کلنگ اجرای تصفیه خانه سیوان گرفتار الزام های زیست محیطی

ایلام - ایرنا - ساخت 2 تصفیه خانه آب در بخش مرکزی ایلام با مخالفت ناظران بهداشتی و زیست محیطی مواجه شده که می گویند احداث این طرح ها موجب الودگی دریاچه سد ایلام می شود.

به گزارش ایرنا ،شرکت آب و فاضلاب روستایی ایلام ساخت 2 تصفیه خانه در روستاهای جعفرآباد و میدان از توابع دهستان سیوان (میشخاص ) بخش مرکزی شهرستان ایلام در دستور کار دارد که اجرای یکی از این طرح ها هم اکنون با 15 درصد رشد فیزیکی جریان داشته و دیگری نیز در ابتدا یا در آستانه اجرا قرار دارد.
زمان بندی اجرا و تکمیل این تصفیه خانه ها در صورت تامین به موقع 10 میلیارد ریال اعتبار مصوب آنها 2 سال اعلام شده است.
اما گویا تامین مناسب اعتبار برای اجرای به موقع آنها کافی نباشد چرا که اجرای این 2 تصفیه خانه در محدوده آبریز سد ایلام با مخالفت ناظران بهداشتی و زیست محیطی مواجه شده است.
این ناظران معتقد هستند: ساخت تصفیه خانه در محدوده بالا دستی سد ایلام به عنوان اقدامی پر مخاطره موجب ورود پساب و فاضلاب روستاهای تحت پوشش این تصفیه خانه ها به دریاچه سدایلام می شود طوری که مسیر رودخانه تا سد ایلام محل رشد جلبک و گیاهان مردابی شده و آب دریاچه و رودخانه آن به یک گنداب مرده تبدیل می شود.
آنان یاد آوری می کنند که مطابق قانون هرگونه ساخت و ساز دارای پساب و پسماند، مرغداری و دامداری در حوزه آبریز و حریم افقی دریاچه سد ایلام به عنوان محل تامین آب شرب 250 هزار نفر ساکن شهرستان ایلام ممنوع است .
هر چند طرف مقابل این دغدغه ها، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان می گوید که در روند مطالعه و احداث این دو پروژه موازین و پیوست های زیست محیطی، فنی و بهداشتی لحاظ شده است اما مسئولان بهداشتی و محیط زیست استان خلاف این نظر را دارند.
معاون حفاظت محیط زیست در این خصوص گفت که این اداره کل مخالف ریزش خروجی تصفیه خانه ها به رودخانه بالا دست سد ایلام است .
غلامرضا ابدالی با ذکر اینکه این مخالفت بارها اعلام شده است افزود: برای خروجی پساب و فاضلاب این تصفیه خانه ها مناطقی چون حوزه آبریز رودخانه گدار خوش ایلام که محل خروجی سیستم فاضلاب شهری ایلام نیز است پیشنهاد می شود.
وی تصریح کرد: برای اخذ نتیجه نهایی به منظور تعیین محل خروجی پساب تصفیه خانه های جعفرآباد و میدان که باید حتما خارج از حوزه آبریز سد ایلام باشد در حال رایزنی با دستگاه های مرتبط چون مرکز بهداشت، آب و فاضلاب روستایی و شهری، آب منطقه ای هستند.
کارشناس آب مرکز بهداشت استان ایلام نیز گفت: جانمایی کنونی تصفیه خانه سیوان از نظر علمی و بهداشتی اشتباه و بدون پیوست سلامت است و اجرای آن تبعات منفی زیادی دارد.
رضا محمدی تصریح کرد: مرکز بهداشت به شدت مخالف اجرای این سد در بالادست سد ایلام است و اجازه اجرای این طرح را با این وضعیت نمی دهد.
وی گفت: از مسئولان شرکت آب و فاضلاب روستایی خواسته اند که محل احداث تصفیه خانه را به خارج از حوزه آبریز سد چم گردلان انتقال دهد.
این مسئول با بیان اینکه فاصله مکان کنونی در نظر گرفته شده برای احداث تصفیه خانه از رودخانه بالادست سد 2 کیلومتر است در حالی که باید حداقل فاصله بین تصفیه خانه و شبکه دفع فاضلاب 10 الی 30 کیلومتر باشد.
کارشناس ارشد ناظر آب استان ایلام گفت: این تصفیه خانه بعد از احداث 3 لیتر پساب فاضلاب را وارد رودخانه و دریاچه سد می کند.

** تصفیه خانه ها مشکل بهداشتی ایجاد نمی کنند
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی ایلام در این خصوص گفت: با احداث تصفیه خانه های روستاهای میدان و جعفرآباد پساب و فاضلاب های خانگی این روستاها و روستاهای اطراف مدیریت می شود.
نورالله تیموری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ایجاد این تصفیه خانه ها باعث می شود پسابی که به رودخانه پایین دست این روستاها وارد شود بدون مشکلات زیست محیطی باشد.
وی گفت: به علت مسافت زیاد روستاها با سد ایلام و در نظر گرفتن بعد فاصله آبریز این روستاها به داخل رودخانه با سد ایلام تمام پارامترهای آلوده کننده آب در این فاصله زمانی ورود به رودخانه و سرریزشدن به سد ایلام از بین می روند.
وی اضافه کرد: اجرای این پروژه ها با نظارت و تایید اداره کل حفاظت محیط زیست و مرکز بهداشت استان ایلام صورت گرفته و موارد رعایت بهداشت آب سد ایلام در نظر گرفته شده است.
سرپرست شرکت امور آب منطقه ای استان ایلام هم در این مورد گفت: مجوز احداث این تصفیه خانه به شرکت آب و فاضلاب روستایی منوط به رعایت پیوست های زیست محیطی و بهداشتی داده شده است.
علی پوراحمد افزود: در این مجوز به صراحت از مسئولان این شرکت خواسته شده که انشعاب خروجی پساب تصفیه خانه به جای سرریز شدن به آب سد ایلام به طرف باغات بالادست تصفیه خانه منتقل شود.
وی تاکید کرد: در صورتی که سد ایلام محلی برای خروجی پساب این تصفیه خانه ها باشد از ادامه فعالیت آن جلوگیری می شود.
پوراحمد یادآور شد: پساب تصفیه و هدایت شده به سمت باغات بالادست نیز باید برابر استانداردهای زیست محیطی و عاری از آلودگی های بیماری زا باشد.
6034/7172

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال