توده گرد و غبار همچنان در ایلام فعال است

ایلام - ایرنا - رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی ایلام گفت: ذرات گرد و غبار که از ظهر دیروز وارد آسمان استان شده تا فردا همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.

مجتبی میهن پرست روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این ذرات گرد و غبار که از سمت بیابان های عراق و سوریه وارد استان ایلام شده از عصر امروز به تدریج رقیق می شود اما تا فردا همچنان در سطح استان به صورت فعال است.
وی افزود: دمای هوای استان ایلام نیز از فردا تا آخر هفته به طور محسوس گرم می شود که اوج گرما از فردا تا روز چهارشنبه است.
میهن پرست یادآور شد: دمای هوا طی این مدت در مناطق گرمسیری بین 50 تا 51 و در نقاط سردسیر و معتدل هم بین 40 تا 41 درجه سانتیگراد می رسد.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام هم گفت: میزان غلظت ذرات گرد و غبار در شهرستان های ایلام، مهران، دهلران، سرابله، ملکشاهی، ایوان، آبدانان و دره شهر در وضعیت هشدار و حدود سه برابر حد مجاز است.
علی طاهر سارایی افزود: میزان فعالیت ذرات گرد و غبار پایدار است اما به تدریج تا عصر امروز از غلظت آن کاسته می شود.
به گفته وی از ابتدای سال جاری تاکنون در استان ایلام 44 روز آلوده ناشی از گرد و غبار( با پایداری 24 ساعته تداوم ریزگردها در آسمان استان) ثبت شده است.
میزان حد مجاز ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم بر متر مکعب و 35 پی ام 2 و نیم است.
به گزارش ایرنا، نوشیدن شیر فراوان، خارج نشدن از منزل، استفاده از ماسک فیلتردار، خودداری از انجام ورزش هوازی و کار در هوای آزاد از جمله سفارش های مکرر مرکز بهداشت استان ایلام به عموم مردم به ویژه گروه های در معرض خطر شامل جانبازان شیمیایی، بیماران سرطانی، قلبی عروقی، ریوی، زنان باردار، مادران شیرده، افراد کهنسال و کودکان برای ایمن ماندن از آثار منفی ریزگردها است.
توده های ریزگرد که از سمت بیابان های عراق، سوریه و عربستان وارد مرزهای کشور می شود در یک دهه اخیر خسارت های زیادی را به حوزه های صنعت، کشاورزی، محیط زیست انسانی و جانوری، جنگل ها، زیرساخت های فنی چون شبکه های توزیع برق و ... استان ایلام وارد کرده است.
استان ایلام دارای هشت ایستگاه سنجش ذرات معلق در هوا و آلودگی است که 2 ایستگاه در ایلام و 6 ایستگاه در سایر شهرستان های استان استقرار دارند.
7172/6119

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال