ذرت کاران ایلام فروش محصول به بخش خصوصی را به دولت ترجیح دادند

ایلام - ایرنا - مدیرکل پشتیبانی امور دام ایلام گفت: امسال در مقایسه با سال گذشته بین 55 تا 60 درصد از خرید تضمینی ذرت از کشاورزان استان توسط سیستم جمع آوری پشتیبانی امور دام و بخش دولتی کاهش یافته است.

مهدی پورسیابیدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: سال گذشته در این بازه زمانی 30 هزار تن ذرت از کشاورزان جمع آوری شده بود اما امسال این مقدار به 13 هزار تن رسیده است.
وی در خصوص علت کاهش عرضه ذرت به بخش دولتی از سوی کشاورزان توضیح داد: امسال نرخ خرید ذرت در بازار آزاد و توسط بخش خصوصی بالاتر از قیمت پیشنهادی بخش دولتی بود و بنابراین کشاورزان عرضه ذرت به بخش خصوصی را به بخش دولتی ترجیح دادند.
مدیرکل پشتیبانی امور دام ایلام افزود: قیمت تضمنی دولت برای هر کیلوگرم ذرت 10 هزار و 760 ریال است که این رقم در بورس تا 15 هزار ریال نیز می رسد و نرخ تعیین شده بخش خصوصی نیز 15 هزار ریال به ازای هر یک کیلوگرم است.
پورسیابیدی یادآور شد: شرکت پشتیبانی امور دام ذرت جمع آوری شده را برای فروش به بورس عرضه می کند که زمان فروش ذرت در بروس و پرداخت هزینه بهای آن به کشاورز زمان بر است در حالیکه خریداران بخش خصوصی ذرت کشاورزان را به صورت نقدی و بالاتر از بخش خصوصی پرداخت می کنند.
وی تاکید کرد: بخش دولتی در واقع یک حامی و پشتیبان خرید برای کشاورزان است تا این قشر دغدغه عرضه و فروش محصول خود را نداشته باشند و در صورت مساعد بودن شرایط خرید بخش خصوصی، حوزه دولتی ورود کمتری می کند و هر جا بخش خصوصی توان خرید نداشت دولت برای جمع آوری محصول کشاورز و عرضه به بورس وارد عمل می شود.
به گزارش ایرنا، هشت هزار و 100 هکتار از اراضی استان ایلام به زیرکشت ذرت رفته که هفت هزار هکتار آن را ذرت دانه ای و یک هزار و 100 هکتار را ذرت سیلویی تشکیل داده است.
هفت ایستگاه ذرت خشک کنی در سراسر استان ایلام عملیات خرید و خشک کردن ذرت ها را بر عهده دارد.
استان ایلام دارای 340 هزار هکتار اراضی زراعی است که بیش از 80 هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم است.
7172/6119

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال