سن شروع اعتیاد در ایلام کمتر از کشور است

ایلام - ایرنا - دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ایلام گفت: سن شروع مصرف مواد مخدر در ایلام پایین تر از میانگین کشوری است بطوریکه این شاخص در کشور 24 سال و در ایلام کمتر از 22 سال است.

به گزارش ایرنا، فهد کمالوندی روز پنجشنبه در نشستی خبری پایین بودن سن شروع اعتیاد در استان ایلام را نگران کننده دانست و تاکید کرد: دست اندرکاران برای مقابله با کاهش سن اعتیاد باید برنامه ریزی کنند.
ویافزود: حدود 9 هزار نفر در استان ایلام اعتیاد به مواد مخدر دارند که این آمار مربوط به محدوده سنی 15 تا 64 سال است.
کمالوندی ادامه داد: هم اکنون 6،3 درصد از مردم استان سیگار و 5،6 درصد نیز قلیان مصرف می کنند که از عوامل و پیش زمینه های اصلی در ابتلای افراد به مواد مخدر است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: مصرف خودسرانه برخی داروها همچون کدئین ها و آمفتامین ها بدون نسخه پزشک نیز از عواملی است که می تواند اعتیاد را به دنبال داشته باشد.
کمالوندی تاکید کرد: بر اساس آمارهای اعلامی از سوی مجامع جهانی در بازه زمانی سال 2009 تا 2015 حدود 23 درصد گرایش به سمت مخدرهای سنتی و صنعتی بیشتر شده است.
وی افزود: میزان کشف مواد مخدر در استان ایلام سال گذشته با افزایش 130 درصدی به نسبت سال ماقبل به 596 کیلوگرم رسید و یک هزار و 245 نفر نیز در این ارتباط دستگیر و 220 منطقه آلوده نیز پاکسازی شد و 9 باند فعال در زمینه تهیه و توزیع مواد مخدر در استان منهدم و متلاشی شد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همچنین گفت: استان ایلام تاکنون 13 شهید را در راه مقابله با گسترش مواد مخدر تقدیم کرده است.
کمالوندی به حوزه درمان این شورا در استان اشاره کرد گفت: تعداد مراکز درمان اقامتی اعتیاد 14 مورد است و سال گذشته 2 هزار و 619 نفر به این مراکز مراجعه کردند.
وی تعداد مراکز درمان دارویی را نیز 38 مرکز برشمرد و پنج هزار و 142 نفر از خدمات این مراکز استفاده کرده اند.
وی همچنین یاد اوری کرد: وجود بیش از 800 گونه انواع مخدرهای سنتی و صنعتی به دغدغه جدی کشورهای مختلف تبدیل شده است که با توجه به همسایگی افغانستان به عنوان مهم ترین تولید کننده مواد مخدر سنتی این خطر در کشورمان بیش از سایر نقاط احساس می شود.
وی افزود: متاسفانه گرایش به مواد مخدر و بویژه مخدرهای صنعتی که اثرات بسیار ناگواری بر جسم ، روح و روان افراد مبتلا بجای می گذارد در دنیا ، ایران و استان ایلام رو به افزایش است و تنها با تکیه بر اقدامات دولت نمی توان به مقابله با این معضل و آسیب اجتماعی پرداخت.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ایلام یادآور شد: نخستین آمارگیری از تعداد معتادان کشور سال 1327 انجام و مشخص شد حدود یک میلیون و 200 هزار نفر فرد گرفتار در دام اعتیاد وجود داشت.
کمالوندی تاکید کرد: تعداد معتادان قبل از انقلاب در قالب ارزیابی های سریع انجام می گرفت ولی پس از انقلاب به شکل پیمایش کلی این آمارگیری انجام می شود و در هر دوره این آمارگیری از سوی نهادهای علمی و تحقیقاتی بیطرف انجام و این شورا نقشی در اعلام این آمارها ندارد.
وی اضافه کرد: بر اساس اعلام مسئولان امر سال 90 تعداد معتادان کشور حدود یک میلیون و 335 هزار نفر بود که این تعداد در پیمایش کلی سال 95 به 2 میلیون و 800 هزار نفر افزایش یافته که حدود یک میلیون و 400 هزار نفر نیز به شکل تفننی مصرف می کنند.
6119/6034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال