باد خشکیدن بر سیاو درویش وزیدن گرفت

ایلام – ایرنا - تالاب سیاو درویش در شهرستان ملکشاهی با وجود اهمیت زیستگاهی برجسته و ارزش نهفته گردشگری در معرض مخاطره کم ابی و خشکیدن قرار گرفته خطری جدی که به تبع تالاب ، مجموعه حیات گیاهی و جانوری وابسته به سخاوت این آبگیر زیبا را نیز تهدید می کند.

به گزارش ایرنا ،تالاب سیاو به عنوان یکی از دیدنی ترین مناطق گردشگری و مهم ترین زیستگاه های گیاهی و جانوری استان ایلام با مساحت چهار هکتارمربع درنزدیکی روستای سیاو درویش حوزه بخش گچی شهرستان ملکشاهی نقش تعیین کننده ای در حفظ حیات چرخه زیستگاهی منطقه دارد .
این آبگیر که روزگاری دراز- از آغاز تاکنون -سفره ای چهار هکتاری سخاوت گسترده و آبشخور گیاهان ، وحوش و پرندگان بسیاری بوده اکنون متاثر از خشکسالی گرفتار کم ابی و احتمال نیستی افتاده به نحوی که مساحت ان به حدود یک هکتار مربع کاهش یافته است.
تالاب دایره ای شکل و دایمی سیاو به دلیل قرار گیری و مأمن و مأوای مناسبی برای زمستان گذرانی تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی به شمار می رود .
این تالاب محل زیست پرندگانی هم چون چنگر، کشیم، حواصیل خاکستری، اردک ارده ای و اردک سر سبز است و هر ساله پذیرای پرندگان مهاجر از مناطق آسیای میانه، قفقاز و سیبری است که در ماه های سرد به این منطقه مهاجرت می‌کنند.
پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده است گیاهان مرتعی، گیاهان علفی و گرامینه تیره جگن و نی از پوشش گیاهی غالب در تالاب محسوب می شوند، پوشش گیاهی اطراف آن چشم انداز زیبایی را بوجود آورده و زیستگاه بسیار مناسبی برای حیات وحش فراهم نموده است.
این تالاب تا کنون به علت عدم معرفی از طریق رسانه ها و محیط زیست نتوانسته در میان مردم استان ایلام آنچنان که باید معرفی و سهم قابل توجهی از اقتصاد گردشگری را نصیب مردم منطقه کند که لازم است در این خصوص نیز چاره اندیشی شود .
متاسفانه چند سالی است که این تالاب بعلت خشکسالی ، زمین لرزه و دیگر بلایای طبیعی و انسانی کم آب شده و اگر احیا نشود این گنجینه طبیعی و ارزشمند برای هیشه از بین خواهد رفت .
فرماندار ملکشاهی نیز در این خصوص با تأکید بر اهمیت زیست محیطی و گردشگری این تالاب گفت: باید منابع لازم برای احیای تالاب سیاب درویش اختصاص یابد تا شاهد حیات این سرمایه ملی و ارزشمند باشیم.
محمد تاسمه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خوشبختانه وضعیت احیای تالاب ظاهرا نسبت به سنوات گذشته روند بهبودی را طی می کند با این حال کارهای بسیاری باید در زمینه احیای تالاب صورت پذیرد.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از این کارها باید در حوزه آبریز بالادست انجام شود تا رسوب گذاری در تالاب کاهش پیدا کند.
وی با اشاره به لزوم احداث تله های رسوب گیری تاکید کرد: باید زندگی و معیشت مردم منطقه و روستاهای همجوار را بیشتر به تالاب پیوند بزنیم.
نماینده عالی دولت درملکشاهی اظهار داشت: در صورتی که ظرفیت های اشتغالزایی مرتبط با تالاب را افزایش دهیم، مردم حامی جدی تر تالاب خواهند بود.
مدیر محیط زیست ملکشاهی نیز گفت : وضعیت کنونی تالاب سیاب درویش به محیط زیست استان گزارش شده و مدیریت استان نیز بر لزوم احیایی این تالاب تاکید داشته و کار مطالعاتی آن نیز آغاز شده است.
رضا عدالت جو افزود: در ابتدای سال جاری نیز در جلسه ای با حضور مدیرکل محیط زیست استان ایلام و فرماندار ملکشاهی نیز این موضوع مطرح و اجرای این طرح به زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت .
شهرستان ملکشاهی در 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان ایلام، 150 هزار هکتار عرصه طبیعی شامل کوهستان ،جنگل و مرتع با شرایط زیستگاهی برجسته دارد.
7179/6034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال