هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

رسانه ها، روابط عمومی دستگاه های اجرایی ایلام و اپیدمی تکذیبیه ها

سایت خبری تحلیلی تابناک ایلام در مطلبی با عنوان رسانه ها، روابط عمومی دستگاه های اجرایی ایلام و اپیدمی تکذیبیه ها به موضوع انفعال روابط عمومی دستگاه های اجرایی و همه گیری تکذیبیه در حوزه اطلاع رسانی استان ایلام پرداخته است.

در این مطلب آمده است:
در عصر انفجار اطلاعات قرار داریم، دوری و نزدیکی، شهری و روستایی معنا ندارد، خبرها در پوششی برابر و در کسری از ثانیه در دسترس افراد جامعه قرار می گیرند. نه تنها خبر، بلکه به مدد تکنولوژی روز، عکس و فیلم هر حادثه خوب و بدی در یک پلک بر هم زدن بر قاب گوشی های هوشمند نقش می بندد. به کمک این تکنولوژی همه مردم رسانه شده اند و در یک کلام می توان چنین ادعا کرد که رسانه دیجیتال همه را خصوصا مدیران و مسئولان را در اتاقی شیشه ای قرار داده و راه گریزی هم از وضعیت وجود ندارد.
البته در کنار انبوه خوبی هایی که دارد، بدی ها و بد اخلاقی هایی را نیز به ارمغان آورده و چه بسا استفاده نادرست از این چاقوی دو لبه، اخلاق را ذبح و موجی از تهمت و افترا و توهین و تخریب را به جامعه پمپاژ می کند. بهتر بگوییم عدم شناخت، ناآگاهی، بی مسئولیتی و مهمتر از همه غیر حرفه ای بودن فعالان این حوزه آسیب ها و مضرات اجتماعی و فرهنگی و حتی امنیتی فراوانی را به اشخاص و حتی جامعه تحمیل کرده است.
از خصوصیات رسانه های امروزی که بگذریم، نکته مهمی که خمیرمایه مطلب ما را تشکیل می دهد، اطلاع رسانی سریع و تکثر رسانه های دیجیتال است که سرعت عمل آنها این روزها مدیران دستگاههای اجرایی را دچار انفعال کرده و اثرات ناشی از این انفعال و حیرانی را می توان در موضعگیری ها، جوابیه ها و تکذیبیه های روابط عمومی دستگاهها به عینه مشاهده کرد. البته بهتر است این عزیزان با انطباق و همراه کردن خود با شرایط موجود و مراقبت در اطلاع رسانی به گونه ای رفتار نکنند که این رفتارها به صورت گاف خود را نشان داده و آنان را وادار به صدور جوابیه ها و تکذیبیه های برجسته تر از گاف کند.
صرفنظر از تمامی گاف ها، مواضع ضد و نقیض، سخنان عجیب و غریب و ..و ..که به وفور در میان انبوه مطالب در میان شبکه های اجتماعی و رسانه های دیجیتال و غیر دیجیتال منتشر و رد و بدل می شود، موضوع مهمی که این روزها یک پای ثابت بخش های خبری رسانه های رسمی را به خود اختصاص داده است، افزایش چشمگیر تکذیبیه ها و جوابیه های صادره از سوی دستگاههای اجرایی است.
به طور مثال در همین یکی دو روز گذشته دو خبر متفاوت در فضای رسانه ای استان منتشر شد که با بررسی واکنش های صورت گرفته توسط منابع خبری و روابط عمومی دستگاههای مرتبط با خبر، می توان به روشنی استیصال، انفعال و دست پاچگی مدیران دستگاهها و روابط عمومی آنها را آن استنباط کرد.
در خبر اول؛ رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا از تعطیل شدن فعالیت کشتارگاه صنعتی ایلام بدلیل اعتصاب کارگران خبر داد، اما هنوز چند ساعتی از انتشار این خبر نگذشته بود که همان رییس در گفت و گو با رسانه دیگر و با چرخشی آشکار از فعال بودن همان کشتارگاه خبر داد و به نوعی مبادرت به تکذیب سخنان چند ساعت پیش خود کرد.
در خبر دوم، یکی از کانالهای رسمی استان با انتشار دو فیش حقوقی از مدیران یک دستگاه اجرایی در استان، تبعیض در پرداخت حقوق و مزایا و وام های پرداختی را گوشزد کرد اما در حالیکه در فیش منتشره هیچگونه اثری از نام مدیر یا دستگاه محل خدمت آن وجود نداشت در اقدامی قابل تامل، روابط عمومی تامین اجتماعی استان ایلام با انتشار تکذیبه ای، این فیش را مجعول و انتساب آن به مدیرکل تامین اجتماعی را تکذیب کرد. این درحالی بود که نامی از اداره کل تامین اجتماعی و مدیرکل آن در تصویر فیش منتشره وجود نداشت.
با بررسی رفتار ناشیانه مدیر روابط عمومی این دستگاه در انتشار تکذیبه ای آن هم در یک خبرگزاری رسمی کشور، می توان ردی از استیصال و انفعال در میان دستگاههای اجرایی را مشاهده کرد که در نهایت با روی آوردن به تکذیبیه های غیر واقع، گونه ای از همه گیری تکذیبیه در حوزه اطلاع رسانی استان را به نمایش گذاشتند.
این روزها مدیران دستگاهها به جای پاسخگویی منطقی، علمی و معقول به رسانه ها در راستای اقناع افکار عمومی، به رقم نمایان بودن دم خروس گافشان، به واسطه روابط عمومی های گوش به امر به صدور تکذیبیه هایی روی می آورند که حتی عُمی ترین و عادی ترین فرد جامعه هم قادر به تشخیص واقعی یا غیر واقع بودن این تکذیبیه هاست. تکذیبیه هایی که این روزها به یک اپیدمی در سپهر رسانه ای استان و کشور تبدیل شده است و عمق اعتماد افکار عمومی به دستگاههای اجرایی، عملکرد و صداقت آنها را نشانه رفته است.
منبع: تابناک ایلام

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال