رئیس جهاد دانشگاهی کرمان:

مدیریت بحران به مدیریت ریسک تبدیل شود

کرمان - ایرنا - رئیس جهاد دانشگاهی استان کرمان با بیان اینکه کشور به طور جدی باید از مدیریت بحران به طرف مدیریت ریسک حرکت کند گفت:اجرای این مهم قبل از وقوع زلزله اهمیت دارد.

به گزارش ایرنا، رضا کامیاب مقدس روز چهارشنبه در هشتمین کنفرانس ملی زلزله و سازه با بیان اینکه کشور باید از مدیریت بحران به سمت مدیریت ریسک سوق داده شود افزود: سازمان نظام مهندسی نقش مهمی در این زمینه دارد.
وی تصریح کرد: زمان پس از زلزله در مبحث مدیریت بحران باید کارهای مهمی انجام شود اما در اجرا درست عمل نشده و گاهی یک اشتباه چندین بار تکرار می شود که می طلبد آئین نامه های درستی در این زمینه تدوین شود.
رئیس جهاد دانشگاهی استان کرمان خاطرنشان کرد: استحکام سازه ها و ساختمان ها قبل از وقوع زلزله ها حائز اهمیت است و از ظرفیت دانشجویان و محققان استان در این زمینه باید استفاده کرد.
کامیاب مقدس با بیان اینکه زلزله امر پیچیده و مهمی است افزود: زلزله یک پدیده طبیعی است که انسان به مدد خرد و تفکر خدادادی امکان مقابله بر آن را دارد که البته به میزان بسیار زیادی موفق شده تا بر آثار سوء ناشی از زلزله غلبه کند.
وی با اشاره به اینکه زخم های ناشی از زلزله های قبلی در روح و قلب استان کرمان وجود دارد افزود: زلزله هایی که چندان شدید نبودند اما دهها شهروندان ایرانی را زیر خاک دفن کردند.
رئیس جهاد دانشگاهی استان کرمان با اشاره به اینکه زلزله هایی شدیدتر از زلزله های استان کرمان در دنیا رخ داده اما تلفات آن ها کمتر بوده است تصریح کرد: ایران اسلامی در گذشته دارای سازه های بسیار قوی بوده اما امروز در چنین شرایطی قرار داریم.
وی فرهنگ سازی رسانه ها در زمینه اقدامات پیش از زلزله را مهم دانست و گفت: قانون گذار باید تدابیر لازم را در زمان قبل و بعد از زلزله بیندیشد.
کامیاب مقدس از ارسال 140 مقاله به دبیرخانه این همایش خبرداد و افزود: از این تعداد 57 مقاله پذیرفته شده که در قالب سی دی و کتاب منتشر می شود و در اختیار محققان قرار می گیرند.
هشتمین کنفرانس ملی زلزله و سازه در 28 و 29 آذرماه به همت پژوهشکده جهاد دانشگاهی در دانشگاه شهید باهنر کرمان در حال برگزاری است.
3029/9895

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال