هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

سبزه‌قباها از 'داول' بترسند!

سایت خبری تحلیلی ویرا در مطلبی طنزآمیز با عنوان سبزه‌قباها از 'داول' بترسند! به موضوع مسموم کردن پرندگان زنبور خوار با نام محلی سبزه قبا توسط کندو داران ایلامی بوسیله طعمه آلوده به سم، پرداخته است.

در این مطلب آمده است:
اخیراً در استان ایلام تعدادی از پرنده‌های زنبورخوار وابسته به گروهگ 'سبزه‌قبا' عزم خود را جزم کرده‌اند که زنبورهای عسل استان ایلام را به فنا دهند و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.
جهاد کشاورزی نیز در یک اقدام تروریستی با در اختیار قرار دادن سم به زنبورداران و در ادامه سم‌خور نمودن این پرنده‌ی زیبا در استخر یا کندو توسط زنبورداران اقدام به تسریع در جانفشانی سبزه‌قباها و حذف صورت مسئله نموده‌ است.
مدیران محیط زیست استان ایلام نیز معتقدند که این پرنده مهاجر است و 2 ماه بیشتر در ایلام نخواهد ماند لذا از زنبورداران تقاضا می‌شود بخشی از زنبورهای خدوم و زحمتکش خود که در آستانه‌ی بازنشستگی قرار دارند را پیش از موعد مقرر بازخرید نمایند و بدین ترتیب نسل این پرنده‌‌ که هیچ وابستگی جناحی و جنبشی‌ ندارد و صرفا قبای سبز بر تن دارد را در چرخه‌ی زیست محیطی حفظ نمایند.
حال از آنجا که نه این سبزه‌قباها از خواسته‌ی بحق و طبیعی خود کوتاه می‌آیند و نه ادارات محیط زیست و جهاد کشاورزی استان راهکار علمی و کارشناسی در آستین دارند پیشنهاد می‌شود مدیران این دستگاه‌ها در هر شهرستان با حضور در محل نگهداری کندوهای عسل به عنوان حق ماموریت و اضافه کار نقش 'داول' * را به خوبی ایفا نموده و ضمن حفظ جان زنبورها و کمک به اقتصاد عسل استان از آلام زنبور و زنبورداران بی‌دفاع بکاهند. باشد که رستگار و حقوق ماهیانه‌ی آنها حلال‌تر شود.
هم‌چنین مصوب شود کارگروه فرهنگی متشکل از بزرگان و ریش‌سفیدانِ سبزه‌‌قباهای مهاجر از همه‌ی تفکرها و سلایق تشکیل و با فرهنگ سازی و استفاده از فضای رسانه‌ای استان فی‌الیوم خوردن زنبور عسل را بر خود از مصادیق گوشت سگ دانسته و به جای زنبور عسل از رئیس دفترهای مدیران دو دستگاه مذکور کسب فیض نمایند.
*داول معادل فارسی ندارد و مترسک نوعی توهین به این ابزار ترس پرندگان است.
منبع: سایت خبری ویرا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال