گرد و خاک دید افقی را در سه شهر کهگیلویه و بویراحمد کاهش داد

گچساران- ایرنا- کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: گرد و خاک دید افقی را در شهرهای دوگنبدان، دهدشت، یاسوج و منطقه تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر کاهش داده است.

ولی بهره‌مند روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان دید افقی از شب گذشته تاکنون در منطقه تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر به هشت هزار متر، گچساران هفت هزار، دهدشت یک هزار متر و یاسوج 2هزار متر رسیده است.
وی بیان کرد: گرد و خاک از روز سه شنبه وارد استان شده و تا روز پنجشنبه ادامه دارد.
دید افقی در شرایط استاندارد 10 هزار متر است.
براساس آمار هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد از ابتدای سال جاری تا پایان آذر امسال 95 روز با پدیده ریزگرد در شهرهای بزرگ دوگنبدان، یاسوج و دهدشت در این استان ثبت شده است.
این گزارش تعداد روزهای با هوای آلوده را در شهر دوگنبدان 47، یاسوج 31 و دهدشت 17 روز اعلام شده است.
از سال 1392 تا پایان آذر امسال، 608 روز با پدیده ریزگرد در سه شهر بزرگ دوگنبدان، یاسوج و دهدشت ثبت شد که شهر دوگنبدان با 282 روز بیشترین آلودگی هوا را تجربه کرد.
میزان کاهش دید در روزهای با پدیده ریزگرد در این مدت را بین یک هزارتا 9 هزار متر برآورد کرد.
وی میزان بارندگی شب گذشته تا ساعت 6.5 بامداد امروز را در جاورده 27،قلعه رئیسی 20،لنده 17و قلعه دختر را 13 میلیمتر اعلام کرد.
بهره مند میزان بارندگی در ایستگاه های دهدشت را 7.5،چزام 6، یاسوج 4.5 و لیکک 3.2 میلیمتر ذکرکرد.
وی افزود: بارش باران در ایستگاه های دوگنبدان و امامزاده جعفر ساعت 6 بامداد شروع شده است.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود 16 هزار و 249 کیلومتر مربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
کارشناسان به استفاده از ماسک‌های استاندارد، انجام ندادن حرکات ورزشی در هوای آزاد و بیرون نرفتن از خانه در روزهای با پدیده ریزگرد را توصیه می‌کنند.
برخی مناطق شهرستان گچساران از توابع کهگیلویه و بویراحمد به‌ویژه در حوزه دهستان‌های لیشتر و بی‌بی حکیمه به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی تأسیسات نفتی دارای آلایندگی زیست محیطی است.
کارشناسان حوزه سلامت می‌گویند: سوزش‌های چشمی، حساسیت‌های پوستی و احتمال بروز بیماری مانند سرطان لزوم تلاش برای پیشگیری از پدیده گرد و غبار را 2 چندان کرده است.
کاهش تولید محصولات کشاورزی و دامی به‌ویژه عسل از دیگر پیامدهای آلودگی هواست.
کارشناسان مشارکت مردم برای توسعه فضای سبز را از جمله راهکارهای کاهش آثار زیانبار آلودگی هوا بر سلامت انسان می‌دانند.
خبرنگار: فرزانه شریفی**انتشار دهنده: علیزاده
8143/1662

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال