طرح توان افزایی بانوان در کرمان اجرایی شد

کرمان- ایرنا- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان گفت: طرح توان افزایی زنان با رویکرد کارآفرینی به منظور توسعه و اشتغالزایی در این استان اجرایی شده است.

به گزارش ایرنا، فاطمه السادات حسینی روز سه شنبه در آئین افتتاح طرح توان افزایی زنان با رویکرد کارآفرینی در استان کرمان افزود: این طرح به منظور ایده پردازی، خلاقیت و نوآوری و پیوند با فناوری و حرکت به سمت شرکت های دانش بنیان به مدت سه روز در کرمان برگزار می شود.
وی گفت: با اجرای این طرح به تحکیم بنیان خانواده، ارزش افزوده و اشتغال پایدار برای بانوان و دختران جوان فارغ التحصیل توجه شده است.
حسینی با اشاره به اینکه تاکنون طرح های ملی متعددی در زمینه کارآفرینی و توان افزایی بانوان اجرایی شده است، افزود: معتقدیم فرهنگ کار و تلاش برگرفته از مبانی دینی ما است و در روایات اسلامی نیز تاکید بسیار زیادی به کار شده است.
وی به شناسایی زنان کارآفرین در استان کرمان اشاره و بیان کرد: در این راستا 30 زن تاجر (بازرگان )و سایر زنان کارآفرین شناسایی شده اند و تلاش می شود از تجربیات آنها برای توسعه کارآفرینی و اشتغال استفاده شود.
وی عنوان کرد: در حوزه کارآفرینی به دنبال مدرک گرایی نیستیم بلکه تلاش می شود تا مهارت های بانوان را ارتقا بخشیده و با اجرای طرح های توان افزایی، مشاغل خانگی در روستاها نیز رونق یافته و به شکلی علمی و ساختاری دنبال شود.
حسینی با اشاره به اینکه طرح کارآفرینی در مساجد نیز اجرایی شده است تا از ظرفیت های این حوزه نیز به خوبی در راستای توسعه خلاقیت، نوآوری، کارآفرینی و نیز توسعه فعالیت های فرهنگی استفاده شود.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان ادامه داد: زنان با ایده های نو و خلاقانه می توانند به سمت ایجاد شرکت های دانش بنیان رفته و برای خود و دیگران نیز کارآفرینی کنند.
وی با اشاره به این مطلب که استان کرمان رتبه برتر کشوری در نرخ مشارکت اقتصادی بانوان را به خود اختصاص داده ، گفت: بعد از شناسایی بانوان کارآفرین، سند اشتغال بانوان نیز تدوین و در ادامه سامانه سما بانو راه اندازی شده است .
وی با بیان این مطلب که یکی از شاخص های مهم در سال 97 رونق کسب و کار بانوان با رویکرد تحکیم بنیان خانواده است، ادامه داد: در هر شهرستان پنج روستا را با یک محصول برند انتخاب کرده ایم تا خانه مهارت در این روستاها راه اندازی شود و تاکنون نیز چندین خانه مهارت راه اندازی شده است.
حسینی بیان کرد: با همکاری صندوق کارآفرینی امید، 70 صندوق کارآفرینی در سطح استان راه اندازی می شود و 40 میلیون تومان نیز به این صندوق ها تزریق می شود تا در توسعه کارآفرینی و اشتغال نقش اساسی داشته باشند.
وی وجود پیوست فرهنگی در کنار کارهای اقتصادی را الزامی دانست و گفت: برای کاهش آسیب های اجتماعی باید به توسعه کسب و کارها و فعالیت های اقتصادی توجه ویژه ای صورت گیرد.
حسینی گفت: در ادامه بحث کسب و کار به توسعه سواد رسانه ای نیز تاکید شده است و همایش سواد رسانه و خانواده را در استان کرمان اجرایی خواهیم کرد تا زنان بتوانند در حوزه کسب و کار از این سواد استفاده کنند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فن آوری پیشرفته استان کرمان نیز گفت: طرح ملی توان افزایی زنان با رویکرد کارآفرینی با حمایت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان و با مشارکت ادارات کل امور بانوان و خانواده استانداری ها در سطح کشور در حال برگزاری است.
زهرا حسنی با بیان اینکه طرح توان افزایی زنان با رویکرد کارآفرینی یک طرح مدیریتی است که نیاز کسب و کار سازمان ها را تامین می کند، افزود: زنان بخش عظیمی از افراد جامعه را تشکیل می دهند و باید برای آنها برنامه ریزی های اصولی انجام شود.
وی با اشاره به اینکه توانمندسازی زنان موجب بهبود کیفیت زندگی و بهبود معیشت خانواده می شود، اظهارداشت: توانمندسازی زنان باید متناسب با شرایط بومی استان ها، فرهنگ بومی، توانمندی ها و ظرفیت های محلی استان ها و مناطق باشد تا الگوی کارآمدی در حوزه کارآفرینی تعریف شود.
وی بر تدوین قوانین و سیاست های مناسب، اصلاح نگرش ها، آموزش و گسترش آموزش های فنی و حرفه ای تاکید و بیان کرد: امروزه برای ورود به بازار کار، صرف داشتن مدرک لازم نیست و افراد باید در کنار مدرک، مهارت های فنی و تخصصی را نیز فراگیرند.
حسینی با بیان این مطلب که 12 درصد شرکت های دانش بنیان در کشور مدیریت زن دارند، گفت: باید طرح هایی برای افزایش مشارکت بانوان در این حوزه نیز تدوین و اجرایی شود.
وی اظهارداشت: برای ایجاد شرکت های فن آور و دانش بنیان در پارک علم و فناوری ظرفیت ها و حمایت های بسیار خوبی وجود دارد تا کارآفرینی های جدید محقق شود.
7440/ 5054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال