ارمغان دهنده ای که یغماگر شد

ایلام - ایرنا - برخلاف روزگاران پیشین چهارشنبه ‌سوری که به عنوان فرصتی صمیمی برای باهم بودن اعضای خانواده ها و نوید رستاخیر طبیعت بعد از زمهریر زمستان را می داد هم اکنون به حریق ، ترقه، انفجار ، معلولیت ، مخاطره و نگرانی تغییر محتوا یافته است.

به گزارش ایرنا، چهارشنبه ‌سوری که با نام ‌های جشن چهارشنبه پایان سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می‌شود به عنوان یکی از جشن ‌های ایرانی دیرین برخلاف محتوای بهاری و سالم آن به موضوعی برای نگرانی خانواده ها و ایجاد مخاطره برای نوجوان و جوانان مبدل شده است .
این آیین حاوی سنت های ساده و ظریفی بوده که هرچند برخی ارکان و شکل های آن در گذر زمان فراموش شده و مبهم اند اما از مراسم قاشق زنی می توان حدس زد که به هیچ عنوان شباهتی با فشفشه و ترقه نداشته اند.
مراسم قاشق زنی نیز با وجود ترقه فروشان کم کم به محاق رفته است و همانطور که قاشق زنی و پریدن از روی آتش و سرودن شعر زردی من از تو، ‌سرخی تو از من جای خود را مواد محترقه و آتش زا داد.
این تغییر محتوای آیین چهارشنبه آخر سال هر ساله موجب صدمه دیدن بسیاری از جوانان و نوجوانان می شود و کام بسیاری از خانواده ها را در آستانه نوروز تلخ می کند.
تهدیدهایی که ممکن است در انتظار هریک از ما باشد و خط اول پیشگیری خود نوجوانان و جوانان هستند که والدین باید برای جداسازی از محتوای توده سازی فضاسازی ترقه و ترقه فروشان جدا کنند.
خانواده ها باید خسارت های ناشی از استفاده از مواد آتش زا را به فرزندان خود گوشزد کنند و تا حد امکان مراقب خرید این مواد از سوی فرزندانشان باشند.
هر چند از طریق رسانه ملی، خبرگزاری ها و فضای مجازی تبلیغات گسترده ای برای جلوگیری از این آسیب ها می شود متاسفانه عده ای سودجو برای رونق بازار خود این مواد آتش زا را به نوجوانان و جوانان فروخته و هیچ تعهدی در قبال آسیب به این افراد ندارند.
جوانان نیز با این تفکر که چنین اتفاقی برای آنان رخ نخواهد داد به خرید این مواد مبادرت می کنند و چه بسا خود قربانی صدمات آن می شوند.
در این میان برای پیشگیری از خسارت و آسیب های احتمالی این آیین ارگان هایی مانند نیروی انتطامی، ‌اورژانس، ‌آتش نشانی و دیگر نهادهای مرتبط تدابیر لازم را می اندیشیند اما باز هم هر ساله شاهد آسیب های ناشی از مواد آتش زا هستیم.
امیدواریم با فرهنگ سازی و مراقبت از فرزندانمان این آیین سنتی ایرانیان در کمال شادی و نشاط بدور از هر گونه آسیبی برگزار شود و یک چهارشنبه سوری فراموش نشدنی در خاطره ثبت شود.

** مقابله با هنجارشکنان از وظایف نیروی انتظامی است
معاون اجتماعی انتظامی ایلام گفت: مقابله جدی و پیشگیرانه با استفاده از یک فرهنگ‌سازی قوی و آموزش رفتارهای شهروندی ضروری است و برقراری نظم و امنیت اراده نیروی انتظامی را در برخورد با هنجارشکنان تقویت و دو چندان کرده است.
سرهنگ فرزاد یاسمی در خصوص تدابیر پلیس برای آیین چهارشنبه آخر سال گفت: با دستگاه های مرتبط در این رابطه هماهنگی های لازم انجام شده است تا شاهد برگزاری این جشن در نهایت آرامش و امنیت باشیم.
وی اظهار کرد: هر ساله با فرا رسیدن چهارشنبه آخر سال برخی افراد به جای اینکه با لبخند به پیشواز نوروز بروند با مصدومیت راهی بیمارستان‌ها و عده‌ای نیز به دلیل بی احتیاطی و رفتارهای پرخطر دیگران دچار آسیب می‌ شوند.
وی با بیان اینکه خانواده ها نقش مهمی در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال دارند، گفت: والدین می‌توانند کودکان و نوجوانان خود را با خطر های آتش بازی آشنا و به آنها گوشزد کنند که در مقابل مواد محترقه و منفجره چقدر آسیب‌پذیر هستند.
معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام یادآور شد: بر اساس منابع آماری، بیشتر آسیب دیدگان چهارشنبه آخر سال در گروه سنی 10 تا 20 سال و دانش آموزان هستند که قدرت تشخیص آسیب های ناشی از نوع عمل ارتکابی خود را ندارند.
سرهنگ یاسمی گفت: فرهنگ سازی از طریق آموزش همگانی و تخلیه هیجانات جوانان و نوجوانان از مجرای صحیح و قانونی بهترین راهکار در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال است و والدین می‌توانند با آگاه‌سازی فرزندان خود و مراقبت از آنان نخستین و بهترین آموزگار فرهنگ سازان جامعه باشند.
وی تصریح کرد: تدابیر پیشگیرانه پلیس در این رابطه آغاز شده و تا کنون بیش از 100 هزار نوع مواد محترقه در شهرستان ایلام کشف و ضبط شده است.
سرهنگ یاسمی تاکید کرد: خرید و فروش مواد خطرآفرین، انفجاری و آتش زا که نظم و آرامش جامعه و شهروندان را مخدوش می کند ممنوع و با متخلفان مطابق قانون برخورد می شود.
وی با بیان اینکه اهتمام نیروی انتظامی تامین امنیت فرد فرد جامعه است، افزود: برای پاسداشت حقوق شهروندی و در راستای کاهش احتمالی خطرات چهارشنبه آخر سال برای اجرای ماموریت ها و تامین آسایش شهروندان آماده و با هر گونه بی نظمی، راهبندان و ترافیک های مصنوعی برخورد خواهد شد.
برای حفظ آسایش و رفاه عمومی جامعه از تهیه مواد محترقه که نه تنها هدردادن اموال است بلکه خسارت های جانی را هم به دنبال دارد، صرف نظر کنیم.
7180/6034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال