود اما براساس آمارهای رسمی سالانه بیش از سه میلیون نفر جان خود را تقدیم آلودگی هوا می کنند از این رو تمامی دولت ها در پی راهکارهای مؤثر برای پیشگیری، کاهش میزان و کنترل آن هستند.

**حل معضل آلودگی نیازمند قانون مداری وسرمایه گذاری
خوشبختانه در چند سال اخیر برای حل معضل آلودگی و ترافیک، مجموعه اقدامات شایسته ای از جمله ایجاد مترو، خطوط حمل و نقل سریع بی آرتی در برخی از کلان شهرهای کشور صورت گرفته و شهرداری های با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی با اعمال مقررات ممنوعیت عبور و مرور توانسته اند تا مقداری از آلودگی هوا را کاهش دهند اما همه این مسائل برای آنکه به صورت گسترده در تمامی شهرها انجام شود نیازمند تأمین منابع مالی و سرمایه گذاری است.
البته در این راستا نباید از نقش فرهنگ سازی و ارائه الگوی صحیح به شهروندان نسبت به استفاده از وسایل نقلیه عمومی به جای وسیله شخصی، چشم پوشی کرد اما سوال اصلی این است که آیا همه آلودگی های موجود در هوا به عبور و مرور ختم می شود؟
قطعا اینطور نیست ما در حال حاضر به دلیل فرسودگی تجهیزات بسیاری از کارخانه های بزرگ، آلایندگی های زیادی را موارد هوای پیرامونی خود می نماییم و باید توجه داشت که نوسازی ناوگان حمل و نقل و تجهیزات کارخانه ها سرمایه های کلانی می خواهد.
البته در زمان ارائه مجوزهای تأسیس باید ابتدا به مبحث میزان آلایندگی صنایع توجه نمود و نظارت بیشتری در این خصوص صورت پذیرد و قوانین و مقررات مستحکمی در این رابطه وضع شود. به هر حال باید برای سلامت همه هموطنان در هرجای این کشور هزینه شود که در صورت سلامت جسم، می توانیم سلامت روح و تعالی را مد نظر داشته باشیم.

**با گرد و غبار استان های مرزی چه باید کرد؟
اگر چه وجود ریزگردها، گرد و غبار در هوای استانهای مرزی همانند ایلام و خوزستان ناشی از بی توجهی و عدم سرمایه گذاری کشورهای همسایه است و هم اکنون با وجود زائران اربعین حسینی در این شهرها جهت سفر به عتبات عالیات باید بالاخره فکری در کاهش میزان آلایندگی هوا در این استان ها نمود. رودخانه کارون و حورالعظیم به عنوان بزرگترین مرجع تأثیرگذار در کم شدن آلودگی هوا هستند لذا مقداری سرمایه گذاری در این دو حوزه برای احیاء هرچه سریع تر که طی چند سال اخیر از نظر میزان آبگیری وضعیت مطلوبی ندارند از موارد مهم محسوب می شود.
8066 انتشاردهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال