اردیبهشت ماه بارانی در انتظار ایلام است

ایلام - ایرنا - مدیرکل هواشناسی ایلام گفت: طبق پیش بینی های مرکز ملی هواشناسی کشور بارش نزولات جوی در استان ایلام برای اردیبهشت ماه سال جاری همچنان تداوم دارد.

یوسف شیخ الملوکی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این بارش ها نرمال و با میزان بارندگی موثر بوده که در صورت تغییر نکردن الگوهای جوی می توان اردیبهشت ماهی بارانی را در استان انتظار داشت.
وی افزود: تداوم ریزش نزولات جوی در اردیبهشت ماه می تواند تا حدودی کسری بارش ها در استان را کاهش داده و فاصله میانگین بارشی امسال با بلندمدت را کمتر کند.
شیخ الملوکی یادآور شد: میانگین 373 میلیمتر بارش باران از ابتدای سال زراعی جاری ( اول مهر هرسال تا آخر شهریور سال بعد) تاکنون در استان ایلام ثبت شده است.
این مقدار بارش نسبت به بارش سال گذشته با 380 میلیمتر 2 درصد و در مقایسه با میانگین بلندمدت با مقدار 429 بارش نزولات جوی 13 درصد کاهش داشته است.
وی افزود: در این مدت شهرستان ایلام 504 میلیمتر بارش باران داشته که این مقدار نسبت به سال بارش های گذشته با 433 میلیمتر 16 درصد افزایش و در مقایسه با بلندمدت با 515 میلیمتر بارش 2 درصد کاهش دارد.
وی گفت: در این بازه زمانی بیشترین بارش باران متعلق به شهرستان ایوان با 578 میلیمتر بوده که در مقایسه با بارش های سال گذشته با 646 میزان 10 درصد و در قیاس با بلندمدت با 586 میلیمتر یک درصد کاهش یافته است.
شیخ الملوکی اظهارکرد: کمترین بارندگی ها در سال زراعی جاری نیز متعلق به شهرستان مهران با 127 میلیمتر است که این مقدار بارش ها نسبت به سال گذشته با 133 میلیمتر چهار درصد و در مقایسه با میانگین بلندمدت با 201 میلیمتر 37 درصد کاهش را نشان می دهد.
به گزارش ایرنا، استان ایلام در سال های اخیر با کاهش شدید نزولات جوی مواجه بوده و در سال های زراعی 95 تا 97 خشک سالی داشته است.
در صورت تداوم بارش نزولات جوی در فصل بهار شاید مقداری از کاهش نزولات جوی فصول پاییز و زمستان جبران شود.
7172/6034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال