2500 نمونه گویش در استان کرمان گردآوری شد

کرمان- کارشناس زبان شناسی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: در راستای تدوین اطلس گویشی ایران، 2500 نمونه گویش در سطح این استان گردآوری شده است.

ˈفرناز فرهی مقدم ˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حوزه زبان و گویش نسبت به سایر حوزه های این سازمان حوزه ای جدید است که از مهم ترین فعالیت های این حوزه، گردآوری گویش های شهرستان های استان کرمان است.
وی با اشاره به اینکه این طرح در راستای تدوین اطلس گویشی ایران مطرح شده است، افزود:
شهرستانهای جنوبی استان مانند جیرفت و کهنوج به علت وسعت و پراکندگی منطقه دارای گوناگونی و تنوع گویشی بیشتری هستند.
وی گویش بشاگردی در منطقه قلعه گنج را خاص و منحصر به فرد دانست و افزود: گویش این منطقه به علت اینکه با دیگر مناطق ارتباط کمتری داشته، دست نخورده و بکر باقی مانده است.
ˈفرهی مقدمˈ اظهار داشت: برای اینکه گویش های مختلف به صورت بین المللی قابل فهم شوند توسط متخصصین زبان شناس به صورت دیجیتالی آوانویسی می شوند که تا کنون بیش از سه چهارم این نوع گویش ها آوانویسی شده است.
وی گفت: در حال حاضر بیشتر آثار نوشته دار مانند تمام کتیبه ها، سنگ قبرها، مهرها، کتاب ها و سندها در شهر کرمان شناسنامه دار شده اند.
این زبان شناس تاکید کرد: بالاتر رفتن سطح تحصیلات، زیاد شدن وسایل ارتباط جمعی و رسانه ها از دلایل عمده از بین رفتن گویش های مختلف هر منطقه است.
وی از بین رفتن یک گویش را برابر با از دست رفتن یک فرهنگ دانست و افزود: تنها با ثبت، ضبط و نگهداری این گویش ها می توان اثرات منفی این روند رو به نابودی را به حداقل رساند.
فرهی مقدم گفت: از آنجا که هرساله با از بین رفتن گویشوران یک گویش خاص، آن گویش و به تبع آن فرهنگ های زیادی از بین می روند از سوی یونسکو برای ثبت و ضبط گویش های در معرض خطر فراموشی ، راهکارهایی ارائه شده است.ک/2
3274/2624

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال