تاریخ گیلانغرب دومین شهرمقاوم کشور، سند زنده مقاومت مردم خطه غرب است

قصرشیرین - گیلانغرب دومین شهر مقاوم کشور، سند زنده مقاومت مردم خطه غرب کشور است که دلاورمردی مردان و رشادت شیر زنان این منطقه زبانزد ملت بزرگ ایران اسلامی است و تاریخ هیچ گاه مقاومت مردم این منطقه را از یاد نخواهد برد.

شهرستان گیلانغرب هرچند فاقد نقطه صفر مرزی بوده ولی به دلیل واقع شدن در نزدیک نوار مرزی، موقعیت ویژه و حساسی داشته و از مناطق استراتژیک استان کرمانشاه به شمارمی رود.
پس از آغاز جنگ تحمیلی در سال 59 و اشغال قصرشیرین توسط نیروهای عراقی و پیشروی آنها به طرف گیلانغرب، در چهارم مهر ماه 59ارتش بعث پس از اشغال 32 روستای دهستان حومه در محور جاده قصرشیرین در آستانه ورود به شهر گیلانغرب بود که با مقاومت به یاد ماندنی مردم این شهر مواجه شد.
مردان و زنان سلحشور گیلانغرب به همراه تعدادی از نیروهای رزمنده و با حمایت و پشتیبانی خلبان شهید شیرودی در نبردی نابرابر آنچنان درسی به متجاوزین دادند که فکر اشغال گیلانغرب برای همیشه از ذهن آنها پاک شد.
استفاده از کمترین ابزار جنگی گرم و سرد اعم از تفنگ شکاری، تبر و تیشه و چوب و رها سازی آب در مزارع کشاورزی برای توقف ابزارهای جنگی دشمن از جمله اقدامات تدافعی مردم قهرمان دیار گیلانغرب بود که دشمن را تا 10 کیلومتری این شهر به عقب راند و منطقه عمومی گورسفید را تبدیل به کانون درگیریها و مقاومت نمود.
با استقرار نیروهای بسیج مردمی و کمکی در نقاط مرزی، زمینه باز پس گیری ارتفاعات و مناطق استراتژیک گیلانغرب فراهم شد و طی دو عملیات بزرگ ˈمطلع الفجرˈ و ˈانتقام ˈ منجر به آزادسازی مناطق مهمی همچون آوزین، چغالوند، تنگه حاجیان و ارتفاعات شیاکوه گردید.
در طول جنگ تحمیلی بارها گیلانغرب مورد هجوم ناجوانمردانه ارتش بعث عراق از طریق زمین و هوا قرار گرفت به طوریکه در نتیجه بمبارانهای هوایی، موشک باران و گلوله باران آن (150 بار بمباران و موشک باران ) تعداد 30 روستا و شهر گیلانغرب به میزان صددرصد تخریب شد.
ایثار، شجاعت و پایداری و استقامت مردم این خطه در مقابل تهاجم وحشیانه دشمن برکسی پوشیده نیست مقاومت دلیرانه مردم این دیار در جلوگیری از اشغال شهر به دست نیروهای متجاوز بعثی عراق، تقدیم 750 شهید والامقام، بیش از دو هزار و 500 جانباز، 133 آزاده سرافراز وهزاران رزمنده با تشکیل تیپ مستقل مسلم بن عقیل از بین جوانان غیور این دیار گواه این مدعاست.
مردم گیلانغرب در طول دوران دفاع مقدس علی رغم تحمل فشارهای فراوان وعدم امنیت منطقه هیچ گاه موطن خود را ترک نکردند، در حاشیه شهر و دامنه کوهها به عنوان پشتیبان رزمندگان اسلام سکنی گزیدند و از این حیث نه تنها بار مالی بر دولت تحمیل نکردند بلکه به فعالیت اقتصادی کشاورزی و دامپروری خود نیز ادامه دادند که به پاس این از خودگذشتگی و مقاومت عنوان دومین شهر مقاوم کشور را از لسان مقام معظم رهبری کسب کردند.
فرماندار گیلانغرب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در سال 63 و حتی پیش از پایان جنگ تحمیلی کار بازسازی ویرانه های بر جای مانده در سطح شهر و 30 روستای این شهرستان با مشارکت مردم منطقه و دولت به سرعت آغاز و انجام شد که رقمی بالغ بر 60 میلیارد ریال هزینه بازسازی آن گردید.
اردشیر رستمی افزود: در تابستان سال 67 و با قبول قطعنامه 598 سازمان ملل از سوی جمهوری اسلامی ایران، ارتش بعث عراق بار دیگر در تهاجمی گسترده شهرستان گیلانغرب را مورد تجاوز خود قرار داد که در این عملیات نیز با رشادت رزمندگان اسلام و مردم سلحشور منطقه ناکام گردید و درهمان روز نخست به پشت مرزهای بین المللی عقب رانده شد.
در طول دوران جنگ تحمیلی و پس از آن دوران بازسازی، سرمایه گذاری لازم در راستای توسعه اقتصادی و صنعتی این شهرستان انجام نگرفت ولی با تلاش مسوولان استان در سالهای اخیر بخشهای کشاورزی، دامپروری، صنایع، معادن، شیلات و باغات گیلانغرب با تحول مواجه بوده و افقهای روشنی را از نظر توسعه صنعتی، کشاورزی، دامداری و عمرانی پیش روی خواهد داشت.
شهرستان گیلانغرب که در جنوب غربی کرمانشاه واقع شده از شمال به شهرستانهای اسلام آباد غرب و دالاهو از جنوب و شرق به استان ایلام از غرب به شهرستان قصرشیرین و از شمال غربی به شهرستان سرپل ذهاب محدود می شود.
مرکز شهرستان با کرمانشاه 146 کیلومتر فاصله دارد، این شهرستان متشکل از دو بخش گواور و مرکزی، دو شهر گیلانغرب و سرمست، شش دهستان و 202 روستاست که هم اکنون 194 روستای آن دارای سکنه است.
گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه بالغ بر 65 هزار نفر جمعیت دارد.
1234/567

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال