کوهنورد سوئیسی:

بیستون به اورست صخره ها شهره است/ مردم ایران بسیار مهمان نوازهستند

کرمانشاه - ایرنا - یکی از کوهنوردان سوئیسی با اشاره به عظمت و بزرگی دیواره بیستون گفت: این کوه به اورست صخره ها شهرت دارد و تنها کوهی است که از دامنه آن می توان قله اش را هم دید.

'جان استیونس' که برای حضور در سومین جشنواره سنگنوردی جهانی بیستون به کرمانشاه سفر کرده است روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، از حضور در این جشنواره ابراز شادمانی کرد و افزود: برای بار دوم است که در جشنواره شرکت می کنم.
وی که در جشنواره دوم سنگنوردی در سال 91 نیز شرکت کرده بود، ادامه داد: در آن سال خاطرات بسیار خوبی در ذهن من ثبت شد و همان خاطرات شیرین بود که باعث شد در جشنواره سوم نیز حضور یابم.
استیونس یادآور شد: من به کشورهای نظیر فرانسه، ایتالیا، آلمان، یونان و ... برای سنگنوردی سفر کرده ام اما باید اعتراف کنم بیستون چیزی دیگری است و بسیار مرتفع تر از تمام قلل دیگر است.
این کوهنورد 55 ساله سوئیسی که چند کلمه ای فارسی نیز می توانست صحبت کند، از مردم ایران به نیکی یاد کرد و افزود: من مردم ایران را بسیار دوست دارم و تاکنون سفرهای زیادی به کشور شما داشته ام که از جمله آن ها می توانم به اصفهان، یزد و کاشان اشاره کنم.
وی در پایان با مهمان نواز توصیف کردن مردم ایران و بخصوص کرمانشاه از رفتار بسیار خوب آن ها تشکر کرد.
در جشنواره سنگنوردی بیستون 120 سنگنورد ایرانی و 60 سنگنورد از کشورهای ایتالیا، فرانسه، اسلونی، سوئیس، آمریکا، اتریش، سوئد، فنلاند، استرالیا، آلمان، لهستان، تونس و دانمارک به مدت پنج روز به دیواره کوه بیستون صعود خواهند کرد.
دور اول و دوم این جشنواره به ترتیب سال های 89 و 91 برگزار شد.
صعود به دیواره بیستون از مسیرهای پیشین، گشایش مسیری جدید به نام سومین دوره جشنواره، بندبازی سنگنوردان در ارتفاع و سقوط آزاد از جمله برنامه های این جشنواره است.
دیواره بیستون با ارتفاع 1200 متر و وسعت بیش از پنج هزار متری عظیم ترین دیواره ایران است که در میان فنی ترین دیواره های سنگنوردی جهان جای دارد.
این دیواره در جوار شهر بیستون و 30 کیلومتری شهر کرمانشاه قرار گرفته است.
7458/567

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال