تلفات جاده ای استان کرمان کاهش یافت

کرمان - ایرنا - رئیس پلیس راه استان کرمان گفت : 743 نفر طی 11 ماه سالجاری در جاده های شمال و جنوب این استان جان خود را از دست دادند که نسبت به سال گذشته تعداد 34 نفر معادل چهار درصد کمتر شده است.

به گزارش ایرنا، سرهنگ یوسف نجفی روز شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آمار تصادفات ممکن است به دلیل تثبیت نشدن آمار تصادفات بهمن ماه دچار تغییرات شود افزود: مبنای نهایی این آمار پزشکی قانونی است.
وی اظهار داشت: طبق گزارش اداره راهداری آمار تردد در جاده های استان کرمان طی 11 ماه گذشته حدود 17 درصد افزایش داشته و حدود 18 میلیون تردد در جاده های این استان انجام شده است.
سرهنگ نجفی تاکید کرد: چهار هزار و 862 نفر طی 11 ماه گذشته در جاده های استان کرمان مجروح شده اند.
رئیس پلیس راه استان کرمان تاکید کرد: 76 نفر در جاده های استان کرمان طی اجرای طرح نوروزی سال گذشته کشته و 337 نفر مجروح شده اند.
وی با اشاره به نقش دستگاه های مختلف در طرح ترافیکی اظهار داشت: رزمایش حضور پلیس در رزمایش ترافیکی سال جاری در جاده ها پر رنگ تر از سایر ایام سال خواهد بود.
سرهنگ نجفی گفت: تمام واحدهای پلیس راه استان کرمان در راستای اجرای رزمایش ترافیکی نوروز 97 در آماده باش 100در صد قرار دارند.
وی گفت: پلیس راه در اجرای این رزمایش از ظرفیت خودرویی سایر سازمان ها در زمینه کنترل حوادث در جاده ها استفاده می کند و خدمت رسانی بیشتر به مسافران و شهروندان افزایش انظباط ترافیکی در دستور کار پلیس قرار دارد.
وی گفت: پیشگیری از حوادث رانندگی و کاهش تلفات ناشی از تصادفات مهمترین هدف پلیس در اجرای طرح نوروزی است که تحقق این اهداف مستلزم همکاری افراد است.
سرهنگ نجفی افزود: کنترل ویژه وسایل نقلیه و ناوگان عمومی بار و مسافر از جمله برنامه های مهم طرح نوروزی در سال جاری است.
رئیس پلیس راه استان کرمان با اشاره به اینکه طرح ساماندهی وسایل نقلیه سنگین از سه هفته گذشته در کرمان آغاز شده افزود: برخورد قاطع با تخلفات حادثه ساز بویژه سرعت غیرمجاز به عنوان عامل مهم تشدید و رخداد تصادفات در دستور کار پلیس قرار دارد.
وی ادامه داد: در همین راستا 100 دستگاه دوربین ثابت کنترل سرعت با پیگیری راهداری و همراهی پلیس کرمان طی سال جاری در جاده های استان کرمان نصب شده و عمده محورهای استان تحت پوشش پایش تصویری قرار دارد.
سرهنگ نجفی تاکید کرد: این دوربین ها قدرت ثبت سرعت لحظه ای و سرعت متوسط خودروها را دارد، یعنی اگر فرد فاصله بین 2 دوربین سرعت غیر مجاز داشته باشد سرعت ثبت و جریمه می شود.
وی با بیان اینکه عمده حوادث جاده ای استان کرمان از نوع واژگونی و خروج از جاده است گفت: بالغ بر 50 درصد از آمار تصادفات به واژگونی و خروج از جاده است و در تصادفات بالغ بر 60 درصد مربوط به فوتی ها است.
رئیس پلیس راه استان کرمان تصریح کرد: آمار نشان می دهد حدود 60 درصد از تصادفات در محدوده 30 کیلومتری شهرها اتفاق می افتد.
وی افزود: یکی از اقدامات ویژه پلیس کرمان طی سال جاری کنترل نامحسوس است لذا پلیس با در اختیار گرفتن خودروهای سایر ادارات تخلفات را با هدف پیشگیری از تصادفات انجام می دهد.
سرهنگ نجفی تصریح کرد: سامانه کنترل سرعت های بحرانی امسال در کرمان راه اندازی شده و خودروهای خطرآفرین و راننده پرخطر شناسایی و متوقف و خودرو توقیف می شود.
وی همچنین به محدودیت های ترافیکی طرح اشاره کرد و گفت: 13 نوروز تردد تمام وسایل نقلیه سنگین به جز آنهایی که حامل مواد سوختی و مواد غذایی فاسد شدنی هستند و مجوز از پلیس راهبر ناجا دارند، ممنوع است.
سرهنگ نجفی تاکید کرد: در محور سیرجان - بندرعباس و حاجی آباد برعکس از ساعت هفت صبح تا 24 در 14 و 15 و 16 فروردین ماه ترد انواع تریلر و کامیون ممنوع است.
وی افزود: محور راور دیهوک و برعکس از هفت صبح تا 10 شب 28 و 29 اسفند و 14 و 15 و 16 فروردین تردد کامیون و تریلر در این محور ممنوع است.
سرهنگ نجفی تصریح کرد: در طول اجرای طرح ممکن است برخی محدودیت ها افزوده و یا کاهش یابد که اطلاع رسانی خواهد شد.
وی با بیان اینکه در محورهای داخل استان کرمان نیز محدودیت هایی وجود دارد گفت: در 13 نوروز نیز در کرمان محور شهداد تا روستای سیرج و کرمان کوهپایه، دارزین دهبکری، از هفت تا 12 ظهر یک طرفه است و از ساعت چهار بعد از ظهر تا 10 شب بر عکس خواهد بود.
3029/ 5054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال