روزنامه نگار کرمانشاهی

هفته نامه نقدحال چاپ کرمانشاه در شماره 409 روز شنبه سی ام آبان ماه 94 مطلبی را با عنوان روزنامه نگار کرمانشاهی به قلم غلامرضا نوری علاء صاحب امتیاز و مدیر مسئول این نشریه در باره زنده یاد رحیم معینی کرمانشاهی منتشر کرده است.

در این یادداشت آمده است: رحیم معینی کرمانشاهی، فقط شاعر و ترانه سرا نبود، ایشان یکی از برجسته ترین روزنامه نگاران پیشرو کرمانشاه بود که همراه بزرگان وطن پرستی همچون رکن الدین حجتی، مرتضی مهدوی، نادعلی کریمی و ... در سال های مبارزه مردم ایران برای ملی شدن صنعت نفت، در عرصه اطلاع رسانی فعال بود و نشریه سلحشوران غرب را منتشر می کرد که از ابزارهای اصلی و مهم کرمانشاهیان در مبارزه و حمایت از دولت مصدق بود.
مرحوم معینی کرمانشاهی همراه دیگر مبارزان نهضت، علی رغم مضایق مادی که از سوی جهانشاه صمصمام بختیاری استاندار وقت تحمیل شده بود از رسالت و تعهد مطبوعاتی فروگذاری نکردند.
هر چند نشریات آنان یکی از پس دیگری توقیف می شد و به دلیل تبانی یکی دو نشریه ی کرمانشاهی با استاندار، از کسب درآمد آگهی های دولتی محروم شده بودند اما با تحمل هزینه های مادی و معنوی فراوان، به وظیفه آگاهی رسانی ادامه و جبهه «مطبوعات ملی کرمانشاه» را تشکیل دادند.
با توقیف نشریه سلحشوران غرب، رحیم معینی کرمانشاهی، دستگیر و مدتی زندانی شد و به همین دلیل شغل کارمندی بانک سپه را از دست داد.
معینی کرمانشاهی، نقاش هم بود و تابلوهای نفیس و فاخری را آفرید، در شعر و ترانه سرایی، آ نچنان آوازه او بلند است که نیازی به تکرار نیست.
در آخرین دیدار با شوق و اشتیاق از تاریخ منظوم ایران «شاهکار» گفت! شاهکاری که به احیای هویت ملی با استفاده از ادبیات تعلیمی و لحنی حماسی سروده شده است.
معینی کرمانشاهی هم به سان فردوسی، از رنج ایرانی در رنج بود.
8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال