بنای طاق گرا اثری از دوره اشکانی در گردنه پاتاق سرپل ذهاب

قصرشیرین - ایرنا - بنای طاق گرا یا طاق شیرین اثری از دوران حکومت اشکانی است که بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب و در 15 کیلومتری این شهرستان قرار دارد که هر سال بخصوص در ایام تعطیلات نوروز پذیرای انبوهی از مسافرین است.

به گزارش خبرنگار ایرنا طاق گرا بر یک دره باصفا با جنگلهای انبوه در کنار راه باستانی سنگفرشی بنا شده که فلات ایران را به بین النهرین ارتباط می داد که به علت تغییر مسیر این راه و بنای تاق گرا اکنون در شیب پایین جاده آسفالته قرار گرفته است.
این بنا از نظر معماری فضای ایوان مانندی است که از سنگ ساخته شده و به ابعاد 86/4 در70/7 متر است که ورودی آن به طرف جنوب و مشرف بر جاده سنگفرش باستانی است.
این بنا از لحاظ ساختاری به وسیله بلوک های سنگی ساخته شده که به صورت مکعب مستطیل تراشیده شده اند و مصالح داخلی دیوارها نیز از لاشه سنگ و ملاط گچ است.
دیوارهای جناحین این بنا تا حدودی بلندتر ساخته شده اند تا بتوانند سقف تاق را به طور کامل مسطح نمایند.
ارتفاع کف بنا از سطح زمین 20/1 متر و ارتفاع از کف تا لبه قوس 92/5 متر است.
همچنین بلندی افریز (استخوان بندی بنا ) اول 60 سانتیمتر است که بر روی آن یک ردیف بلوک سنگی ساده به بلندی 45 سانتیمتر قرار گرفته و بر روی این بخش، سنگهای تزیینی افریز دوم قرار دارد.
همچنین در بالاترین بخش بر روی لبه بام بنا، یک ردیف کنگره به ارتفاع 92 سانتی متر قرار گرفته است.
ارتفاع بنا از سطح زمین تا بالاترین نقطه 7/11 متر است که عرض دهانه طاق10/4 متر و عمق آن10/3 متر می باشد و دیوارهای داخلی این بنا به وسیله نقوش هندسی حجاری شده است.
در مورد زمان ساخت این بنا اختلاف نظرهایی وجود دارد برخی آن را به دوره اشکانی و برخی دیگر آن را به دوره ساسانی نسبت می دهند.
آن طور که از مدارک باستان شناسی به دست آمده این بنا در اواخر دوره ساسانی و احتمالا زمان حکومت خسرو دوم ساخته شده است که اگرچه تاکنون کارکرد واقعی این بنا مشخص نشده، اما برای آن کارکردهای متفاوتی از جمله یادگار احداث راه کاروانرو، توقفگاه موکب شاهی، اریکه سلطنتی، پاسگاه مرزی و بنای یادبودی از پیروزی ذکر کرده اند.
برای دیدن این اثر200 متر بعد از ایست بازرسی معروف پاطاق وارد جاده فرعی در سمت چپ جاده اصلی شده و پس از طی مسافتی حدود 500 متر می توان به محل مورد نظر رسید.
اطلاعات مربوط به بنای طاق گرا برگرفته از سایت میراث فرهنگی کرمانشاه است.
8066/3012

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال