فوق تخصص پیوند اعضا

ایران به مرز اهدا عضو در اروپا رسیده است

یاسوج - ایرنا- فوق تخصص پیوند اعضا و نخستین جراح پیوند پانکراس در ایران از سیر صعودی و پرشتاب فرهنگ اهدای عضو در ایران خبر داد و تاکید کرد: در این راستا به مرز اروپا رسیده ایم.

دکتر سامان نیک اقبالی روز دوشنبه درحاشیه کنگره بین المللی خون در گفت وگوباخبرنگار ایرنا افزود: با توجه به فرهنگ نیکو و استقبال مردم از اهدای عضو هم اکنون ایران به مرز 10 مرگ مغزی در میلیون یعنی به میزان استاندارد اروپا رسیده است.
دکتر نیک اقبالی یادآور شد: به طور متوسط هر مرگ مغزی و اهدای عضو توانسته به چهار نفر حیات دوباره ببخشد.
وی از پیوند موفقیت آمیز 200 عمل پانکراس در ایران خبر داد و تصریح کرد: به دلیل کمبود و محدودیت فضای فیزیکی میانگین پیوند پانکرانس سالانه 30 مورد است.
نیک اقبالی از راه اندازی بیمارستان تخصصی ابوعلی سینا در شهرک صدرا در شیراز در دو سال آینده خبر داد و افزود: در صورت راه اندزی این بیمارستان سالانه 100 پیوند پانکراس انجام خواهد شد.
نیک اقبالی اظهار کرد: البته این کمبود فضای فیزیکی در سایر عمل پیوندهای اعضا نیز محسوس است و در زمینه پیوند کبد نیز هم اکنون 35 تخت بیمارستانی داریم.
این فوق تخصص پیوند اعضا در ایران تصریح کرد: این در حالی است که هم اکنون ایران در زمینه پیوند پانکرانس رتبه نخست منطقه را دارد.
نیک اقبالی دستاورد های مختلف برگزاری کنگره بین المللی خون را یادآور شد و گفت: مهمترین دستاورد این همایش علمی علاوه برتبادل تجربیات و علوم نقش موثری در معرفی سیمای این استان و ارتقا سطح فرهنگ عمومی جامعه خواهد داشت.
وی به نقش اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی برگزاری چنین کنگره های بزرگی در سطح جهانی اشاره کرد و افزود: امروزه یکی از مهمترین راه های ارتقای جایگاه یک منطقه و حتی شهر برگزاری سمینارها و همایش های مختلف در عرصه های گوناگون است.
کنگره چهار روزه بین المللی خون،بیماریها و کاربردهای بالینی آن در یاسوج با شرکت 60انجمن وبنیاد بین المللی درحال برگزاری است.
3016/6162

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال