نگاهی به چشم انداز های گردشگری منطقه ریجاب استان کرمانشاه

کرمانشاه - منطقه ریجاب،که به واسطه طبیعت بسیارزیبا و چشم اندازهای بدیع در استان کرمانشاه به بهشت زمینی مشهور است با وسعت 40 کیلومتر در 120 کیلومتری غرب کرمانشاه و در دامنه کوههای سر به فلک کشیده دالاهو واقع شده است.

ˈعلی رضا محمودی ˈ در کتابی با عنوان ˈچشم انداز گردشگری منطقه ریجابˈ به توصیف این منطقه از منظرهای گوناگون و ارایه راهکارهای توسعه صنعت گردشگری و نقش آن در اقتصاد و اشتغالزایی این منطقه پرداخته است.
در این کتاب آمده است: بدون شک روستاهای کشور و بویژه روستاهای منطقه ریجاب به دلیل توانمندیها و جاذبه های فراوان اکوتوریستی، فرهنگی و تاریخی و ورزشی با توسعه صنعت گردشگری می تواند بستر مناسبی را برای اشتغال بیکاران روستا و توسعه روز افزون این نواحی فراهم نماید.
منطقه ریجاب از جاذبه های توریستی چشمگیر و قابل عرضه در سطوح ملی ، منطقه ای و بین المللی برخوردار است و جای تردید نیست که باید به صنعت توریسم به عنوان یکی از محورهای توسعه در منطقه توجه خاص شود و با مدیریت صحیح و بهره گیری از این عناصر توریستی زمینه توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی منطقه را فراهم کرد.
نویسنده این کتاب در ادامه با توصیف منطقه ریجاب آورده است: منطقه زیبا و خوش آب و هوای ریجاب از سمت شمال به شهرستان ثلاث باباجانی، از شرق به شهر کرند غرب، از جنوب به دهستان پاتاق و از طرف غرب به دشت ذهاب محدود می شود.
کوههای این منطقه جزیی از چین خوردگی های زاگرس با جهت شمال غرب - جنوب شرق می باشد.
آب و هوای منطقه ریجاب معتدل کوهستانی است و به واسطه بارندگی مناسب ، رودخانه ها و چشمه های متعددی در آن جریان دارد.
رودخانه الوند دراین منطقه از ارتفاعات سیاه دانه سرچشمه گرفته و تامین کننده آب کشاورزی ، باغداری و مصارف خانگی است.
دو چشمه بزرگ ˈ حشیانه ˈ و ˈ کولیتانˈ تامین کننده آب رودخانه در فصل بهار بوده و زمانی که در همین فصل، آب این دو چشمه با شدت و فشار زیادی از زیر سنگ خارج می شود چشم انداز زیبایی را به وجود می آورد که چشم هر بیننده ای را خیره می سازد.
جنگلهای این منطقه شاهکار خلقت هستند که در دامنه کوههای دالاهو پوشیده از درختان بلوط ، گلابی وحشی ، بنه وحشی ، پسته وحشی و درختچه هایی نظیر زالزالک و بادام می باشد.
همچنین در داخل دره های مرطوب این مناطق درختان دیگری نظیر زبان گنجشک ، گردو ، توت و انجیر می روید و گیاهان دارویی معطر و خوراکی به مقدار زیاد یافت می شود.
تنوع اقلیمی و آب و هوایی و وجود منابع آب و پوشش گیاهی مناسب در قلمرو ریجاب زمینه مساعدی را برای زیست انواع پستانداران، پرندگان مهاجر بومی و انواع آبزیان فراهم کرده است و از این لحاظ منطقه ریجاب از مساعد ترین نقاط شکارگاهی استان کرمانشاه محسوب می شود.
در بیشه زارها و کوهستانهای دالاهو انواع پرندگان وحشی اعم از بومی و مهاجر از جمله کبک، قمری ، کبوتر چاهی ، جغد ، کرکس ، لک لک و مرغابی و غاز در آسمان این منطقه در پروازند.
این نویسنده در مورد وجه تسمیه و پیشینه تاریخی ریجاب نوشته است: کلمه ریجاب در زیان کردی ریژاو و از دو کله ریژو و ئاو تشکیل شده است که کلمه ریژ به معنی ریزش و کلمه ئاو به معنی آب و در ادبیات کردی به معنی ریزش آب و آبشار می باشد و این وجه تسمیه به خاطر آب فراوانی است که در این منطقه وجود دارد.
در ادامه این کتاب با اشاره به ویژگیهای تاریخی و فرهنگی این منطقه آمده است: به علت وجود چشمه سارهای ذلال و پر آب رودخانه الوند از چشم اندازهای نادر در غرب ایران برخوردار است به طوریکه این منابع غنی باعث اسکان اقوام وطوایف مختلف کرد از جمله جاف ، گوران و اورامی در این منطقه شده است.
مظاهر و میراثهای باشکوه تاریخی همچون دیوار دفاعی یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی و آتشگاه ریجاب که در دوران اسلامی جای خود را به مسجد عبدلله بن عمر داده است همگی گویای تاریخی درخشان در منطقه ریجاب است.
قرار گرفتن ریجاب در حاشیه جاده شاهی ( این جاده از ادوار باستان پایتختهای ایران باستان تیسفون - بابل را به شوش و تخت جمشید وصل کرده است) و گردنه پاتاق ( دروازه غربی فلات ایران ) اهمیت استراتژیکی این منطقه را دو چندان کرده است.
در دوران اسلامی نیز با بنای مسجد ریجاب توسط دومین خلیفه راشدین تا دوران معاصر و میانه سیر روان و رو به پیشرفتی را در ریجاب می توان مشاهده کرد.
بر اساس آمارهای سال 75 منطقه ریجاب دارای 15 روستا و جمعتی بالغ بر شش هزار نفر می باشد.
شغل اصلی مردم این منطقه باغداری است و میوه های غالب در این منطقه انجیر انار ، انگور ، زیتون و زردآلو است.
منطقه ریجاب از نظر فرهنگ و تمدن دارای سابقه بسیار درخشانی است که نظیر آن در سایر نقاط ایران کمتر دیده می شود.
نشانه های فرهنگی و مذهبی ، شعر و آداب و رسوم به جای مانده دلالت بر قدمت و دیرینگی فرهنگی و مذهبی مردم منطقه دارد.
زبان مردم ریجاب کردی است که دارای گویشهای متعددی است.
دین مردم ریجاب اسلام است و بیشتر پیرو مذهب شافعی اند و عده ای نیز پیرو فرقه اهل حق می باشند.
در ادامه این کتاب جاذبه های گردشگری منطقه ریجاب چنین توصیف شده است: کوههای زیادی از جمله کوه تلاش ، یویا ، کاوه باغچه ، تاش خزی ، مله سوره و قله برزه در منطقه ریجاب وجود دارد که ویژگی ارزشمندی برای جذب مسافران و گردشگران مناطق کوهستانی محسوب می شود.
رودخانه پر آب الوند ، آبشار ها ، چشمه های متعدد، غارها، دره ها و جنگلها ، گیاهان زینتی و دارویی در منطقه ریجاب عامل مهمی در جذب گردشگران است.
ناحیه ریجاب از نظر کثرت آثار تاریخی و تنوع آنها کم نظیر است.
بان مزاران ، قلعه کوچک ، گنبد کلایی ، قبر سلطان سی قلی مه ، قلعه و برج خاموشی ، زندان دوناب ، پل دروازه ، قلعه ویرانه ، بهشت و دوزخ ، بابا شیخ ، قلعه یزدگرد ، قلعه بان زرده ، برج ریجاب ، نقاره خانه و گچ گنبد از جمله آثار تاریخی این منطقه است و از آثار دوره اسلامی نیز می توان به مقبره ابو دجانه ، مقبره بابایادگار و مسجد عبدلله ابن عمر دراین منطقه اشاره کرد.
نویسنده کتاب در ادامه به بیان جاذبه های فرهنگی ، مذهبی و هنری منطقه ریجاب پرداخته است: مراسم عروسی که به نحو با شکوهی و توام با سرود و موسیقی و پای کوبی برگزار می شود؛ مراسم عزاداری یا سوگ که با شعرها و نواهای حزین برگزار می شود ، موسیقی کردی و پای کوبی گروهی ،مراسم ایلات و عشایر ، مراسم عید نوروز و اعیاد مذهبی فطر و قربان ، مراسم مولودی ، مراسم استقبال از زائرین ، مراسم ذکر دراویش از جمله این جاذبه هاست.
همچنین در ادامه کتاب در خصوص پتانسیل های منطقه ریجاب برای ورزشهای مختلف آمده است:
در منطقه ریجاب به واسطه موقعیت اقلیمی مناسب، پتانسیل ورزشهای آبی نظیر ماهیگیری ، شنا و قایقرانی ، ورزشهای کوهستانی از جمله کوهنوردی ، اسکی و پیاده روی در کوهستان ، ورزشهای هوایی از جمله پاراگلایدر وجود دارد.
این نویسنده در ادامه کتاب خود با ارایه راهکارهایی برای توسعه صنعت توریسم در منطقه ریجاب آورده است : تسهیلات و امتیازات ویژه سرمایه گذاری در زمینه احداث هتل ها ، مجتمع های اقامتی، تاسیسات تفریحی همچون پارکهای تفریحی و جنگلی، ایجاد زمینهای ورزشی و موسسات آموزشی و علمی همچون باغ پرندگان، گنجینه تاریخ طبیعی و مناظر روستایی از جمله برنامه هایی است که می تواند صنعت گردشگری را در این منطقه رونق دهد.
احداث تله کابین، پیستهای دوچرخه سواری کوهستان، اسب سواری کوهستان، سالن های ورزشی ، مکانهای شنا و باشگاه ورزشهای هوایی از جمله پاراگلایدرینگ و احداث پارکهای بازی کودکان از جمله مواردی است که منطقه ریجاب با توجه به موقعیت جغرافیایی و علایق مردمی شرایط ایجاد آن را دارد.
شناساندن توریسم و مزیت این صنعت برای ساکنان منطقه می تواند از مهمترین عوامل در جذب توریسم و کاهش بیکاری و فقر و بالا رفتن سطح زندگی ساکنان منطقه باشد.
در این راستا برنامه های کوتاه مدت از جمله ایجاد اقامتگاههای ارزان قیمت روستایی و خانه های اجاره ای برای مسافران، چادر خواب و جلوگیری از اطراق شبانه مسافران در حاشیه رودخانه ، ایجاد پناهگاههای کوهستانی برای گردشگران کوهستان، تهیه بروشورها و اقلام تبلیغاتی ، ایجاد بازارهای صنایع دستی و سایر تولیدات روستایی ، ایجاد تورهای سیاحتی و زیارتی و تفریحی ، توسعه و بهینه سازی وسایل حمل و نقل شهرها و روستاها ، توسعه و تجهیز اماکن پذیرایی و اقامتی در جاده های بین شهرهای استان و منطقه ریجاب و بهینه سازی و مرمت آثار تاریخی و میراث فرهنگی منطقه پیشنهاد می شود.
7452/567

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال