هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

آمریکا و جنگ هیبریدی علیه ایران

نصرت الله حیدری فعال سیاسی و کارشناس روابط بین‌الملل با ارسال یادداشت تحلیلی به ایرنا با عنوان آمریکا و جنگ هیبریدی علیه ایران به بحث و تبادل نظر در خصوص این مهم پرداخته است.

در این یاداشت آمده است: با ورود فن آوری های نو به عرصه امنیتی مفاهیم و جنگ ها هم تغییر اساسی کرده اند که یکی از مفاهیم جدید در بحث جنگ ها، جنگ هیبریدی است.
جنگ هیبریدی، همان جنگ های ترکیبی است، در این جنگ هم از قدرت سخت چون حمله محدود نظامی و هم از قدرت نیمه سخت یعنی تحریم اقتصادی بهره گرفته می شود، در جنگ هیبریدی استفاده از قدرت نرم چون دیپلماسی، عملیات روانی، حملات سایبری و ... مورد استفاده است و در کنفرانس امنیتی مونیخ 2015 هشت محور مورد توجه قرار گرفت.
دقت و توجه در عملکرد دولت ترامپ نشان می دهد، جنگ هیبریدی علیه ایران با محوریت، تهدیدات محدود نظامی یا همان جنگ های کوچک که در قالب استراتژی (چماق) دنبال می شود، همه گزینه های روی میز است، اتاق این جنگ در پنتاگون است.
مبحث دوم راهبرد نیمه سخت است که در پویش تحریم اقتصادی چون کاهش صادرات نفتی ایران، ممانعت از ورود ارز و دلار به ایران و خروج طلا از کشور دنبال می شود، اتاق این جنگ در وزارت خزانه داری آمریکاست.
مبحث سوم نیز بهره گیری از عملیات جنگ نرم در ایران با رویکرد ناامیدی در ملت، ناکارآمدی نظام، بهره گیری از تکنیک برجسته سازی چون دروغ سازی، کشته سازی، دعوت به نافرمانی مدنی، بدنام کردن مسئولان کشور بوده که اتاق این جنگ در سازمان سیا است.
امروزه ایران با یک جنگ پیچیده تمام اعیار ترکیبی مواجه است لذا مردم و مسئولان باید با تمام توان وارد شود، باری بوزان معتقد است در شرایط کنونی باید با افزایش انسجام سیاسی، اجتماعی از بحران عبور کرد.
ملت و حاکمیت باید به درک مشترکی از این جنگ برسند، جنگی که هدف گذاری آن اضمحلال و فروپاشی موجودیت ایران است، اگر به این فهم مشترک برسیم ، عبور از این جنگ کاملا امکان پذیر و شکست توطئه بدخواهان ایران قطعی خواهد بود.
3032

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال