چشم نمناک کشاورزان ایلام به خساست آسمان

ایلام - ایرنا - امسال برعکس یکی دو سال قبل که میزان نزولات جوی و آسمانی تا حدودی بهبود یافته بود، آسمان خساست خویش را بیش از همیشه نثار زمین کرد و اکنون همه چشم به آسمان در انتظار بارانند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، چند روز متوالی است که آسمانی آبی سرزمین کوهستانی ایلام پوشیده از ابرهای سفید است و دلتنگی کشاورزان و زمین خشکیده با نگاه به آنها بیشتر و بیشتر می شود زیرا که در تمنای بارانند و در انتظار رحمتی از جانب حق تا سیراب شود جان و تنشان.
کشاورزان ایلامی که بیشتر مزارعشان دیم است و چشم انتظار باران تا بروید دانه اشان از دل خاک و یک سال رنج و زحمتشان را به ثمر ببینند، این روزها بیش از هرکس دیگر بی تابند و چشم های نمناکشان به آسمان است.
آسمانی که به رغم پیش بینی کارشناسان هواشناسی باید ببارد اما بارش خویش را از این دیار دریغ می کند و بر عکس سال های قبل که مناطق گرمسیری ایلام در این روزهای سرد زمستان پوشیده از گیاه و گل و سبزه بود اکنون خشکیده و در تمنای باران است تا هر آنچه در دل دارد برون بریزد و دوباره شاداب و با طراوت شود.
این روزهای ابری دل همه گرفته، شاید کمتر کسی باشد که این بیقراری و تمنای بارش قطرات باران را با تمام وجود از خداوند مهربان نخواهد.
این روزهای ابرآلود در مناطق گرمسیری برای وحوش و درختان بلوط و کوهستان خشکیده و کشاورزان دیم کار روزهای بس سخت و جانکاهی است گه آسمان همه رحمتش را از زمین دریغ می کند.
همه چشم ها به آسمان دوخته شده زیرا در تمنای باران رحمت حق اند تا نجات یابند از خشکی و خشکیده شدن چرا که تداوم این لحظات و این روزهای بی باران روزهای خوشی را به مردم این دیار که همیشه در میان جنگل و سبزه و طراوت و بهار در هر فصل زیبایی های بی حد این سرزمین را نظاره بوده اند، نوید نمی دهد.
غبار و گرد و خاک که با ابرها درهم تنیده می شود دلتنگی و دلگیری را از آسمان بیشتر و بیشتر می کند چون که موجب می شود نه از طراوت و شادابی باران خبری باشد و نه هوای سالم، آن زمان است که فرونشست این ریزگردهای کوچک در سلول های ریه زمین و آدم ها نفس های همه را بیش از هر زمان دیگر تنگ می کند.
دستهایمان را به آسمان بلند کنیم و از رحمت بی انتهای الهی طلب باران کنیم باشد که این قطرات زیبای باران دوباره نثار تن و جان زمین شود و همه چیز را دوباره بشوید و جلا دهد و به طراوت و شادابی بنشاند.
بارندگی ها در سال زراعی جاری تا پایان دی ماه نسبت به سال گذشته 22 درصد و در قیاس با میانگین بلندمدت 53 درصد کاهش داشته است.
در این مدت بیشترین بارش ها از شهرستان ایوان با 146 میلیمتر بوده که این مقدار بارش در مقایسه با بارندگی های سال گذشته 15 و نسبت به میانگین بلند مدت 49 درصد کاهش داشته است.
کمترین میزان بارش نزولات جوی نیز در شهرستان مهران با 31 میلیمتر بارش رخ داده که در مقایسه با بارش های پارسال 15 و در قیاس با میانگین بلند مدت 73 درصد افت بارندگی در این شهرستان تاکنون ثبت شده است.
تاکنون 122 میلیمتر بارش باران در ایلام رخ داده که نسبت به بارندگی های سال گذشته 27 درصد افزایش و در مقایسه با آمار بلندمدت 52 درصد کاهش بارش نزولات جوی در شهر ایلام داشته ایم.
به علت اینکه این ریزش های جوی در سال جاری کمتر از حد نرمال است بنابراین با تداوم کاهش ریزش های جوی استان ایلام امسال نیز با روند کم آبی و خشکسالی مواجه است و باید مصرف بهینه آب از هم اکنون توسط مردم و مسئولان مدیریت شود.
خبرنگار: ناهید ابراهیمی ** انتشار دهنده: حسن کهزادیان
7177/6119

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال