ایلام جمعه توفانی در پیش دارد

ایلام - ایرنا - رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی ایلام گفت: بررسی نقشه های همدیدی و خروجی مدل های عددی هواشناسی نشان می دهد که فردا جمعه 18 اسفندماه 96 وزش باد شدید این استان خصوصا مناطق شمالی را در برمی گیرد.

مجتبی میهن پرست روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: به علت گرادیان فشاری قوی در کشور عراق تا غرب ایران، از صبح روز جمعه تا عصر همان روز باد شدید با ظرفیت تبدیل به توفان موقت در شهرستان های ایوان، ایلام، چرداول، سیروان و بدره می وزد.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه سرعت باد در برخی مناطق ممکن است به صورت لحظه ای به 75 کیلومتر در ساعت برسد احتمال آسیب به تاسیسات سبک، سرشاخه های درختان و سیم های برق وجود دارد بنابراین لازم است مردم و مسئولان اقدام لازم به منظور پیشگیری از خسارت های احتمالی را انجام دهند.
وی با ذکر اینکه سرعت وزش باد در عراق و کانون های منشا گرد و غبار در این کشور افزایش می یابد احتمال نفوذ گرد و غبار به استان را بالا دانست و ادامه داد: با توجه به جهت وزش باد در کشور عراق به سمت ایلام از عصر فردا جمعه در مناطق مرزی و جنوبی این استان نفوذ فزاینده گرد و غبار، افت کیفیت هوا و کاهش دید افقی رخ می دهد.
وی یادآور شد: در حال حاضر نیز گرد و غبار رقیق بر آسمان استان حاکم است اما نگران کننده نیست و روند افزایشی نیز ندارد اما از عصر فردا جمعه تا ساعاتی از روز شنبه احتمال افزایش میزان آن وجود دارد.
وی اضافه کرد: سامانه بارشی نه چندان قوی از عصر روز یکشنبه هفته آینده از جنوب غرب کشور وارد استان می شود که فعالیت آن تا عصر روز دوشنبه ادامه خواهد داشت و اگر الگوهای آن تغییر نکند منجر به بارش پراکنده باران در کل استان خواهد شد اما شدت آن در مناطق جنوبی بیشتر است.
به گزارش ایرنا، استان ایلام در سال گذشته با کاهش محسوس بارش های جوی مواجه بود و بر خلاف بارش های چشمگیر سال زراعی 95 - 94، با توجه به کاهش محسوس بارش ها در سال زراعی 95 - 96 از منظر هواشناسی استان ایلام در وضعیت خشکسالی بوده است.
403 میلی متر بارش نزولات جوی در سال زراعی جاری (اول مهر سال 95 تا پایان شهریور سال 96) در استان ایلام باریده است.
این میزان بارش نسبت به سال زراعی گذشته 53 درصد و در مقایسه با میانگین بلند مدت 14 درصد کاهش را نشان می دهد.
6032/6034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال