سزینه زاگرس مکدر، آبی آسمان نادیدنی؛ غبار می بارد

ایلام - ایرنا - موسم عید نوروز و خانه تکانی و شکفتن سبز و گل بر کوهستان و دشت های ایلام است و زاگرس به بهترین رنگ ها و زیباترین گل ها خود را آراسته و شکوه و جبروت زیبایی اش چشم هر رهگذر را می نوازد، اما باز غباری بر چهره زیبایش نشسته و اسمان آبی اش را کدر کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، گرد و غبار همه فضای شهر را پوشانده و اثری از کوه های بر افراشته و تازه سبز شده اش در گردا گرد شهر نمایان نیست و خاطر زنان خسته از خانه تکانی را این روزها بدجوری مکدر است.
حال و هوای عید و بازار و شلوغی و رفت و آمدها، هیجان حضور در شهر و دیدن ماهی های قرمز و تنگ بلور، سبزه های قشنگ و تخم مرغ های رنگی و فریاد و شور فروشنده ها برای جلب مشتری، در این هوای گرفته از غبار و نفس هایی که بشماره می افتد، لحظه را بسیار غم انگیز و کسالت بار می کند.
این روزها و لحظات که لحظه لحظه تمیزی و نظافت و زدودن غبار و گرد و خاک و خانه تکانی است اما نشست هر ذره غبار همچون مرگ تدریجی رویای سبز شدن گیاهان است که قد بر نیفراشته خشک و پژمرده می شوند.
هوای گرفته از غبار، نفس های بشماره افتاده، تیرگی روزها آدم هایی که شور و هیجان لحظه هایشان در این روزگار غبار گرفته گم می شود و شاهد مرگ عزیزانشان که مبتلا به آسم و ناراحتی های تنفسی و قلبی می شوند، غم را به جای لحظات خوش به پیشوار بهار رفتن میهمان دلشان می کند.
حالا دو روز است که غبار چهره آبی اسمان را پوشانده و به تنفس طاورت بهار و هوای دل انگیز بهاری در هر دم تمامم ریه ات از غبار پر می شود و در تکاپوی سرفه برای بازدم و جریان تنفست به زحمت می افتی.
**اثرات نامطلوب گرد و غبار بر روی سلامتی
یکی از کارشناسان بهداشت عمومی ایلام گفت: گردو غبار موجب خشکی پوست دست و صورت، خشکی و شکنندگی موهای سر، آلرژی و انواع بیماریهای پوستی، تنفسی، ریوی و ... می شود.
الهام سالمی اظهار کرد: این در حالی است که بر اساس تحقیقات بین المللی الودگی هوا نقش مهمی در افزایش بیماری های سرانی و همچنین ناباروری مردان و زنان دارد که این اتفاق باتوجه به شمار روزهای آلوده هوا در استان زنگ خطری برای سلامت جامعه و تهدید نسل آینده است.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه فعلا اقدام اساسی برای رفع آلودگی هوا صورت نگرفته و نمی توان به این زودی ها از شر آن خلاص شد تنها نکات پیشگیری و بهداشتی و رعایت اصول تغذیه ای موجب حفظ سلامت افراد می شود.
سالمی از زنان باردار، کودکان و سالمندان خواست که از فعالیت در هوای ازاد در روزهای آلوده خوددداری کنند.
وی همچنین تاکید کرد: مصرف شیر و لبنیات، استفاده از کرم های مرطوب کننده و آب رسان، استفاده از ماسک استاندارد و تعویض هر چهار ساعت یکبار آن، بستن در و پنجره ها، خودداری از فعالیت های ورزشی و دویدن در هوای آلوده، نوشیدن زیاد مایعات و پوشیدن دست ها از نکات ضروری برای حفظ سلامتی در روزهای آلوده است.
بی گمان مرگ ناگهانی گونه بلوط در اکثر مناطق جنگلی زاگرس در که در سالهای اخیر شاهد ان در 11 استان زاگرسی در کشور بودین به واسطه ورود همین گردو غبار به داخل خاک کشور است که منشا آن چه داخلی و چه خارجی است.
معاون آبخیزداری منابع طبیعی ایلام گفت: منطقه زاگرس که چون سدی بلند جلوی نفوذ جریان های هوایی و همین طور گرد و غبار به فلات ایران را می گیرد، 40 درصد آب ایران را تامین می کند و 6 میلیون هکتار جنگل دارد.
عبدالسلام پیری اظهار کرد: همچنین سهم استان ایلام از سرانه جنگلی زاگرس 642 هزار هکتار است که طبق این گزارش 10 درصد این جنگل ها تا امروز به دلایل متعدد اعلام شده در این گزارش خشک شده اند.
وی ادامه داد: در چند سال اخیر شاهد ورود گرد و غبارهای متعدد به استان ایلام بوده ایم که این مساله علاوه بر تهدیدی جدی برای سلامت انسان ها مشکلات عدیده ای نیز برای طبیعت به وجود آورده است.
وی اظهار داشت: هنوز بهار از راه نرسیده و به واسطه آب و هوای استان به ویژه در مناطق گرمسیری همه جا سرسبز شده که به دلیل ورود توده های گرد و غبار موجب کاهش عمر بهار و خشکی گیاهان می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اساس اعلام خبر هواشناسی ایلام به علت سرعت وزش باد در عراق و کانون های منشا گرد و غبار در این کشور افزایش یافت که منجر به نفوذ گرد و غبار به استان ایلام شد.
در حال حاضر نیز گرد و غبار رقیق بر آسمان استان حاکم است اما نگران کننده نیست و روند افزایشی نیز ندارد اما از عصر فردا جمعه تا ساعاتی از روز شنبه احتمال افزایش میزان آن وجود دارد.
به گزارش ایرنا، استان ایلام در سال گذشته با کاهش محسوس بارش های جوی مواجه بود و بر خلاف بارش های چشمگیر سال زراعی 95 - 94، با توجه به کاهش محسوس بارش ها در سال زراعی 95 - 96 از منظر هواشناسی استان ایلام در وضعیت خشکسالی بوده است.
403 میلی متر بارش نزولات جوی در سال زراعی جاری (اول مهر سال 95 تا پایان شهریور سال 96) در استان ایلام باریده است.
این میزان بارش نسبت به سال زراعی گذشته 53 درصد و در مقایسه با میانگین بلند مدت 14 درصد کاهش را نشان می دهد.
این در حالی است که بر اساس آمار اعلامی از سوی مراکز رسمی استان ایلام در سال جاری تاکنون بیش از53 روز آلوده از روزهای سال را مردم ایلام غبار آلوده سپری کرده اند.
ناهید ابراهیمی
7177/6034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال