طنین خاطرات شهدای ایل عالی بیگی در شانخجیر/

ایلام گنجینه دفاع مقدس است

ایلام - ایرنا - نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه ایلام گفت: این استان مرزی گنجینه و موزه از حماسه های پیدا و پنهان رزمندگان در دوران دفاع مقدس محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد نقی لطفی عصر سه شنبه در آیین یادواره شهدای ایل عالی بیگی تصریح کرد: در هر نقطه از این استان حماسه ای بی بدیل از ایثار و پایمردی مردان و زنان این دیار در دوران هشت سال دفاع مقدس ثبت است که از جمله شاخص ترین انها شهادت 55 نفر از اهالی روستای مار بره در 19 اسفندماه سال 63 توسط بمب افکن های رژیم بعثی بود.
وی از ایلام به عنوان موزه جنگ نام برد و گفت: عموم مردم به خصوص اهالی ایلات این استان در زمان جنگ تحمیلی در با حضور در میدان های نبرد 430از کیان اسلامی دفاع کردند.
وی تصریح کرد: شهادت مردم مظلوم و درعین حال قهرمان ماربره که در کمترین فاصله از خط مقدم دفاع مقدس سکونت داشته و با خالی نکردن پشت جبهه ،روحیه بخش و حامی رزمندگان بودند اوج ایستادگی و مقاومت یک ملت را در برابر همه سختی ها از جمله بمباران مردم غیر نظامی نشان داد.
امام‌ جمعه ایلام اظهار کرد: انقلاب اسلامی به عنوان شجره طیبه‌ای که به دست فرزند حضرت فاطمه زهرا (س) امام عظیم آلشان در ایران اسلامی بنا شد اکنون بعد از گذر چهل سال به درختی تنومند تبدیل شده که ایران اسلامی را از یوغ استثمار نجات داده و همه جهان را تحت تأثیر قرار داده است .
حجت الاسلام لطفی بابیان اینکه این پیروزی‌های ملت ایران و ناکامی‌های دشمنان به برکت خون شهیدان حاصل شده است گفت: فلسفه برگزاری این یادواره‌ها زنده نگاه‌داشتن یاد و شهدا و ایثارگران است.
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌ جمعه ایلام با گرامی داشت خاطره شهدای ایل عالی بیگی خاطرنشان کرد: امروز ملت ایران اسلامی در اوج عزت و سربلندی هستند و این اقتدار و عظمت مرهون خون پاک شهیدان است.

*ایلام سرزمین حماسه های کم بدیل دفاع مقدس
به گزارش خبرنگار ایرنا،معاون سیاسی و امنیتی استاندار ایلام نیز در آیین گرامی داشت گرامی داشت خاطره 86 شهید ایل بزرگ عالی بیگی و 55 شهید روستای ماربره گفت: در استان ایلام، رویدادهای منحصربه‌فردی ازجمله بمباران زمین فوتبال چهار و بمباران یک روستا و شهادت 55 نفر به وقوع پیوسته که لازم است بیشتر شناسانده و بازگو شود.
محمد نوذری اظهار کرد: مردم ایلام به خصوص ایلات و عشایر مرزبان و غیور این استان در هشت سال جنگ تحمیلی با بذل جان از کیان اسلامی دفاع کرده اند.
وی ابراز کرد: نقش بارز ایلات و عشایر استان ایلام و همچنین دیگر عشایر کشور در دفاع از ایران اسلامی بر هیچ‌کسی پوشیده نیست آنان همواره مدافع آرمان‌های انقلاب اسلامی بوده و هستند.

* ادای احترام به نام ویاد شهدای ایل عالی بیگی
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام، نیز هدف از برگزاری این یادواره را ادای احترام و گرامی داشت خاطره 86 شهید ایل بزرگ عالی بیگی و 55 شهید مظلوم روستای ماروره در بمباران 19 اسفندماه سال 63 عنوان کرد.
سلمان رستمیان همچنین یاداوری کرد: 22 اسفند سالروز تأسیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران به‌فرمان امام راحل است که این بنیاد خدمات ارزنده و شایسته‌ای به جامعه ایثارگران و خانواده‌های معزز شهدا ارائه کرده است.
به گزارش ایرنا ، ایل عالی بیگی یکی از ایلات بزرگ استان مرزی ایلام در حد فاصل شهر ایلام و نوار مرز ایران و عراق در دامنه های کوهستان شانخجیر سکونت دارند.
فاصله مناطق استقرار اهالی روستایی و عشایر این ایل با خط مقدم جبهه در دوران دفاع مقدس کمتر از 50 کیلومتر بود.
این یادواره در روستای ماربره از توابع بخش صالح آباد برگزار شد روستایی که سال ۶۳ توسط بمب افکن های رژیم بعثی عراق هدف بمباران هوایی قرار گرفت که در جریان آن مجموع ۵5 نفر از اهالی ان به شهادت رسیدند.
6034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال