توجه به معیشت اقشار کم درآمد، خدمت برجسته دولت تدبیر و امید

گچساران - ایرنا - رسیدگی به بهبود معیشت نیازمندان و اقشار کم درآمد خدمت برجسته دولت تدبیر و امید است که کمتر به آن توجه می شود.

به گزارش ایرنا، افزایش مستمری خانوارهای زیر پوشش نهادهای حمایتی، تلاش برای کمک هزینه‌های تأمین سرپناه نیازمندان، افزایش حقوق بازنشستگان بیش از حد تورم و کاهش معافیت‌های مالیاتی حقوق بگیرانی که زیر 20 میلیون ریال درآمد دارند بخشی از خدمات برجسته دولت یازدهم برای حمایت از اقشار کم درآمد است.
خدماتی که می‌تواند گامی برای بهبود معیشت و رفاه زندگی میلیون‌ها خانوار در سطح کشور باشد.
در سال جاری دولت برای افزایش مستمری خانوارهای مددجو زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی از محل هدفمندی یارانه‌ها به خانوارهای یک نفره 950 ریال، 2 نفره یک‌میلیون و 890 هزار ریال، سه نفره 2 میلیون و 530 هزار ریال، چهار نفره سه میلیون و 370 هزار ریال و پنج نفره سه میلیون و 650 هزار ریال اختصاص داده است.
حقوق خانوارهای یک نفره از 980 هزار ریال به یک میلیون و 930 هزار ریال،2 نفره از یک میلیون و 510 هزار ریال به سه میلیون و 400 هزار ریال، سه نفره از 2 میلیون و 70 هزار ریال به چهار میلیون و 600 هزار ریال، چهارنفره از 2 میلیون و 610 هزار ریال به پنج میلیون و 980 هزار ریال و پنج نفره از سه میلیون و 250 هزار ریال به 6 میلیون و 900 هزار ریال در سال 96 افزایش یافته است.
** اختصاص اعتبار افزایش حقوق مددجویان نهادهای حمایتی
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت که 45 هزار میلیارد ریال اعتبار برای افزایش پرداختی به افراد زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) پیش بینی شده است.
یک میلیون و 620 هزار خانواده در حال حاضر مستمری بگیر کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند و 450 هزار خانوار نیز مستمری خود را از بهزیستی دریافت می‌کنند.
هم اینک 6 درصد جمعیت کشور تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.
زنان سرپرست خانوار، کودکان یتیم و خانواده‌هایی که سرپرست آنها از کار افتاده است از مهمترین جامعه هدف کمیته امداد و بهزیستی کشور هستند.
غلامرضا تاجگردون اظهار داشت که اقدام دولت و مجلس برای افزایش مستمری مددجویان نهادهای حمایتی نقش اثرگذاری در بهبود کیفیت زندگی و معیشت این اقشار آسیب پذیر دارد.
** همسان سازی حقوق بازنشستگان
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان یکی دیگر از گام‌های ارزنده دولت برای بهبود کیفیت زندگی اقشار کم درآمد است.
وی افزود: بیش از 2 میلیون و 200 هزار بازنشسته در کشور وجود دارد که حقوق یک میلیون و 600 هزار نفر از آنها زیر 20 میلیون ریال است.
وی بیان کرد: افرادی که کمتر از 20 میلیون ریال دریافتی دارند حقوق آنان نیز در سال 96 افزایش می‌یابد.
نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: حقوق بازنشستگان در بخش‌های مختلف ناکافی است که با اجرای این برنامه مشکلات این بخش تا حدودی جبران خواهد شد.
** معافیت‌های مالیاتی افراد کم درآمد
نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی افزایش سقف معافیت‌های مالیاتی را از دیگر اولویت‌های دولت و مجلس ذکر کرد.
تاجگردون با اشاره به اینکه خط فقر در کشور 20 میلیون ریال است و با توجه به اینکه هم اینک سقف معافیت مالیاتی 15 میلیون ریال است و بسیاری از کارکنان دولت کمتر از این میزان حقوق دریافت می‌کنند، ابراز داشت: افزایش سقف معافیت‌های مالیاتی کمک بزرگی به این خانوارهاست.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی همسان سازی حقوق بازنشستگان را از دیگر برنامه‌های حمایتی بودجه سال آینده دانست.
تاجگردون بیان کرد: هم اینک یک میلیون و 500 هزار بازنشسته در کشور کمتر از 20 میلیون ریال حقوق دریافت می‌کنند که این آمار به جز بازنشستگان تأمین اجتماعی است.
** افزایش حقوق بازنشستگان بیشتر از تورم
مدیرکل کارتعاون و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تعیین حقوق بازنشستگان به بیش از تورم در دولت تدبیر وامید اظهار کرد که در سال 91 باوجود تورم 30.5 درصدی حقوق بازنشستگان با 15 درصد افزایش سه میلیون و 910 هزار ریال بود، اما حقوق بازنشستگان در سال 95 با تورم 9.2 به 9 میلیون ریال رسیده است.
سال 92 حقوق بازنشستگان 25 درصد افزایش یافت و تورم 34.7 درصد بود و در سال 93 تورم 15 درصد بود و حقوق بازنشستگان 20 درصد افزایش یافت.
وی گفت که در دولت تدبیر و امید همواره افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان بیش از تورم بوده درحالی‌که قبل از دولت یازدهم همواره افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان کمتر از نرخ تورم بود که این امر معیشت این قشر را دچار مشکل کرده بود.
مظاهری بیان کرد که در سال جاری حقوق کارگران 14.5 درصد افزایش یافت که این میزان بیش از نرخ تورم تعیین‌شده است.
بیش از 10 هزار نفر مستمری بگیر از حمایت تأمین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد برخوردارند.
** تلاش‌های دولت برای حمایت از مسکن مددجویان
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران گفت: هشت میلیارد و 564 میلیون و 800 هزار ریال اعتبار در سال 95 برای خرید، ساخت، بهسازی و تعمیر مسکن مددجویان زیر پوشش این نهاد حمایتی در این شهرستان هزینه شد.
قباد قربانی اظهار داشت: این میزان اعتبار برای ساخت 21 باب مسکن شهری، احداث 14 واحد روستایی و تعمیر کلی و جزئی 104 واحد مسکونی هزینه شده است.
وی بیان کرد: عملیات اجرایی 21 باب مسکن شهری در بافت فرسوده دوگنبدان با اعتباری بیش از چهار میلیارد و 906 میلیون ریال به اتمام رسیده است.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران گفت: بیش از 147 واحد مسکونی خانوارهای زیر پوشش کمیته امداد این شهرستان در بافت فرسوده دوگنبدان قرار دارد.
وی افزود: این نهاد حمایتی علاوه بر تسهیلات بانکی بیش از 250 میلیون ریال وام بلاعوض به آنها پرداخت خواهد کرد.
قربانی ابراز کرد: 90 درصد از مدد جویان زیرپوشش این نهاد حمایتی سرپناه مناسب ندارند.
وی بهسازی و مقاوم سازی 14 واحد مسکونی با اعتباری بیش از یک میلیارد و 831 میلیون ریال از دیگر فعالیت‌های این نهاد حمایتی در سال 95 است.
قربانی ادامه داد: انجام خدمات عمرانی در بخش‌های خرید، ساخت، بهسازی و تعمیر مسکن یکی از برنامه‌های اولویت‌دار این نهاد در سال جاری است.
وی تصریح کرد: برای بهسازی هر واحد مسکن روستایی تا سقف 150 میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
2 هزار و 412 خانوار با چهار هزار و 670 نفر جمعیت زیرپوشش کمیته امداد این شهرستان هستند.
**افزایش کمک هزینه مسکن مددجویان بهزیستی
مسئول مسکن، اشتغال و مشارکت‌های مردمی اداره بهزیستی گچساران گفت که حداقل کمک هزینه مسکن مددجویان که در سال 1392، 30 میلیون ریال بود در سال 1395 به 40 میلیون ریال افزایش یافته است.
افشین بدخشان بیان کرد: افزون بر 6 میلیارد ریال کمک هزینه مسکن از سال 1392 تاکنون از محل منابع مالی بهزیستی به مددجویان این شهرستان پرداخت شده است.
وی افزود که از این میزان چهار میلیارد و 565 میلیون ریال در بخش خود مالکی و یک میلیارد و 450 میلیون ریال برای تکمیل مسکن مهر پرداخت شده است.
وی عنوان کرد که این کمک‌ها به 152 خانوار زیر پوشش بهزیستی گچساران پرداخت شده است.
بدخشان میزان کمک‌های پرداخت شده به هر یک از خانوارهای زیرپوشش بهزیستی را 30 تا 80 میلیون ریال برآورد کرد.
وی افزود که 70 درصد از کمک هزینه مسکن پرداخت شده در چهار سال گذشته در بخش روستایی بوده است.
شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
خبرنگار: فرزانه شریفی ** انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
8143/6110

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال